Tworzenie ankiety w Google Forms na WordPress
Aktualności
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
2023-09-20 / TutorLMS

Nowości we wtyczce Tutor LMS v.2.3.0

Od wersji 2.3.0 wtyczka Tutor LMS wprowadza kolejne funkcjonalności. Pierwsza rzecz, to możliwość zabezpieczenia treści kursu przed hotlinkowaniem. Według autorów wtyczki hotlinkowanie będzie działać najlepiej w przypadku stron postawionych na serwerach Apache. Dodatkowo w instalacji WordPress muszą być uprawnienia do...
Czytaj więcej
2023-09-06 / BuddyBoss

Ograniczenia rejestracji na platformie BuddyBoss

W wersji 2.4.11 została wprowadzona opcja ograniczenia rejestracji na platformie BuddyBoos. Na czym te ograniczenia polegają? Otóż można zablokować lub pozwalać na rejestracje z adresów e-mail na poziomie domeny. Oznacza to, że możesz zablokować lub dopuszczać wszystkie rejestracje, w których...
Czytaj więcej
1 2 3 6
Tworzenie ankiety w Google Forms na WordPress

Tworzenie ankiety w Google Forms na WordPress

Jeśli planujesz uruchomić własną platformę edukacyjną lub dowolną stronę internetową z CMS WordPress z pewnością może Ci się przydać narzędzie, z pomocą którego przeprowadzisz test, sondę czy ankietę wśród swoich czytelników/klientów. Istnieje sporo wtyczek, które pomogą nam tworzyć różnego rodzaju formularze, testy czy ankiety w środowisku WordPress. Jeśli chętnie korzystasz z narzędzi Google z pewnością przypadnie Ci do gustu wtyczka Google Forms na platformę WordPress.

Dlaczego Google Forms?

Google Forms należy do rodziny Google Drive (usługa magazynowania plików w chmurze) i jest narzędziem, z którego możesz korzystasz w sposób nieograniczony i oczywiście za darmo. Jeśli posiadasz konto na Gmail lub korzystasz z innej usługi typu Kalendarz czy Adsense, zalogowanie się do usługi Google Drive zajmie Ci dosłownie chwilę.

Z Google Forms stworzysz wszelkiego rodzaju ankiety, testy, quizy, sondy mając do dyspozycji szereg różnorakich typów pól: pola wielokrotnego wyboru, pola tekstowe, pola zaznaczenia, pola opisowe i wiele więcej. Możesz dodawać pliki wideo z YouTube, grafiki, możesz również zbierać adresy e-mail swoich subskrybentów. Interfejs tworzenia formularza jest przyjazny użytkownikowi i pozwala mu w bardzo szybki sposób zmieniać kolejność pytań z wykorzystaniem techniki przeciągnij i upuść. Możesz dostosować stronę z potwierdzeniem wysłania formularza, udostępniać formularz do edycji innym użytkownikom, jak również zarządzać panelem uzyskanych odpowiedzi.

Stworzenie formularza jest banalnie proste: po przejściu na stronę  Mój Dysk wystarczy kliknąć w czerwony przycisk Nowy, a następnie z listy rozwijalnej wybrać Więcej  i  Formularze Google.

Google Forms
Google Forms

W jaki sposób należy umieszczać formularze Google na stronie WordPress? Najszybsza metoda polega na osadzeniu kodu HTML formularza bezpośrednio na naszej stronie. Opcja dostępna jest w zakładce Plik -> Osadź. Pojawi się okno z gotowym kodem HTML, który kopiujemy, a następnie wklejamy w oknie edytora wpisu/strony WordPress (edytor powinien być przełączony w tryb kodu HTML).

Osadzanie formularza Google na stronie WordPress
Osadzanie formularza Google na stronie WordPress

Wklejenie takiego kodu pozbawia nas niestety możliwości manipulowania wyglądem naszego formularza i dostosowanie go w taki sposób, aby  dobrze komponował się z resztą strony. Rozwiązaniem tego problemu może być gotowa wtyczka Google Forms na platformę WordPress.

Google Forms dla WordPress

 
Google Forms dla WordPress
Google Forms dla WordPress

Z pomocą wtyczki Google Forms możesz zarządzać swoimi formularzami z poziomu Panelu Administracyjnego WordPress. Masz większą swobodę w manipulowaniu wyglądem formularza niż w przypadku klasycznego osadzania kodu HTML na stronie lub we wpisie. Wystarczy tylko pobrać wtyczkę, zainstalować ją i aktywować z poziomu Panelu Administracyjnego WordPress.

Tworzenie ankiety z Google Forms dla WordPress

Po aktywacji wtyczki w menu bocznym Panelu Administracyjnego WordPressa pojawi się nowa zakładka Google Forms oraz jej 3 opcje: Google Forms, Add New Google Form oraz Form Submission Log. Strona Google Forms pokaże nam listę wszystkich stworzonych formularzy, z pomocą Add New Google Form stworzymy nowy formularz, natomiast Form Submission Log zrobi nam zestawienie wszystkich rejestracji użytkowników.

Google Forms dla WordPress
Google Forms dla WordPress

W zakładce Google Forms nie znajdziemy na razie żadnych formularzy, musimy dodać go w miejscu Add New Google Form. Oczywiście z poziomu wtyczki Google Forms nie utworzymy samego formularza – musimy go stworzyć na koncie Google. Z poziomu wtyczki ustawiamy link prowadzący do naszego formularza oraz wszelkie parametry jego wyglądu.

Google Forms - przykład formularza
Google Forms – przykład formularza
Jeśli masz już gotowy formularz stworzony na koncie Google pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest podanie do niego linku w polu Form URL. Gdzie znajdziemy nasz link? W gotowym formularzu wystarczy nacisnąć przycisk Prześlij, a otworzy się okno z opcjami udostępniania formularza znajomym. Musimy teraz tylko skopiować link z pola Link do udostępniania i wkleić go do pola Form URL.
 
Google Forms - link do formularza
Google Forms – link do formularza

Confirm URL – kolejna opcja do uzupełnienia to pole gdzie umieszczamy link do strony z potwierdzeniem wysłania formularza. Inaczej mówiąc wskazujemy na jaką stronę należy przenieść użytkownika gdy wyśle uzupełniony formularz.

Style – w tym polu określimy sposób w jaki użytkownik zostanie przeniesiony na stronę z potwierdzeniem. Mamy do wyboru opcje: None, Redirect i Ajax (wybranie opcji None działa na zasadzie redirect).

Opcje formularza Google Forms
Opcje formularza Google Forms

Alert: To informacja w postaci okienka pop-up Javascript, która pokaże się użytkownikowi gdy naciśnie przycisk wysłania formularza. Można tutaj umieścić dowolny tekst w stylu “Dziękujemy za udział w ankiecie” czy “Dziękujemy za zapisanie się na newsletter” itp.

Class: Jeśli znasz się trochę na stylach CSS możesz w tym miejscu podać nazwy klas CSS dzięki czemu będziesz mógł zdefiniować wygląd swojego formularza właśnie przy pomocy styli CSS. Poszczególne nazwy klas oddzielamy spacją.

Email: Jeśli chcesz, aby administrator otrzymywał powiadomienia o wysłaniu formularza – zaznaczasz opcję On. W mailu otrzymasz link do uzupełnionego formularza oraz czas jego uzupełnienia.

Send To: Jeśli wcześniej zaznaczyłeś opcję powiadomień na e-mail – w tym miejscu możesz podać adres e-mail na który mają przychodzić powiadomienia. Powiadomienia będą przychodzić zarówno na adres administratora jak i e-mail podany w polu Send To.

Form CSS: Pole to przeznaczone jest do wprowadzania własnych stylów CSS, dzięki którym zmienisz wygląd swojego formularza.

Form Caching: Opcję tę należy włączyć jeżeli chcesz tymczasowo zachować zbuforowane dane formularza.

Form Caching Timeout: Określasz czas w minutach po którym następuje odświeżenie formularza.

Reset Form Cache: Zaznacz jeśli chcesz wymusić reload formularza z Dysku Google.

Google Form Field Validation: Dzięki włączeniu tej opcji dodasz walidację formularza z wykorzystaniem techniki jQuery, która pozwoli na sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych w poszczególne pola formularza bez konieczności wciśnięcia przycisku Wyślij.

Google Form Hidden Fields: Czasami istnieje konieczność wprowadzenia dodatkowych, ukrytych pól do formularza. Opcja ta domyślnie jest wyłączona. Nowe, ukryte pole dodamy podając jego nazwę w polu Field oraz określając typ pola, przy czym wartość opcjonalną można ustawić tylko w przypadku typów pól value, url lub timestamp.

Google Form Field Placeholder: Jeśli chcesz w polach umieścić podpowiedź dla użytkownika, która ma ułatwić wprowadzanie danych – w tym miejscu podajesz nazwę pola i jego wartość.

Google Form Default Text Overrides: Możesz zmienić domyślny tekst formularza Google i dzięki temu zamienisz angielskie komunikaty na polskie.

Opcje formularza Google

Pozostaje jeszcze kwestia skonfigurowania opcji formularza, które znajdują się w prawej kolumnie strony.

CAPTCHA: Włączenie CAPTCHA zabezpieczy nas przed spamem  – użytkownik, który wypełnia formularz musi dodatkowo uzupełnić pole CAPTCHA. Dzięki temu mamy pewność, że za wysłaniem formularza stoi człowiek a nie automat.

Columns: Domyślnie formularz Google jest wyświetlany w jednej kolumnie. Możesz go podzielić nawet na 10 kolumn oraz ustalić ich kolejność: z lewej do prawej i odwrotnie (Left-to-Right / Right-to-Left).

Email End User: Włączenie tej opcji spowoduje wysłanie maila do użytkownika po uzupełnieniu formularza.

Legal: Zaznacz off jeśli chcesz ukryć informację w formularzu “Powered by Google Docs”.

Read Only: Możesz też przełączyć formularz w tryb tylko do odczytu i zablokować możliwość uzupełniania poszczególnych pól.

BR: Znacznik HTML przejścia do nowej linii. Włączenie tej opcji wstawia znacznik <BR> pomiędzy polem, a jego etykietą.

CSS Prefix: Każdy formularz może inaczej wyglądać – inne tło, czcionka, kolorystyka. Z opcją CSS Prefix zostanie dodany przedrostek do każdej klasy CSS znajdującej się w formularzu.

CSS Suffix: Podobnie jak wyżej, z tą różnicą że przyrostek zostanie dodany na końcu każdej klasy.

Title: Opcja ta pozwoli na ukrycie tytułu formularza Google.

Map H1 to H2: W przypadku jeśli chcesz pokazać tytuł Google, ale nie w znacznikach H1 tylko w H2 należy włączyć tę opcję.

Publikowanie formularza na stronie

Jeśli przebrnęliśmy szczęśliwie przez konfigurację formularza możemy całość zapisać i opublikować. Listę wszystkich formularzy wraz z przypisanymi shortcode, które możemy używać we wpisach i na stronach, znajdziemy w zakładce Google Forms.

Gotowy formularz możemy umieścić w dowolnym wpisie lub stronie podając jego shortcode [wpgform id=’xxx’]. Wystarczy skopiować kod i wkleić go na wybranej stronie.

Lista formularzy Google Forms
Lista formularzy Google Forms

Opublikowany formularz będzie wyglądał następująco:

 
Gotowy formularz Google w WordPress
Gotowy formularz Google w WordPress

Lista zarejestrowanych zgłoszeń

W zakładce Form Submission Log. znajdziemy listę ostatnio zarejestrowanych zgłoszeń. Czas wysłania formularza, URL, IP, nazwa hosta oraz przeglądarka z której został wysłany formularz. Udzielone odpowiedzi znajdziesz oczywiście na swoim koncie Google.

Tworzenie ankiet w WordPress z pomocą Google Forms oraz innych narzędzi jest dokładnie omawiane na kursie LMS LearnDash, w którym krok po kroku dowiesz się jak w prosty i szybki sposób tworzyć system ankiet, testów i quizów. 

2 komentarze o “Tworzenie ankiety w Google Forms na WordPress”

  1. Kamil Muchowski

    mi niestety po umieszczeniu na stronie wyświetla ankietę, ale bez opcji zaznaczania itd. zupełnie inaczej niż w google forms. Co może być przyczyną ?

    1. W opcjach formularza wtyczki Google Forms wartość Read Only należy ustawić w pozycji Off. Można też przełączyć się na koncie w Google na stare formularze (w prawym dolnym rogu ikona Pomoc i opinie). W ostateczności możesz spróbować przełączyć się na inny motyw i sprawdzić czy to jest przyczyna problemu. Oczywiście jeśli działasz na stronie testowej, a nie produkcyjnej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top