Tworzenie platformy szkoleniowej z CMS WordPress #LMS
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Tworzenie platformy szkoleniowej z CMS WordPress #LMS

Tworzenie platformy szkoleniowej z CMS WordPress #LMS

Czy CMS WordPress można przekształcić w funkcjonalną platformę edukacyjną? Jeśli zależy Ci na zautomatyzowanym systemie do sprzedaży i prowadzenia szkoleń online odpowiedź brzmi: można. Nie jest to jednak takie proste jak może się niektórym wydawać. Nie wystarczy kawałek serwera, załadowanie paru wtyczek z repozytorium WordPressa i wprowadzenie kilku zmian  konfiguracyjnych.  Sporo profesjonalnych portali i sklepów internetowych, bazujących na silniku WordPress’a wykorzystuje mix zarówno darmowych jak i płatnych wtyczek, które po odpowiedniej modyfikacji w pełni realizują swoje zadanie.

Samodzielne przygotowanie takiej platformy może zająć wiele tygodni, a jeśli nie masz dużego doświadczenia z WordPress’em może nawet wiele miesięcy. Oczywiście ważna jest też kwestia dostosowania platformy do Twoich wymagań. W większości wypadków wtyczki (nawet w wersji premium) mogą nie odpowiadać naszym wymaganiom przez co należy również zaangażować w projekt programistę.

Platforma szkoleniowa na WordPress

Od czegoś jednak należy zacząć. Pierwszy krok to wybór właściwej wtyczki spełniającej zadanie LMS’a (Learning Management System). Taka wtyczka powinna nam umożliwić poukładanie materiału szkoleniowego w formie kursów podzielonych na lekcje, które uczniowie przerabiają wg ustalonego harmonogramu. Dodatkowo powinniśmy mieć możliwość przeprowadzania testów i quizów, gromadzenia ich wyników oraz możliwość komunikacji nauczyciela z uczniami. Dobrze jeśli jeszcze istniałaby możliwość automatycznego wygenerowania certyfikatu dla ucznia, po ukończeniu przez niego wybranego kursu. To tak w skrócie. Oczywiście jest jeszcze sporo innych funkcjonalności, które należy wziąć pod uwagę w trakcie projektowania platformy e-learningowej (jeśli chcielibyśmy np. prowadzić szkolenia online na żywo czy też ładować materiał  w standardzie SCORM, albo wprowadzić zaawansowane interakcje pomiędzy nauczycielem a uczniem).

Jeśli mowa o darmowych rozwiązaniach to w repozytorium WordPress’a znajdziemy parę wtyczek, które po odpowiednim stuningowaniu zrealizują większość z funkcji na których nam zależy.

NamasteLMS – platforma szkoleniowa na WordPress

Namaste! LMS - platforma szkoleniowa na WordPress
Namaste! LMS dla WordPress

Wtyczka pozwoli na tworzenie nieograniczonej liczby kursów oraz daje możliwość zarówno automatycznego jak i ręcznego zapisu studentów. W obrębie każdego kursu można wstawić nieograniczoną liczbę lekcji, które mogą zawierać materiał w dowolnej postaci: tekst, grafika, audio, wideo. Można również ustawić różne formy zaliczenia kursu – egzamin kończący, specjalna odznaka lub po prostu ręczne zaliczenie kursu. Istnieje również możliwość oznaczenia tych lekcji , które są niezbędne do zaliczenia całego kursu. Kursy można ustawić jako darmowe lub płatne, a płatności realizowane są z pomocą PayPal’a.

Nauczyciel ma pełny wgląd w postępy studenta, może zatwierdzać bądź odrzucać rozwiązania przez nich proponowane, natomiast ukończenie kursu przez studenta jest potwierdzane specjalnym certyfikatem. Użytkownicy mogą też mieć przypisane różne role co może ograniczyć dostęp do niektórych materiałów edukacyjnych.

Oczywiście wersja darmowa ma swoje ograniczenia. W wersji premium możemy tworzyć klasy i przypisywać do nich określonych nauczycieli przez co możemy tworzyć zamknięte grupy z ograniczonym do nich dostępem. W płatnej wersji zdefiniujemy sobie również harmonogram zaliczania lekcji – nie wszystkie  są dostępne od razu, ale pojawiają się z wcześniej zdefiniowanym opóźnieniem. Pełna komunikacja emailowa  z modułem Namaste! Connect oraz szczegółowe statystyki i raporty z modułem Namaste! Reports rozbudowują platformę o funkcjonalności, które pozwolą stworzyć w miarę przyzwoitą platformę edukacyjną.

Educator – platforma szkoleniowa na WordPress

Educator - platforma szkoleniowa na WordPress
Educator dla WordPress

Educator to prosta wtyczka LMS dla mało wymagających użytkowników, ale posiadająca bardzo przydatne funkcjonalności pomagające w sprzedaży kursów online. Ze względu na możliwość integracji z WooCommerce możemy sprzedawać własne kursy z wykorzystaniem sklepu WooCommerce – w tym celu należy pobrać dodatkową darmową wtyczkę Educator WooCommerce Integration. Z pomocą Educatora możemy sprzedawać nie tylko kursy online, ale również dostęp abonamentowy. W ten sposób możemy sprzedawać dostęp do określonej kategorii lub grupy kategorii kursów. Z Educatorem stworzymy kursy i przypiszemy im określone lekcje, opracujemy system quizów i testów, stworzymy konta nauczycieli, którzy będą mieć możliwość edycji materiałów edukacyjnych oraz oceny ukończonych przez studenta kursów i testów.

Komunikacja e-mailowa jest oczywiście dostępna – informacje o zapisach, płatnościach itp, a z dodatkową wtyczką Educator Certificates wystawimy certyfikaty studentom, którzy pomyślnie ukończyli kurs.

CoursePress – platforma szkoleniowa na WordPress

CoursePress - platforma szkoleniowa na WordPress
CoursePress dla WordPress

Wtyczka CoursePress od WPMUDEV jest rozwiązaniem o znacznie rozbudowanych funkcjonalnościach – niestety w wersji darmowej nie zbudujemy potężnej platformy gdyż jesteśmy zlimitowani do 2 kursów, natomiast możemy na tyle przetestować tą wtyczkę, aby zdecydować czy w wersji PRO będzie spełniać nasze wymagania. W porównaniu z innymi tej klasy rozwiązaniami CoursePress dostarczy nam dodatkowo narzędzia dla działań promocyjnych i marketingowych. Jest to przydatne gdy zależy nam wypromowaniu, a w efekcie lepszej sprzedaży  kursu w Internecie. Można tworzyć tzw. zapowiedzi kursu w formie wideo, co pozwoli zachęcić potencjalnych Klientów do zapisania się na kurs.

Integracja z WooCommerce jest również możliwa, tak więc można stworzyć sklep z ofertą sprzedaży produktów cyfrowych – kursów online. Jest to obecnie dość popularne zestawienie: LMS + WooCommerce. Jeżeli chodzi o funkcje społecznościowe i wymianę opinii to mamy do dyspozycji wbudowany panel dyskusyjny, oraz chat (dodatkowa wtyczka od WPMUDEV). Rozwiązanie jest stale aktualizowane i rozbudowywane o kolejne funkcjonalności, więc na jego podstawie możemy już zbudować całkiem funkcjonalną platformę edukacyjną.

Aktualizacja: z dniem 7 maja 2019 projekt CoursePress został zamknięty przez team WPMUDEV.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top