LMS WordPress - popularna platforma dla kursów online
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
LMS WordPress – popularna platforma dla kursów online

LMS WordPress – popularna platforma dla kursów online

Pierwszą platformę edukacyjną jaką miałam bazowała na Moodle. Dla niewtajemniczonych, Moodle to klasyczny LMS (Learning Management System) – rozbudowane (i jednocześnie darmowe) oprogramowanie do e-learningu, popularne w świecie akademickim. Wydawało mi się, że już nic lepszego niż Moodle nie pojawi się w ciągu kolejnych lat.

A jednak…

Lawina kursów online jaka wylała się za oceanem oraz wzrost zainteresowania platformami edukacyjnymi spowodowały wysyp nowych systemów LMS lub rozszerzenie istniejących CMSów o funkcjonalność e-learningową. Jeszcze 30 lat temu na rynku funkcjonowało 15 dostawców systemów LMS, obecnie jest już ich ponad 700, a tendencja jest cały czas wzrostowa.

LMS coraz bardziej popularny...
LMS coraz bardziej popularny…

Gdyby ktoś jeszcze 5 lat temu zapytał czy WordPress mógłby pełnić funkcję platformy e-learningowej to pewnie zostałby wyśmiany, a tu już za chwilę zaczęły nieśmiało powstawać nowe projekty. O jednym pisałam 2 lata temu na blogu PlatformyEdukacyjne.

Dlatego po 3 latach współpracy z Moodle przyszedł czas na poważne zmiany. Ponieważ byłam już w posiadaniu innych serwisów zbudowanych w oparciu o WP, szukałam takiego rozwiązania, które nie tylko będzie bazować na tym CMS, ale też da się łatwo integrować z zewnętrznymi platformami, np. platformami video. Ważna też była dla mnie kwestia optymalizacji, bezpieczeństwa i szybkości działania serwisu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że z dnia na dzień powstają kolejne rozszerzenia do WP, które pozwalają wycisnąć z tego CMSa praktycznie wszystko na czym nam zależy.

LMS WordPress nie jest darmowy…

Testowałam zarówno płatne jaki i bezpłatne moduły LMS na WP. Jeśli myślimy jednak poważnie o platformie edukacyjnej to w grę wchodzą tylko rozwiązania komercyjne. Koszt takiego modułu waha się w granicach $60 – $200 oraz koszty późniejszych aktualizacji (wszystko zależy od modelu biznesowego dostawcy rozwiązania). Płatna opcja daje nam pewność, że oprogramowanie będzie aktualizowane nie tylko pod kątem usuwania ewentualnych błędów, ale też pod kątem nowych funkcjonalności.Na początku moduły umożliwiały po prostu tworzenie lekcji i testów, z czasem została dodana opcja oceniania i generowania certyfikatów, idąc dalej – opcja grupowania studentów, harmonogramu lekcji, fora, czaty itp.

Nie są to jednak jedyne koszty wdrożenia (pomijam już nawet wydatki na domenę i hosting). Myśląc o kursach wideo prawdopodobnie będziesz potrzebować systemu CDN, który nie tylko wpłynie na szybkość ładowania strony, ale też zabezpieczy pliki multimedialne przed nieautoryzowanym dostępem. Koszt takich zabezpieczeń to też ok $100 na rok + wykorzystanie transferu i przestrzeni dyskowej na zdalnych serwerach. Jeśli dodamy do tego jeszcze subskrypcję autorespondera, moduł do obsługi polskich płatności oraz dodatkowe moduły do integracji z różnymi zewnętrznymi systemami – to te koszty zaczynają rosnąć. Nie są to jednak tak duże koszty jakby się wydawało – szczególnie gdybyśmy spojrzeli na nie z perspektywy miesięcznych wydatków. Są to jednak koszty, które przy dobrej strategii sprzedaży i promocji kursów zwracają się bardzo szybko.

Na koniec publikuję jeszcze zapowiadany wcześniej program kursu “LMS LearnDash – zbuduj własną platformę sprzedaży kursów i szkoleń z CMS WordPress i LearnDash, o którym wspominałam w jednym ze wcześniejszych artykułów.

Program kursu

 1. Zaczynam od zera!
  • Domena i hosting
  • Ustawienia bazy danych, wersji PHP i  pozostałych parametrów serwera
  • Konta pocztowe, aliasy
  • Instalacja manualna czy installatron?
  • Konfiguracja generatora kopii zapasowej
 2. Praca z modułem LMS
  • Instalacja i konfiguracja modułu LMS
  • Tworzenie nowego kursu
  • Budowanie lekcji, ustalanie harmonogramu dostępu do lekcji, przypisywanie tematów
  • Tworzenie grup szkoleniowych z dostępem do określonych kursów
  • Tworzenie testów
  • Generowanie certyfikatów
  • Analiza raportów
 3. Sprzedaż kursów i ograniczanie dostępu do treści
  • Konfiguracja płatności i przekierowań
  • Płatny dostęp do treści (z określeniem czasu dostępu)
  • Sprzedaż kursów e-mail (automatyczny zapis na listę adresową)
 4. Bezpieczeństwo i optymalizacja platformy
  • Wybór i konfiguracja CDN
  • Wdrożenie mechanizmów zabezpieczeń przed atakami z zewnątrz
  • Zabezpieczenie treści multimedialnych (generowanie kluczy szyfrujących)
 5. Integracja autorespondera do wysyłki wiadomości e-mail
  • Wybór autorespondera (własny lub subskrybowany)
  • Konfiguracja listy i wiadomości e-mail
  • Integracja autorespondera z platformą WordPress
 6. Przegląd dodatkowych narzędzi przydatnych w obsłudze platformy
 7. Podsumowanie i analiza efektów końcowych

2 komentarze o “LMS WordPress – popularna platforma dla kursów online”

 1. Joanna Bard

  Ja właśnie stoję przed wyzwaniem posiadania własnej platformy edukacyjnej na WP. Na razie pracuję nad swoimi kursami, więc zanim to wszystko poskładam w całość to chyba akurat załapię się jeszcze na kurs eduPortalWP 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top