LearnDash 3.x/4.x. Co nowego w LMS dla WP?
Aktualizacja z wersji 2.x do 3.x była skokiem milowym w wyglądzie i funkcjonalnościach wtyczki LearnDash. Twórcy tego popularnego oprogramowania LMS dla WordPress nie osiedli jednak na laurach i w dalszym ciągu rozwijają swoje e-learningowe dzieło. Efektem ich pracy jest możliwość odchudzenia swojego systemu z wtyczek zewnętrznych twórców, ponieważ coraz więcej funkcjonalności znajduje się w 'core’ systemu LMS lub jego dodatkach. Przykładem może być tutaj np. dodatek LearnDash Achievements, który eliminuje potrzebę instalacji wtyczki GamiPress lub BadgeOS, wbudowana rejestracja i logowanie, czy też integracja ze Stripe.
Kreator instalacji LMS
Coraz więcej twórców wtyczek – szczególnie tych mocno rozbudowanych – udostępnia własne kreatory instalacji, które przyśpieszają proces konfiguracji systemu. Jednocześnie podpowiadają jakie wtyczki należy doinstalować i jakie opcje są niezbędne do prawidłowego działania platformy. W zależności od wymagań administratora platformy LMS, kreator instalacji LearnDash może np. automatycznie zainstalować wtyczki typu: Certificate Builder, WooCommerce, czy Course Grid. Automatycznie zostaną też skonfigurowane grupy oraz strony z rejestracją użytkowników, jeśli projekt LMS zakłada samodzielną rejestrację użytkowników. Korzystanie z kreatora instalacji nie jest obowiązkowe, możesz pominąć ten etap instalacji i wszystko skonfigurować z poziomu panelu administracyjnego WordPress.
Intuicyjny kreator kursu z playlisty wideo
Skoro mowa o kreatorach, należy tutaj wspomnieć o kreatorze tworzenia kursu. Nie chodzi tutaj o kreatora struktury kursu, czyli tzw. Course builder’a – to już jest dostępne od wersji 3.0, ale o kreatora kursu z playlisty wideo, a konkretnie o budowanie struktury kursu na podstawie playlisty YouTube, Vimeo lub Wista. Wystarczy wprowadzić adres URL listy odtwarzania, a kreator automatycznie załaduje niezbędne dane, tworząc lekcje z filmami znajdującymi się na playliście. Oczywiście należy podać adres URL playlisty, a nie bezpośredni link do filmu. W przypadku poprawnego załadowania danych, wyświetlone zostaną opcje dotyczące ustawień dostępu do kursu i postępu kursu, a poszczególne lekcje zostaną utworzone ze statusem Opublikowane. Oczywiście będziesz mieć możliwość późniejszej edycji struktury, tak jak w przypadku każdego innego kursu.
Egzaminy sprawdzające (próbne)
Z pomocą nowej funkcjonalności jaką jest możliwość podejścia do egzaminu próbnego, student może sprawdzić swoją wiedzę na dany temat, bez konieczności zaliczania całego kursu. Jest to przydatna opcja, jeśli myślimy o budowaniu ścieżek szkoleniowych. Dla każdego szkolenia o różnym stopniu trudności (np. poziom początkujący, średniozaawansowany i zaawansowany) można przypisać egzamin sprawdzający. Student przystępując do takiej ścieżki szkoleniowej może sprawdzić swój poziom znajomości tematu. Pozytywne zaliczenie egzaminu próbnego (np. w szkoleniu dla początkujących) eliminuje potrzebę przechodzenia całego szkolenia – student może od razu przejść na wyższy poziom i tutaj także sprawdzić swoją wiedzę, przystępując do kolejnego egzaminu sprawdzającego. Dzięki temu student oszczędza czas, ponieważ nie ma potrzeby zaliczania materiału, który jest już mu już dobrze znany.
Tutaj trzeba też zaznaczyć, że egzamin sprawdzający nie bazuje na silniku testów w LearnDash. Zestaw pytań buduje się z wykorzystaniem bloków WordPress, a w ustawieniach egzaminu przypisuje się określone kursy. Nie ma tutaj możliwości ustawienia progu zaliczenia, student musi odpowiedzieć prawidłowo w 100%, aby egzamin mógł być uznany za zaliczony. Prawdopodobnie w kolejnych wydaniach LearnDash może się już pojawić opcja ustawienia progu zaliczenia, ale to jeszcze nie jest oficjalnie potwierdzone.
Nowe płatności Stripe
Płatności Stripe zostały wbudowane w tzw. 'core’ LearnDash. Wcześniej należało je aktywować specjalnym dodatkiem do LD, co nie oznacza, że ten dodatek przestaje działać, jeśli zaktualizujemy swojego LearnDasha. Również mechanizm integracji ze Stripe jest bardzo prosty (pod warunkiem, że już mamy skonfigurowane konto Stripe), ponieważ nie wymaga od nas wklejania żadnych kluczy API, wystarczy użyć przycisku Stripe Connect i postępować zgodnie z instrukcjami.
Płatności Stripe możesz bezpośrednio używać na stronach kursów oraz stronach grup. Obsługiwane są zarówno jednorazowe płatności kartami, jak i płatności cykliczne. Jeśli dodatkowo korzystasz z usług Przelewy24, to możesz rozważyć rezygnację ze sklepu WooCommerce, ponieważ Stripe posiada integrację z Przelewy24. Oczywiście zaletą posiadania sklepu WooCommerce nie jest tylko możliwość integracji z różnymi operatorami płatności online, ale szereg narzędzi marketingowych i komunikacji z klientem. Dlatego rezygnacja ze sklepu WooCommerce nie zawsze może być opłacalna.
Kupony rabatowe
Opcja, która do niedawna była dostępna wyłącznie ze sklepem (EDD lub WooCommerce) jest już wbudowana w silnik LearnDash. Kupony LearnDash działają na podobnej zasadzie jak kupony WooCommerce – dzięki nim student może zakupić kurs bądź grupę kursów po niższej cenie. W LearnDash można tworzyć kupony jednorazowe, kupony cykliczne, ustawić datę wygaśnięcia i limity wykorzystania kuponów w taki sposób, aby działały zgodnie z Twoimi wymaganiami. Możesz ustawić zarówno stałą kwotę odliczaną od ceny kursu/grupy, jak i procent rzeczywistej ceny zamówienia. Jeśli w swojej instalacji LearnDash nie widzisz zakładki Kupony, to znaczy że nie masz skonfigurowanej rejestracji. Dlatego przed tworzeniem kuponów musisz mieć włączoną opcję Logowania i Rejestracji w ustawieniach LearnDash, a także musisz mieć utworzoną stronę z rejestracją.
Dodatkowo, jeśli chcesz żeby z kuponów mogły korzystać osoby, które jeszcze nie mają swojego konta na platformie, musisz włączyć rejestrację nowych użytkowników w ustawieniach globalnych WordPress.
Formularz rejestracji i strony z rejestracją
Od wersji 3.6 został wprowadzony nowy mechanizm rejestracji użytkowników w LearnDash. Na uwagę zasługuje tutaj możliwość zarządzania polami formularza oraz stroną rejestracji, bezpośrednio z poziomu konfiguracji wtyczki LearnDash. Nie możemy co prawda dodać kolejnych pól do formularza rejestracji, ale za to możemy zdecydować, które pola mają się pojawiać na stronie – oczywiście nie dotyczy to pól, które są wymagane do przeprowadzenia procesu rejestracji. Można ustawić własne nazwy tych pól oraz ich kolejność. Aby nowa rejestracja mogła zadziałać, muszą być także ustawione strony z rejestracją i po rejestracji. Strona z rejestracją umożliwi także użytkownikowi ustawienie hasła, przy zachowaniu polityki silnych haseł w WordPress.
Wiadomości e-mail
Kolejna funkcjonalność, która wcześniej dostępna była np. z wtyczką sklepu, jest także zaimplementowana w silniku LearnDash. Chodzi tutaj o powiadomienia e-mail, dotyczące zakupu kursu bądź grupy. Co prawda nie jest to zestaw wiadomości tak bogaty do skonfigurowania jak np. w WooCommerce, jednak na potrzeby większości osób może być zupełnie wystarczający. Tym bardziej, że nie potrzebujemy instalacji dodatkowej wtyczki. Na stronie ustawień wiadomości e-mail możesz włączyć lub wyłączyć określone e-maile, skonfigurować adres e-mail oraz nazwę nadawcy wiadomości, a także zmienić treść tych wiadomości, korzystając z gotowych zmiennych typu: imię i nazwisko klienta, link do kursu bądź grupy. Dzięki temu każdy e-mail wychodzący z systemu będzie w pełni spersonalizowany.
Co jeszcze?
Sporo dodatkowych funkcjonalności, a mianowicie:
- Dodanie przycisku Oznacz, jako nieukończone. Student ma możliwość cofnięcia swojej decyzji, jeśli uzna że zbyt wcześnie oznaczył materiał jako ukończony – może w dowolnym momencie skorzystać z przycisku Oznacz, jako nieukończone.
- Globalne ustawienie waluty. Nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych ustawień waluty na stronie płatności PayPal lub Stripe. W przypadku wprowadzania ceny na stronie ustawień kursu wystarczy podać samą kwotę – waluta zostanie „doklejona” z ustawień globalnych.
- Sterowanie położeniem panelu z nawigacją struktury kursu w trybie Focus Mode. W trybie Focus Mode, czyli w trybie bez rozpraszania istnieje możliwość skonfigurowania położenia panelu z nawigacją kursu – panel może się znajdować z lewej, bądź prawej strony.
- Dodanie okresu próbnego dla wbudowanych płatności cyklicznych PayPal i Stripe.
- Opcja zapisania i wznowienia rozwiązywania testu.
- Dodatkowe bloki LearnDash dla edytora WordPress.
- Reorganizacja zakładek z ustawieniami LearnDash i dodanie nowych (Płatności, Wiadomości e-mail, Zaawansowane).
Co w planach?
Oficjalna roadmapa nie jest dostępna, ale z tego co mi wiadomo trwają prace nad możliwością klonowania kursu – w obecnej chwili trzeba użyć do tego osobnej wtyczki (Aktualizacja 06.2022: funkcjonalność klonowania została dodana w wersji 4.2). Dodatkowo w planach jest jeszcze uruchomienie ważnej funkcji (z pewnością ucieszy to spore grono użytkowników LearnDash…), a mianowicie opcja drip-feed dla tematów i quizów (Aktualizacja 06.2022: funkcjonalność kropelkowania tematów i quizów została dodana w wersji 4.2). W związku z tym, metoda 'kropelkowania’ treści nie będzie dostępna tylko dla lekcji, ale będzie jej można używać w przypadku pozostałych elementów kursu.
Jeśli chcesz się dowiedzieć co nowego w LearnDash od wersji 4.12, zapoznaj się z artykułem Nowości w LearnDash od wersji 4.12 do 4.16.