Platforma kursów online z LearnPress na WordPress
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Platforma kursów online z LearnPress na WordPress

Platforma kursów online z LearnPress na WordPress

O tym, że LearnPress jest prostą i stosunkowo tanią platformą kursów online, pisałam w artykule Darmowy LMS WordPress dla totalnie początkujących.  Nie zmienia to faktu, że wg mojej opinii LearnDash jest dużo bardziej profesjonalnym narzędziem, jeśli myślimy poważnie o e-learningu. Jednak dla wielu osób cena za wtyczkę w wersji Pro (ok. $200) jest nieosiągalna, dlatego jako tanią alternatywę zwykle proponuję LearnPress. Całość możesz zbudować za free – z wyjątkiem podpięcia polskich płatności (pomijam koszty związane z domeną, SSL, hostingiem, hostingiem video itd). LearnPress jest dziełem teamu ThimPress, który oprócz rozwijania darmowej wtyczki zajmuje się też tworzeniem dodatkowego oprogramowania. Mam tutaj na myśli płatne i darmowe dodatki do LP oraz motywy współpracujące z LP, dostępne na themeforest.net.

LearnPress 3.0

Mniej więcej w połowie marca tego roku zespół ThimPress wypuścił swoją wtyczkę w wersji 3.0., w której znalazło się parę nowych funkcjonalności:

Strona profilu studenta

Strona profilu studenta
Strona profilu studenta

Uczestnik kursu wszystko ma w jednym miejscu: listę kursów, na które został zapisany, śledzenie postępów, wyniki testów, zamówienia, certyfikaty, ustawienia profilu. Liczba tych zakładek w profilu studenta może się różnić w każdej instalacji, ponieważ zależy od liczby aktywnych dodatków do LearnPress. Przykład: zakładka z certyfikatami pojawi się w instalacji, w której jest aktywowany dodatek do LearnPress – Certificates add-on for LearnPress.

Zamówienia gości

Zamówienia gości

Klient może zakupić kurs jako gość, więc nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji i logowania do systemu. Konto zostaje założone w trakcie zamówienia.

Wsparcie biblioteki Mathjax

Wsparcie biblioteki Mathjax

LearnPress będzie współpracować z wtyczkami wykorzystującymi bibliotekę Mathjax. Biblioteka Mathjax jest zestawem skryptów JavaScript umożliwiających wyświetlanie wyrażeń matematycznych na stronach www. Warto zaznaczyć, że nie jest wymagana żadna specjalna konfiguracja. Poszczególne znaki i symbole powinny bez problemu wyświetlać się we wszystkich nowoczesnych przeglądarkach internetowych. Jest to więc dobra wiadomość dla osób tworzących np. kursy matematyczne, w których zawarte są symbole matematyczne, funkcje oraz złożone równania.  Jeśli poszczególne lekcje w kursie matematycznym mają bazować na złożonych formułach matematycznych LearnPress w wersji 3.0 powinien tutaj przyjść z pomocą.

Widżet z informacją o kursie oraz postępach uczestnika

Widżet z informacją o kursie oraz postępach uczestnika

Nowy widżet wyświetli podstawowe informacje o kursie, a mianowicie liczbę lekcji oraz testów wchodzących w skład kursu, a także liczbę uczestników zapisanych na kurs. Z kolei widżet z informacją o postępach wyświetli procent ukończenia kursu lub testu. Ponieważ mamy tutaj do czynienia z widżetami, możesz je umieścić w dowolnym miejscu strony. Oczywiście wszędzie tam, gdzie motyw definiuje wyświetlanie paneli bocznych.

Ogłoszenia i powiadomienia

Wbudowany mechanizm powiadomień
Wbudowany mechanizm powiadomień

 

Przydatna funkcjonalność, gdy aktualizujemy kurs i chcemy powiadomić swoich studentów o nowościach w kursie. Na stronie kursu pojawi się dodatkowa zakładka Announcement pokazująca Twoje wiadomości. Dodatkowo możesz powiadamiać swoich studentów o nowej wersji kursu drogą mailową.

Różne metody płatności

Różne mechanizmy płatności
Różne mechanizmy płatności

Wbudowany mechanizm płatności w LearnPress bazuje oczywiście na PayPal. Z pomocą dodatków użytkownik może rozszerzyć wachlarz płatności o Stripe, 2Checkout, czy Authorize.NET.  Z naszego punktu widzenia najbardziej interesującym dodatkiem jest WooCommerce add-on for LearnPress, który sprawia, że WooCommerce zaczyna rozmawiać z LearnPress. W efekcie można korzystać z polskich płatności takich jak: PayU, tpay, Przelewy24, czy Dotpay. Tradycyjne, offline’owe płatności są również wspierane – tutaj trzeba tylko doinstalować darmowy dodatek LearnPress – Offline Payment.

Sposoby motywowania uczestników kursu

Certyfikat ukończenia kursu
Certyfikat ukończenia kursu

Uczenie na odległość nie jest tak proste, jakby się wydawało. Największym wyzwaniem jest motywowanie studentów do przechodzenia poszczególnych etapów kursu i w rezultacie do ukończenia kursu. O ile w stacjonarnych szkoleniach trener może bezpośrednio wpływać na pracę studentów, o tyle w świecie online nie ma już takiej kontroli.

LearnPress rozwiązuje ten problem na 2 sposoby: poprzez możliwość uzyskania certyfikatu ukończenia kursu – jest to dodatek Certificates add-on for LearnPress oraz poprzez zbudowanie systemu puktowego z dodatkiem myCRED add-on for LearnPress. Nie jest to może 100% remedium na podtrzymywanie motywacji kursantów, ale warto docenić pracę teamu ThimPress w tym kierunku.

Funkcje społecznościowe

Funkcje społecznościowe

LearnPress, tak jak już obecnie większość LMS’ów, dogaduje się z dwoma najbardziej popularnymi silnikami społecznościowymi dla WordPress: bbPress oraz BuddyPress.   Z pomocą wtyczek bbPress i BuddyPress można zbudować bardzo proste forum dyskusyjne oraz mini portal społecznościowy. Nie ma co prawda tyle funkcjonalności co typowe forum (chociażby dość popularne niegdyś phpBB…), ale na pewno jest to wystarczające rozwiązanie dla podstawowej komunikacji studentów w kursie. Studenci mogą się między sobą porozumiewać i wspólnie rozwiązywać problemy wynikłe w trakcie przechodzenia kursu. Jest to też dobre rozwiązanie, które pozwoli instruktorowi nawiązywać bliższe relacje ze swoimi kursantami.

Śledzenie postępów kursanta

Śledzenie postępów kursanta

Trudno dzisiaj sobie wyobrazić system LMS, który nie wspiera żadnego mechanizmu śledzenia postępów uczestników kursu. LearnPress posiada wbudowany silnik statystyk z informacją o liczbie nauczycieli, kursantów oraz statusach zamówionych kursów. Z kolei postępy kursantów można śledzić z pomocą bezpłatnego dodatku Student List Add-on for LearnPress. Lista studentów jest widoczna z poziomu frontendu i można ją ukryć indywidualnie dla każdego kursu.

Bardziej szczegółowych informacji dostarcza dodatek Gradebook add-on for LearnPress. Na osobnej podstronie kursu można sprawdzić aktualny status ukończenia kursu przez studenta oraz status ukończenia poszczególnych lekcji/testów wchodzących w skład kursu.

Darmowe dodatki dla LearnPress

Płatne dodatki do LearnPress

LearnPress jest już całkiem sprytnym narzędziem do prowadzenia kursów online. Jeśli zaczynasz i masz niewielki budżet możesz dość szybko uruchomić prostą platformę kursów online. Z kolei kursy i tutoriale w temacie prowadzenia kursów online na platformie LearnPress będą sukcesywnie pojawiać się w Akademii Uczymy Online.

19 komentarzy o “Platforma kursów online z LearnPress na WordPress”

 1. No dobra. Zrobiłem kurs na jednej z domen, ustawiłem co trzeba.
  Ktoś wchodzi na stronę i jest tylko logowanie przez WordPressa,
  a w dodatku na tej stronie z logowaniem nie ma opcji rejestracji na WP.

  Jak zrobić rejestrację na stronie dla studentów???

  1. Musisz włączyć rejestrację w ustawieniach głównych WP (Ustawienia -> Ogólne -> Członkostwo). Dodatkowo trzeba założyć stronę profilową (np. Mój profil) i podpiąć ją w LearnPress -> Ustawienia -> Twój profil. Jeśli wszystko jest poprawnie skonfigurowane to student po kliknięciu w przycisk dołączenia do kursu powinien być przekierowany na stronę profilową z formularzem logowania i rejestracji.

   1. Udało się! 🙂 Jestem o krok bliżej.

    W Ustawieniach WP włączyłem członkostwo:
    Ustawienia -> Ogólne -> Członkostwo -> Każdy może się zarejestrować

    Mam już założoną stronę profilową.
    Tutaj:
    LearnPress -> Ustawienia -> Twój profil -> Generalne

    włączyłem formularz logowania i rejestracji dla niezalogowanych.

    ===

    Chciałbym jeszcze, by opcja logowania/rejestracji była widoczna na każdej podstronie, żeby to było zgodne z UX.

    Wstawiłem do menu górnego “PROFIL”, który kieruje do podstrony profilu użytkownika. To jednak nie jest optymalne rozwiązanie, bo “PROFIL” nie kojarzy się jednoznacznie. Jeśli zmienię jego nazwę na “LOGOWANIE”, to będzie on nadal widoczny w menu po zalogowaniu. To też źle.

    Chciałbym na stronie ustawić w prawym górnym rogu (w menu) coś podobnego jak na innych stronach:
    – user niezalogowany widzi button logowanie (albo button logowanie i rejestracja) kierujący do strony (popup’u?) z opcją logowania i rejestracji
    – user zalogowany widzi tylko button prowadzący do profilu

    Jak to rozwiązać?

     1. Utkwiłem na logowaniu i rejestracji.

      1. Stronę “Mój profil” ustawiłem tylko dla zalogowanych. Wyświetlał się tam wcześniej formularz logowania i rejestracji (w panelu LearnPress można to włączyć/wyłączyć), ale po ograniczeniu już te formularze się nie wyświetlają i pojawia się komunikat:

      We’re sorry. You do not have permission to access this content. Please sign In to be granted access.
      Sign In

      Trzeba go przerobić na język polski, ale nie widzę nigdzie, gdzie można edytować opcje wtyczki?

      2. Wygląda na to, że muszę stworzyć osobne strony Logowania i Rejestracji, ale nie bardzo wiem jak :/ Jakieś wewnętrzne kody się pewnie używa w nawiasach [].

      Szukałem w google rozwiązania, ale tam “geniusze” chcą to rozwiązywać wtyczką. Bez sensu. Na pewno jest prostszy sposób, nie obciążający systemu kolejnymi wtyczkami. A może już mam odpowiednie narzędzia od LearnPress? Przecież jest opcja wyświetlania formularza logowania i rejestracji na stronie “Mój profil”, ale wtedy nie skorzystam z “If Menu”… ehh…

      Mam w lewym menu coś takiego jak “Formularze” (podejrzewam Akismet jako sprawcę tego). Pewnie trzeba to wykorzystać, a potem wstawić kod formularza na stronę.
      No dobra, ale jeśli stworzę taki formularz, to nie będzie zabezpieczony właściwie. I wracam do punktu wyjścia :/

      Jak mam porządnie zintegrować logowanie/rejestrację z LearnPress?

     2. Tworzysz stronę logowania i umieszczasz na niej kod [learn_press_login_form], tworzysz stronę rejestracji i umieszczasz na niej kod [learn_press_register_form]. Opcja “hide if logged in” dla obu stron.

     3. To logowanie i rejestracja załatwione.
      A jak ustawić w menu “Wyloguj” dla zalogowanych?
      Wiem, że trzeba ustawić “Show if logged in”, ale do czego?

      Utworzyłem stronę Wyloguj, ale to mi nic nie daje. Musiałbym też jakiś kod wstawić na stronie docelowej.

      Wstawienie linku
      https://www.nazwadomeny.pl/profil-uzytkownika?lp-logout=true

      na sztywno do menu nie powoduje wylogowania.
      Wyświetla “Mój profil”, a tam link do wylogowania ma adres:
      https://www.nazwadomeny.pl/profil-uzytkownika?lp-logout=true&nonce=a8eef82d0f

      i widać, że jest parametr, a więc nie zadziała dla każdego usera.

      Skąd wziąć “Wyloguj” w menu?

     4. Wszedłem w Wygląd -> Edytor.

      Po prawej w plikach motywu odszukałem functions.php
      Jest tam 742 linie kodu, ale w ani jednej nie ma “logout” ani “log out”.

      Pliku wp-login.php, o którym mowa w linku, który podałaś, nie odnalazłem w plikach motywu. Może jest w jakimś podkatalogu. Moim zdaniem powinien być w katalogu głównym, skoro w adresie URL logowania nie mam go w katalogu.

      Niestety nic nie rozumiem z tego linku, który podesłałaś. Tam są różne rozwiązania, ale to jacyś informatycy napisali (6,5 roku temu) i nie rozumiem kiedy i gdzie mam użyć funkcji, a kiedy echo czy linku.

      W google nie znalazłem odpowiedzi:
      https://www.google.com/search?q=potwierdzenie+wylogowania+wordpress&oq=potwierdzenie+wylogowania+wordpress&aqs=chrome..69i57.7426j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

      Znajomi też nie bardzo się znają.

      Czy możesz napisać KONKRETNIE jaki kod i gdzie (między co a co) mam wstawić?

 2. learnpress i thimpress to jakiś dramat. Kupiłem ten szablon w pakiecie z wtyczkami do kursu i zbudowałem na tym stronę. Jednak skończył się okres 6-miesięcznego wsparcia ze strony thimpress i zero pomocy nigdzie. Nie zapłaciłeś – to do widzenia. Ich forum składa się z miliona pytań, ale każda odpowiedź od thimpress oznaczona jest jako prywatna i nie do wglądu. Więc widzę, że ludzie mieli te same problemy co ja – ale odpowiedzi nie poznam.
  W czasie trwania supportu – ta pomoc polegała często na tym, że zgłaszałem problem, oni wchodzili na moją stronę i po chwili pisali – już działa. I raz działało, a raz nie. Zero wyjaśnienia co naprawili – chyba że mocno dopytałem.
  Natomiast teraz – cisza. Inne motywy i pluginy mają super wsparcie, fora są aktywne i porady nie są prywatne. A w thimpress – masz pół roku jak coś nie działa – zero pomocy.
  Także Pani Marzeno, skuszony Pani rekomendacją osobiście odradzam innym.

  1. Myślę, że problem o którym piszesz, dotyczy nie tylko ThimPress, ale generalnie wsparcia motywów i wtyczek. Mam klientów wykorzystujących różne LMS’y (m.in. WPLMS, MasterStudy) i różne motywy – z tym wsparciem bywa różnie. Osobiście nie korzystałam ze wsparcia ThimPress (nie miałam takiej potrzeby), więc trudno mi się odnieść do tematu, natomiast z pewnością da się uzyskać stabilną i działającą platformę zarówno z LearnPress, TutorLMS, WPLMS, czy LearnDash – na takich platformach pracuję. Wszystko zależy od konstrukcji i optymalizacji takiej platformy, no i też przydaje się trochę doświadczenia w pracy z LMSami. W moim przypadku sprawdza się zasada: platforma kursowa na jednej instancji WP, a cały marketing z SM, blog itp. na osobnej.

   1. Pewnie tak jest jak mówisz, jednak z thimpress mam wrażenie, że jest wybitnie. Przeglądałem inne fora dla innych lms’ów i tam jest naprawdę aktywnie. Są pytania użytkowników i są odpowiedzi (nie zawsze supportu, często innych użytkowników). W przypadku thimpressa forum jest zablokowane i odpowiedzi są tylko użytkownik-support, a 99% z tych odpowiedzi ma status “private”. Tego nie widziałem na innych forach. No trudno. Wpadłem i teraz się jakoś próbuję utrzymać :).
    Zdradź proszę, dlaczego zasada: “platforma kursowa na jednej instancji WP, a cały marketing z SM, blog itp. na osobnej” jest lepsza? Chodzi o szybkość? bezpieczeństwo całej witryny?
    Pozdrawiam

    1. Tak, forum rzeczywiście mają specyficzne. Dla WPLMS można przynajmniej przeglądać posty bez konieczności przedłużania wsparcia. Myślę jednak, że ThimPress będzie musiał się dopasować do rynku wsparcia technicznego, albo z niego wyleci – po prostu. Natomiast rozłożenie funkcjonalności na różne instancje WP, to rozłożenie obciążenia wtyczkami. Mniej wtyczek to mniej kodu, szybsze wczytywanie, minimalizacja ryzyka potencjalnych konfliktów we wtyczkach i generalnie bezproblemowe aktualizacje. Aspekt bezpieczeństwa też jest tutaj istotny. Jeśli strona z marketingiem zostanie zainfekowana, to platforma kursów działa dalej – bazy danych i pliki są odseparowane.

 3. Tak, to wszystko święta prawda. Pomyślę u siebie nad rozbiciem na podobny sposób. Dziękuję za wartościową dyskusję.
  Pozdrawiam

 4. Pytanie o funkcjonalność: Załóżmy, że jakiś manager wykupuje dostęp do kursu dla 10 użytkowników. Czy istnieje możliwość stworzenia konta takiego managera, który może zarejestrować 10 swoich pracowników i widzieć postępy w kursach każdego z nich ze swojego panelu?

  1. Na LearnPress nie ma takiej funkcjonalności. Można to zrealizować z wtyczką LMS LearnDash i specjalnym dodatkiem (również płatnym), który pozwoli firmie wykupić określoną liczbę licencji kursu, założyć konta swoim pracownikom i przypisać kursy tym pracownikom. Menedżer ma również wgląd w postępy w kursach swoich pracowników i może pobierać certyfikaty ukończenia kursów poszczególnych osób.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top