Platforma kursów online z LearnPress na WordPress
O tym, że LearnPress jest prostą i stosunkowo tanią platformą kursów online, pisałam w artykule Darmowy LMS WordPress dla totalnie początkujących. Nie zmienia to faktu, że wg mojej opinii LearnDash jest dużo bardziej profesjonalnym narzędziem, jeśli myślimy poważnie o e-learningu. Jednak dla wielu osób cena za wtyczkę w wersji Pro (ok. $200) jest nieosiągalna, dlatego jako tanią alternatywę zwykle proponuję LearnPress. Całość możesz zbudować za free – z wyjątkiem podpięcia polskich płatności (pomijam koszty związane z domeną, SSL, hostingiem, hostingiem video itd). LearnPress jest dziełem teamu ThimPress, który oprócz rozwijania darmowej wtyczki zajmuje się też tworzeniem dodatkowego oprogramowania. Mam tutaj na myśli płatne i darmowe dodatki do LP oraz motywy współpracujące z LP, dostępne na themeforest.net.
LearnPress 3.0
Mniej więcej w połowie marca tego roku zespół ThimPress wypuścił swoją wtyczkę w wersji 3.0., w której znalazło się parę nowych funkcjonalności:
Strona profilu studenta
Uczestnik kursu wszystko ma w jednym miejscu: listę kursów, na które został zapisany, śledzenie postępów, wyniki testów, zamówienia, certyfikaty, ustawienia profilu. Liczba tych zakładek w profilu studenta może się różnić w każdej instalacji, ponieważ zależy od liczby aktywnych dodatków do LearnPress. Przykład: zakładka z certyfikatami pojawi się w instalacji, w której jest aktywowany dodatek do LearnPress – Certificates add-on for LearnPress.
Zamówienia gości
Klient może zakupić kurs jako gość, więc nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji i logowania do systemu. Konto zostaje założone w trakcie zamówienia.
Wsparcie biblioteki Mathjax
LearnPress będzie współpracować z wtyczkami wykorzystującymi bibliotekę Mathjax. Biblioteka Mathjax jest zestawem skryptów JavaScript umożliwiających wyświetlanie wyrażeń matematycznych na stronach www. Warto zaznaczyć, że nie jest wymagana żadna specjalna konfiguracja. Poszczególne znaki i symbole powinny bez problemu wyświetlać się we wszystkich nowoczesnych przeglądarkach internetowych. Jest to więc dobra wiadomość dla osób tworzących np. kursy matematyczne, w których zawarte są symbole matematyczne, funkcje oraz złożone równania. Jeśli poszczególne lekcje w kursie matematycznym mają bazować na złożonych formułach matematycznych LearnPress w wersji 3.0 powinien tutaj przyjść z pomocą.
Widżet z informacją o kursie oraz postępach uczestnika
Nowy widżet wyświetli podstawowe informacje o kursie, a mianowicie liczbę lekcji oraz testów wchodzących w skład kursu, a także liczbę uczestników zapisanych na kurs. Z kolei widżet z informacją o postępach wyświetli procent ukończenia kursu lub testu. Ponieważ mamy tutaj do czynienia z widżetami, możesz je umieścić w dowolnym miejscu strony. Oczywiście wszędzie tam, gdzie motyw definiuje wyświetlanie paneli bocznych.
Ogłoszenia i powiadomienia
Przydatna funkcjonalność, gdy aktualizujemy kurs i chcemy powiadomić swoich studentów o nowościach w kursie. Na stronie kursu pojawi się dodatkowa zakładka Announcement pokazująca Twoje wiadomości. Dodatkowo możesz powiadamiać swoich studentów o nowej wersji kursu drogą mailową.
Różne metody płatności
Wbudowany mechanizm płatności w LearnPress bazuje oczywiście na PayPal. Z pomocą dodatków użytkownik może rozszerzyć wachlarz płatności o Stripe, 2Checkout, czy Authorize.NET. Z naszego punktu widzenia najbardziej interesującym dodatkiem jest WooCommerce add-on for LearnPress, który sprawia, że WooCommerce zaczyna rozmawiać z LearnPress. W efekcie można korzystać z polskich płatności takich jak: PayU, tpay, Przelewy24, czy Dotpay. Tradycyjne, offline’owe płatności są również wspierane – tutaj trzeba tylko doinstalować darmowy dodatek LearnPress – Offline Payment.
Sposoby motywowania uczestników kursu
Uczenie na odległość nie jest tak proste, jakby się wydawało. Największym wyzwaniem jest motywowanie studentów do przechodzenia poszczególnych etapów kursu i w rezultacie do ukończenia kursu. O ile w stacjonarnych szkoleniach trener może bezpośrednio wpływać na pracę studentów, o tyle w świecie online nie ma już takiej kontroli.
LearnPress rozwiązuje ten problem na 2 sposoby: poprzez możliwość uzyskania certyfikatu ukończenia kursu – jest to dodatek Certificates add-on for LearnPress oraz poprzez zbudowanie systemu puktowego z dodatkiem myCRED add-on for LearnPress. Nie jest to może 100% remedium na podtrzymywanie motywacji kursantów, ale warto docenić pracę teamu ThimPress w tym kierunku.
Funkcje społecznościowe
LearnPress, tak jak już obecnie większość LMS’ów, dogaduje się z dwoma najbardziej popularnymi silnikami społecznościowymi dla WordPress: bbPress oraz BuddyPress. Z pomocą wtyczek bbPress i BuddyPress można zbudować bardzo proste forum dyskusyjne oraz mini portal społecznościowy. Nie ma co prawda tyle funkcjonalności co typowe forum (chociażby dość popularne niegdyś phpBB…), ale na pewno jest to wystarczające rozwiązanie dla podstawowej komunikacji studentów w kursie. Studenci mogą się między sobą porozumiewać i wspólnie rozwiązywać problemy wynikłe w trakcie przechodzenia kursu. Jest to też dobre rozwiązanie, które pozwoli instruktorowi nawiązywać bliższe relacje ze swoimi kursantami.
Śledzenie postępów kursanta
Trudno dzisiaj sobie wyobrazić system LMS, który nie wspiera żadnego mechanizmu śledzenia postępów uczestników kursu. LearnPress posiada wbudowany silnik statystyk z informacją o liczbie nauczycieli, kursantów oraz statusach zamówionych kursów. Z kolei postępy kursantów można śledzić z pomocą bezpłatnego dodatku Student List Add-on for LearnPress. Lista studentów jest widoczna z poziomu frontendu i można ją ukryć indywidualnie dla każdego kursu.
Bardziej szczegółowych informacji dostarcza dodatek Gradebook add-on for LearnPress. Na osobnej podstronie kursu można sprawdzić aktualny status ukończenia kursu przez studenta oraz status ukończenia poszczególnych lekcji/testów wchodzących w skład kursu.
Darmowe dodatki dla LearnPress
- LearnPress Wishlist – pozwala dodać kursy do listy ulubionych.
- LearnPress Course Review – pozwala studentom zapisanym na kurs wystawiać opinie o kursie.
- LearnPress Import/Export – z pomocą tego dodatku uzyskujemy mechanizm eksportu oraz importu kursów w LearnPress.
- LearnPress Prerequisites Courses – kolejny dodatek, który wprowadza mechanizm wymuszenia ukończenia określonych kursów przed przystąpieniem do właściwego kursu.
- LearnPress bbPress Integration – wsparcie forum bbPress.
- LearnPress BuddyPress Integration – wsparcie dla wtyczki społecznościowej BuddyPress.
Płatne dodatki do LearnPress
- Assignments add-on for LearnPress – instalując ten dodatek instruktor może wyznaczać zadania oraz prace domowe do wykonania dla studentów. Prace są weryfikowane i oceniane przez instruktora.
- myCRED add-on for LearnPress – wsparcie systemu punktowego myCRED. Z tym dodatkiem studenci mogą uzyskiwać dodatkowe punkty i odznaczenia w trakcie przechodzenia kursu.
- Certificates add-on for LearnPress – dodatek z kreatorem tworzenia certyfikatów ukończenia kursu. Do każdego kursu można przypisać certyfikat, dzięki czemu student po ukończeniu kursu będzie mieć możliwość pobrania certyfikatu w formacie PDF.
- Co-instructors add-on for LearnPress – dodatek pozwalający przypisać do kursu kilku instruktorów, przy czym każdy instruktor może wyłącznie edytować lekcje stworzone przez siebie
- Collections add-on for LearnPress – pozwala grupować kursy i tworzyć ścieżki szkoleniowe, np. grupa kursów dla fotografów lub kolekcja kursów dla webmastera.
- Stripe Payment method for LearnPress – pozwala na obsługę płatności Stripe w LearnPress.
- 2Checkout add-on for LearnPress – pozwala na obsługę bramki płatności 2Checkout w LearnPress.
- Authorize.Net add-ons for LearnPress – pozwala na obsługę płatności Authorize.Net w LearnPress.
- WooCommerce add-on for LearnPress – pozwala na wykorzystanie bramek płatności skonfigurowanych w WooCommerce.
- Content Drip add-on for LearnPress – pozwala na ustalanie harmonogramu dostępności poszczególnych lekcji.
- Sorting Choices question type for LearnPress – ten dodatek wprowadza dodatkową funkcjonalność dla testów tworzonych w LearnPress. Odpowiedzi do pytania są ułożone w losowej kolejności, a student ma za zadania ułożyć je w prawidłowej kolejności.
- Commission add-on for LearnPress – pozwala na wprowadzenie systemu prowizji, dzięki któremu instruktorzy mogą zarabiać na swoich kursach. Wypłaty są realizowane przez Paypal lub z wykorzystaniem płatności w trybie offline
- Gradebook add-on for LearnPress – pozwala śledzić postępy studentów w kursach oraz ich wyniki. Dane można eksportować do pliku w formacie CSV
- Random Quiz add-on for LearnPress – pozwala na tworzenie testów z wykorzystaniem losowych pytań. Każdy student przystępujący do testu w ramach tego samego kursu, otrzymuje inny zestaw pytań.
- Paid Membership Pro add-on for LearnPress – pozwala na wprowadzenie modelu abonamentowego z wtyczką Paid Membership Pro.
LearnPress jest już całkiem sprytnym narzędziem do prowadzenia kursów online. Jeśli zaczynasz i masz niewielki budżet możesz dość szybko uruchomić prostą platformę kursów online. Z kolei kursy i tutoriale w temacie prowadzenia kursów online na platformie LearnPress będą sukcesywnie pojawiać się w Akademii Uczymy Online.
Świetny temat! Pozdrawiam
A czy TM działa coś w kierunku wsparcia LearnPress? Mimo wszystko to trochę niszowy rynek…
Plany takie są. Ale póki niestety nie ma motywów realizowanych pod LearnPress. 🙁
No dobra. Zrobiłem kurs na jednej z domen, ustawiłem co trzeba.
Ktoś wchodzi na stronę i jest tylko logowanie przez WordPressa,
a w dodatku na tej stronie z logowaniem nie ma opcji rejestracji na WP.
Jak zrobić rejestrację na stronie dla studentów???
Musisz włączyć rejestrację w ustawieniach głównych WP (Ustawienia -> Ogólne -> Członkostwo). Dodatkowo trzeba założyć stronę profilową (np. Mój profil) i podpiąć ją w LearnPress -> Ustawienia -> Twój profil. Jeśli wszystko jest poprawnie skonfigurowane to student po kliknięciu w przycisk dołączenia do kursu powinien być przekierowany na stronę profilową z formularzem logowania i rejestracji.
Udało się! 🙂 Jestem o krok bliżej.
W Ustawieniach WP włączyłem członkostwo:
Ustawienia -> Ogólne -> Członkostwo -> Każdy może się zarejestrować
Mam już założoną stronę profilową.
Tutaj:
LearnPress -> Ustawienia -> Twój profil -> Generalne
włączyłem formularz logowania i rejestracji dla niezalogowanych.
===
Chciałbym jeszcze, by opcja logowania/rejestracji była widoczna na każdej podstronie, żeby to było zgodne z UX.
Wstawiłem do menu górnego „PROFIL”, który kieruje do podstrony profilu użytkownika. To jednak nie jest optymalne rozwiązanie, bo „PROFIL” nie kojarzy się jednoznacznie. Jeśli zmienię jego nazwę na „LOGOWANIE”, to będzie on nadal widoczny w menu po zalogowaniu. To też źle.
Chciałbym na stronie ustawić w prawym górnym rogu (w menu) coś podobnego jak na innych stronach:
– user niezalogowany widzi button logowanie (albo button logowanie i rejestracja) kierujący do strony (popup’u?) z opcją logowania i rejestracji
– user zalogowany widzi tylko button prowadzący do profilu
Jak to rozwiązać?
Ten efekt uzyskasz z wtyczką https://wordpress.org/plugins/if-menu/. Ustawiasz kilka elementów menu, np. Mój profil, Logowanie, Wyloguj itp., a potem w opcjach danego elementu menu ustawiasz, że: Mój profil ma się wyświetlać tylko dla zalogowanych (show if logged in), Logowanie ma być ukryte dla zalogowanych (hide if logged in), Wyloguj ma być wyświetlane dla zalogowanych (show if logged in) itd.
Utkwiłem na logowaniu i rejestracji.
1. Stronę „Mój profil” ustawiłem tylko dla zalogowanych. Wyświetlał się tam wcześniej formularz logowania i rejestracji (w panelu LearnPress można to włączyć/wyłączyć), ale po ograniczeniu już te formularze się nie wyświetlają i pojawia się komunikat:
We’re sorry. You do not have permission to access this content. Please sign In to be granted access.
Sign In
Trzeba go przerobić na język polski, ale nie widzę nigdzie, gdzie można edytować opcje wtyczki?
2. Wygląda na to, że muszę stworzyć osobne strony Logowania i Rejestracji, ale nie bardzo wiem jak :/ Jakieś wewnętrzne kody się pewnie używa w nawiasach [].
Szukałem w google rozwiązania, ale tam „geniusze” chcą to rozwiązywać wtyczką. Bez sensu. Na pewno jest prostszy sposób, nie obciążający systemu kolejnymi wtyczkami. A może już mam odpowiednie narzędzia od LearnPress? Przecież jest opcja wyświetlania formularza logowania i rejestracji na stronie „Mój profil”, ale wtedy nie skorzystam z „If Menu”… ehh…
Mam w lewym menu coś takiego jak „Formularze” (podejrzewam Akismet jako sprawcę tego). Pewnie trzeba to wykorzystać, a potem wstawić kod formularza na stronę.
No dobra, ale jeśli stworzę taki formularz, to nie będzie zabezpieczony właściwie. I wracam do punktu wyjścia :/
Jak mam porządnie zintegrować logowanie/rejestrację z LearnPress?
Tworzysz stronę logowania i umieszczasz na niej kod [learn_press_login_form], tworzysz stronę rejestracji i umieszczasz na niej kod [learn_press_register_form]. Opcja „hide if logged in” dla obu stron.
To logowanie i rejestracja załatwione.
A jak ustawić w menu „Wyloguj” dla zalogowanych?
Wiem, że trzeba ustawić „Show if logged in”, ale do czego?
Utworzyłem stronę Wyloguj, ale to mi nic nie daje. Musiałbym też jakiś kod wstawić na stronie docelowej.
Wstawienie linku
https://www.nazwadomeny.pl/profil-uzytkownika?lp-logout=true
na sztywno do menu nie powoduje wylogowania.
Wyświetla „Mój profil”, a tam link do wylogowania ma adres:
https://www.nazwadomeny.pl/profil-uzytkownika?lp-logout=true&nonce=a8eef82d0f
i widać, że jest parametr, a więc nie zadziała dla każdego usera.
Skąd wziąć „Wyloguj” w menu?
W menu trzeba wstawić własny odnośnik z linkiem np. http://jakastamstrona.com/wp-login.php?action=logout i dodatkowo żeby wylogowywało bez potwierdzenia z przekierowaniem wstawić kod do functions.php aktywnego motywu. Przykładowy kod jest tutaj: https://wordpress.stackexchange.com/questions/67336/how-to-log-out-without-confirmation-do-you-really-want-to-log-out
Wszedłem w Wygląd -> Edytor.
Po prawej w plikach motywu odszukałem functions.php
Jest tam 742 linie kodu, ale w ani jednej nie ma „logout” ani „log out”.
Pliku wp-login.php, o którym mowa w linku, który podałaś, nie odnalazłem w plikach motywu. Może jest w jakimś podkatalogu. Moim zdaniem powinien być w katalogu głównym, skoro w adresie URL logowania nie mam go w katalogu.
Niestety nic nie rozumiem z tego linku, który podesłałaś. Tam są różne rozwiązania, ale to jacyś informatycy napisali (6,5 roku temu) i nie rozumiem kiedy i gdzie mam użyć funkcji, a kiedy echo czy linku.
W google nie znalazłem odpowiedzi:
https://www.google.com/search?q=potwierdzenie+wylogowania+wordpress&oq=potwierdzenie+wylogowania+wordpress&aqs=chrome..69i57.7426j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Znajomi też nie bardzo się znają.
Czy możesz napisać KONKRETNIE jaki kod i gdzie (między co a co) mam wstawić?
learnpress i thimpress to jakiś dramat. Kupiłem ten szablon w pakiecie z wtyczkami do kursu i zbudowałem na tym stronę. Jednak skończył się okres 6-miesięcznego wsparcia ze strony thimpress i zero pomocy nigdzie. Nie zapłaciłeś – to do widzenia. Ich forum składa się z miliona pytań, ale każda odpowiedź od thimpress oznaczona jest jako prywatna i nie do wglądu. Więc widzę, że ludzie mieli te same problemy co ja – ale odpowiedzi nie poznam.
W czasie trwania supportu – ta pomoc polegała często na tym, że zgłaszałem problem, oni wchodzili na moją stronę i po chwili pisali – już działa. I raz działało, a raz nie. Zero wyjaśnienia co naprawili – chyba że mocno dopytałem.
Natomiast teraz – cisza. Inne motywy i pluginy mają super wsparcie, fora są aktywne i porady nie są prywatne. A w thimpress – masz pół roku jak coś nie działa – zero pomocy.
Także Pani Marzeno, skuszony Pani rekomendacją osobiście odradzam innym.
Myślę, że problem o którym piszesz, dotyczy nie tylko ThimPress, ale generalnie wsparcia motywów i wtyczek. Mam klientów wykorzystujących różne LMS’y (m.in. WPLMS, MasterStudy) i różne motywy – z tym wsparciem bywa różnie. Osobiście nie korzystałam ze wsparcia ThimPress (nie miałam takiej potrzeby), więc trudno mi się odnieść do tematu, natomiast z pewnością da się uzyskać stabilną i działającą platformę zarówno z LearnPress, TutorLMS, WPLMS, czy LearnDash – na takich platformach pracuję. Wszystko zależy od konstrukcji i optymalizacji takiej platformy, no i też przydaje się trochę doświadczenia w pracy z LMSami. W moim przypadku sprawdza się zasada: platforma kursowa na jednej instancji WP, a cały marketing z SM, blog itp. na osobnej.
Pewnie tak jest jak mówisz, jednak z thimpress mam wrażenie, że jest wybitnie. Przeglądałem inne fora dla innych lms’ów i tam jest naprawdę aktywnie. Są pytania użytkowników i są odpowiedzi (nie zawsze supportu, często innych użytkowników). W przypadku thimpressa forum jest zablokowane i odpowiedzi są tylko użytkownik-support, a 99% z tych odpowiedzi ma status „private”. Tego nie widziałem na innych forach. No trudno. Wpadłem i teraz się jakoś próbuję utrzymać :).
Zdradź proszę, dlaczego zasada: „platforma kursowa na jednej instancji WP, a cały marketing z SM, blog itp. na osobnej” jest lepsza? Chodzi o szybkość? bezpieczeństwo całej witryny?
Pozdrawiam
Tak, forum rzeczywiście mają specyficzne. Dla WPLMS można przynajmniej przeglądać posty bez konieczności przedłużania wsparcia. Myślę jednak, że ThimPress będzie musiał się dopasować do rynku wsparcia technicznego, albo z niego wyleci – po prostu. Natomiast rozłożenie funkcjonalności na różne instancje WP, to rozłożenie obciążenia wtyczkami. Mniej wtyczek to mniej kodu, szybsze wczytywanie, minimalizacja ryzyka potencjalnych konfliktów we wtyczkach i generalnie bezproblemowe aktualizacje. Aspekt bezpieczeństwa też jest tutaj istotny. Jeśli strona z marketingiem zostanie zainfekowana, to platforma kursów działa dalej – bazy danych i pliki są odseparowane.
Tak, to wszystko święta prawda. Pomyślę u siebie nad rozbiciem na podobny sposób. Dziękuję za wartościową dyskusję.
Pozdrawiam
Pytanie o funkcjonalność: Załóżmy, że jakiś manager wykupuje dostęp do kursu dla 10 użytkowników. Czy istnieje możliwość stworzenia konta takiego managera, który może zarejestrować 10 swoich pracowników i widzieć postępy w kursach każdego z nich ze swojego panelu?
Na LearnPress nie ma takiej funkcjonalności. Można to zrealizować z wtyczką LMS LearnDash i specjalnym dodatkiem (również płatnym), który pozwoli firmie wykupić określoną liczbę licencji kursu, założyć konta swoim pracownikom i przypisać kursy tym pracownikom. Menedżer ma również wgląd w postępy w kursach swoich pracowników i może pobierać certyfikaty ukończenia kursów poszczególnych osób.
Witam, co dokładnie oznacza stwierdzenie „Sprzedawaj kursy indywidualnie”?
Czy w darmowej wersji mogę sprzedać jeden kurs wielu osobom? oraz na zasadzie, że wiele osób korzysta z tego kursu z różnych miejsc np. przypadkowo jednocześnie? Co oznacza stwierdzenie „sprzedawaj wiele kursów”?
Nie wiem w jakim kontekście zostały użyte te sformułowania, ale pewnie chodzi o sprzedaż kursów pojedynczo (1 kurs różnym osobom) lub w pakietach (kilka kursów w pakiecie różnym osobom). Praktycznie każdy LMS pozwala w wersji bezpłatnej na sprzedaż pojedynczych kursów, w przypadku pakietów czasami jest potrzebna wersja płatna lub płatny dodatek.