Nowości w LearnDash od wersji 4.12 do 4.16
Aktualności
2024-09-27 / LearnDash

Aktualizacja LearnDash do wersji 4.17

Użytkownicy, którzy zaktualizowali wtyczkę LearnDash do wersji 4.17 z pewnością mogli zauważyć, że wtyczka ProPanel 2.x. została automatycznie wyłączona. Oczywiście dotyczy to użytkowników licencji dożywotniej i tzw. legacy, którzy zakupili LearnDash + PropPanel wiele lat temu (gdy jeszcze obie wtyczki...
Czytaj więcej
2024-09-26 / TutorLMS

Wrócił Tutor LMS Pro w wersji LIFETIME

Twórcy kursów online korzystający z Tutora LMS w wersji płatnej mają od tej pory wybór: mogą co roku odnawiać licencję lub wykupić ją jednorazowo (opcja droższa) i korzystać z aktualizacji i wsparcia dożywotnio. Twórcy wtyczki zdecydowali się przywrócić do sprzedaży...
Czytaj więcej
2024-09-20 / TutorLMS

Tutor LMS 3.0 Beta jest już dostępny!

No i mamy - Tutor LMS 3.0, ale w wersji beta. Co to oznacza? Oprogramowanie oznaczone jako beta jest wersją eksperymentalną i może zawierać błędy. Dlatego NIE UŻYWAJ jej na stronie produkcyjnej, gdyż dla tej wersji nie ma żadnego wsparcia....
Czytaj więcej
1 2 3 8
Nowości w LearnDash od wersji 4.12 do 4.16

Nowości w LearnDash od wersji 4.12 do 4.16

Czy myśleliście, że LearnDash już niczym nas nie zaskoczy? Cóż, okazuje się, że ekipa od tej wtyczki postanowiła podkręcić tempo! Nowe funkcje właśnie wjechały i wprowadzą kursy twórców online na kolejny, wyższy poziom. Co prawda nie ma aż tylu zmian jak przy przejściu z wersji 3.x do 4.x, ale z pewnością są to zmiany, które mogą usprawnić pracę twórcy kursów. Mamy coś dla fanów blended learning – od teraz można łączyć lekcje wirtualne ze stacjonarnymi w bardzo prosty sposób. Wirtualny instruktor? Jest! Nie trzeba ciągle odpowiadać na te same, powtarzające się pytania. „Zatrudniając” wirtualnego instruktora z AI oszczędzamy masę czasu. Do tego usprawnione testy, aby móc większość czynności wykonywać z poziomu kreatora testu, bez potrzeby edycji pojedynczych pytań. Dodatkowa konfiguracja kolorystyki stron LMSa w opcjach motywu – teraz mamy wszystko w jednym miejscu. Odświeżona i jeszcze bardziej przyjazna strona rejestracji oraz opcja TrustedLogin do sprawnej komunikacji z zespołem wsparcia technicznego LearnDash.

To tak w dużym skrócie. Natomiast konkrety znajdziecie poniżej.

4.12.0

Wraz z wersją 4.12.0 wkracza do gry „blended learning„, czyli nauka mieszana w najlepszym wydaniu. Dla przypomnienia – blended learning to połączenie tradycyjnych zajęć w klasie (face-to-face) z wygodą nauki online. Uczniowie mogą korzystać z materiałów cyfrowych, platform e-learningowych, multimediów, ale mają też bezpośredni kontakt z nauczycielem na zajęciach stacjonarnych. Taki model daje im większą swobodę – mogą uczyć się w swoim tempie i dopasować styl nauki do własnych potrzeb. Idealne rozwiązanie dla każdego, kto lubi balans między światem online a offline!

Na czym polega blended learning w LearnDash?

Otóż dzięki nowym opcjom w LearnDash twórcy kursów mogą oznaczyć lekcję jako wirtualną lub jako stacjonarną (przeprowadzaną w sali lekcyjnej, w sali wykładowej itp.), a następnie określić wymagania dotyczące obecności na każdej lekcji. Obecność jest zapisywana w profilu ucznia, więc można także śledzić frekwencję każdego uczestnika z osobna. Ustawienie nie dotyczy wyłącznie lekcji – można je także zastosować do tematów i testów, znajdujących się w strukturze kursu.

Blended Learning w LearnDash

4.13.0

Wersja 4.13.0 przynosi ze sobą tzw. Eksperymenty LearnDash, a w ramach tych eksperymentów Wirtualnego Instruktora. Eksperymenty w LearnDash zostały stworzone z myślą o zademonstrowaniu funkcjonalności, które wciąż znajdują się w fazie prototypu. Dlatego można swobodnie testować nowe funkcjonalności i dzielić się opinią z zespołem LearnDash odnośnie działania i przydatności danego narzędzia. Dopiero na podstawie zebranych opinii i sugestii zespół developerów LearnDash będzie w stanie ulepszyć daną funkcjonalność, zanim zostanie w pełni wydana jako część wtyczki LearnDash LMS. Funkcjonalność eksperymentów nie wymaga instalowania dodatkowych narzędzi. Wystarczy włączyć określoną opcję w ustawieniach głównej wtyczki LearnDash LMS.

Wirtualny Instruktor AI w LearnDash

W ramach eksperymentów mamy do dyspozycji funkcję Wirtualnego Instruktora. Dzięki włączeniu tej funkcjonalności będziemy w stanie stworzyć wirtualnego asystenta z obsługą AI, który może odpowiadać na pytania zadawane przez studentów podczas kursu. Głównym celem powstania tej funkcjonalności jest odciążenie nauczycieli od udzielania odpowiedzi na powtarzające się pytania. Należy tutaj podkreślić, że nie jest używana wersja kontekstowa AI – tworzymy wirtualnego instruktora, który może także odpowiadać na pytania niezwiązane z tematem, ale można ograniczyć narzędzie do odpowiadania na niektóre pytania na podstawie listy zakazanych słów.

Eksperymenty LearnDash - wirtualni instruktorzy

Aby móc korzystać z funkcjonalności wirtualnego asystenta należy wkleić w ustawieniach Wirtualnego Instruktora klucz API OpenAI, który można pobrać ze strony https://platform.openai.com.

4.14.0

W wersji 4.14.0 zostały wprowadzone 2 zmiany w testach: punktacja z dokładnością do 2 miejsc po przecinku oraz opcja „Inna punktacja dla każdej odpowiedzi” dostępna z poziomu kreatora testu. Nie ma potrzeby przechodzenia na stronę edycji pytania, aby włączyć osobne punktowanie każdej odpowiedzi. Teraz ta opcja jest już dostępna z poziomu kreatora testu:

Kreator testu w LearnDash - inna punktacja dla każdej odpowiedzi

TrustedLogin

W tej wersji znajdziemy również dodatkową opcję, tzw. TrustedLogin, która ma za zadanie umożliwić zespołowi wsparcia LearnDash dostęp do naszej witryny. Normalnie jeśli chcesz zgłosić jakiś problem ze swoją platformą do działu wsparcia LearnDash musisz udostępnić dane logowania do swojej witryny. Z opcją TrustedLogin nie trzeba już przesyłać danych logowania. Wystarczy, że na koncie wsparcia technicznego LearnDash mamy już otwarte zgłoszenie. Otwarte zgłoszenie pozwoli wygenerować link autoryzacyjny z poziomu naszej witryny (na stronie pomocy LearnDash znajdziemy specjalny przycisk „Udziel dostępu zespołowi wsparcia technicznego„).

Dostęp do wsparcia technicznego LearnDash

Do otwartego zgłoszenia pomocy technicznej automatycznie zostanie dodany link, którego zespół LearnDash użyje do wygenerowania dostępu do naszej strony. Z pomocą tego linku zostanie stworzone konto na naszej stronie do dyspozycji specjalistów LearnDash. Oczywiście konto to będzie mieć odpowiednie uprawnienia potrzebne do wykonania określonych działań na naszej platformie.

Domyślnie konto użytkownika będzie istniało przez 1 tydzień, po czym dostęp zostanie automatycznie zablokowany, a utworzone konto użytkownika zostanie skasowane.

4.15.0

W wersji 4.15.0 mamy do dyspozycji osobny panel konfiguracji wyglądu stron kursowych w LearnDash. Do tej pory można było ustawić wspólną kolorystykę dla wszystkich stron LearnDash, więc w zasadzie całość konfiguracji sprowadzała się do ustawienia 3 kolorów: jeden wiodący dla przycisków i linków, kolejny dla paska postępów i trzeci dla komunikatów. Wersja 4.15.0 pozwala ustawić osobne kolory praktycznie dla każdego elementu strony działającej w oparciu o wtyczkę LearnDash. Osobno kolorystyka dla stron z kursem, osobno dla stron lekcji, tematów i testów, osobno dla strony w trybie Focus Mode. Całość konfiguracji znajdziemy na stronie Personalizacji motywu (Motywy -> Dostosuj) w zakładce LearnDash Styles.

Style LearnDash w Personalizacji motywu

4.16.0

Wersja 4.16.0 obrała kierunek pt. rejestracja i nowy wygląd stron z rejestracją. Nowy projekt ma za zadanie „odświeżyć” starą stronę rejestracji i płatności LearnDash. Wg twórców wtyczki nowa strona z rejestracją „wygląda lepiej, działała mądrzej i zapewnia płynne działanie„. Aby poprawić doświadczenia użytkownika link do zalogowania powędrował na górę formularza, natomiast opcje płatności są bardziej widoczne, gdyż są teraz umieszczone w osobnej kolumnie. Dodatkowo walidacja formularza w czasie rzeczywistym powinna zmniejszyć liczbę błędów popełnianych przy wypełnianiu formularza, a funkcja ukrywania/pokazywania hasła ma pomóc ustawić silne hasło do konta.

Nowa rejestracja LearnDash

Tryb klasyczny i nowoczesny

Aby móc korzystać z dobrodziejstw nowej strony z rejestracją należy jeszcze włączyć tryb „Nowoczesny” na stronie konfiguracji rejestracji. Możemy także nie korzystać z nowej strony – wtedy zostawiamy tryb „Klasyczny„.

Rejestracja LearnDash - tryb klasyczny i nowoczesny

Nowości w LearnDash 4.17?

Niestety LearnDash nie udostępnia publicznej roadmap’y, aby móc się zaznajomić z nadchodzącymi zmianami. Pozostaje więc cierpliwie czekać i mile się zaskoczyć.

Podsumowując: LearnDash po raz kolejny udowadnia, że wypuszczając produkt na rynek nie można spocząć na laurach. Dzięki nowym funkcjom, takim jak blended learning oraz wirtualny instruktor, kursy mogą być jeszcze bardziej interaktywne i dopasowane do potrzeb uczniów. Usprawnienia w testach oszczędzają czas administratora, który do tej pory zmuszony był przeskakiwać z jednej strony na drugą. Z kolei nowa i bardziej szczegółowa konfiguracja kolorystyki stron learndash’owych eliminuje potrzebę grzebania w plikach CSS.

Czy można oczekiwać więcej? Oczywiście! Liczę na kolejne usprawnienia, w szczególności na kolejną optymalizację kodu i bazy danych, bo nie sztuką jest dodawać kolejne funkcjonalności, które owszem – są fajne – ale mogą zamulać platformę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top