Szybka usługa za "piątkę", czyli jak skorzystać na usługach freelancerów z Fiverr.com
Szybka usługa za “piątkę”, czyli jak skorzystać na usługach freelancerów z Fiverr.com

Szybka usługa za “piątkę”, czyli jak skorzystać na usługach freelancerów z Fiverr.com

W skrócie Fiverr.com można określić jako platformę sprzedaży mikrousług za $5 – do tych usług zaliczymy wszelkie czynności z branży IT, reklamy i marketingu, którymi trudnią się freelancerzy, a więc: usługi graficzne, montaż wideo, projekt okładki książki, logo, seo, instalacje, konfiguracje itp. Przy czym należy zaznaczyć, że dana usługa zostanie wykonana według pewnego szablonu.

Co to oznacza w praktyce?

Otóż jeśli chcesz stworzyć intro wideo do Twojego kursu, nie możesz oczekiwać, że cały projekt zostanie wykonany od podstaw wg Twoich wymagań. Wtedy taka usługa nie mogłaby być traktowana jako mikrousługa i na pewno nie kosztowałoby to $5. Cała sekwencja wideo jest już ustalona, natomiast freelancer podstawia Twoje logo i ewentualnie dodatkowy tekst – w zależności od tego na co pozwala dany projekt. Na szczęście takich szablonów są w serwisie setki, więc jest wysoce prawdopodobne, że któryś z nich przypadnie Ci do gustu.

Inny przykład: masz kilkadziesiąt zdjęć produktów, które chcesz zamieścić w swoim sklepie internetowym, ale żeby pasowały do szablonu sklepu i były ze sobą spójne należy usunąć z nich tło. Możesz oczywiście samodzielnie obrabiać każde zdjęcie z osobna, lepiej jednak wynająć freelancera, który za $5 przerobi np. 10 zdjęć. Za $0.5 masz profesjonalnie przygotowane zdjęcie, które możesz od razu umieścić na swojej stronie internetowej.

Usuwanie tła ze zdjęć w fiverr.com
Usuwanie tła ze zdjęć w fiverr.com

Trzeba pamiętać o tym, że w wielu przypadkach warto korzystać z mikrousług – aby wykonać wspomniane wyżej intro wideo musielibyśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie – jak wiadomo soft do profesjonalnej edycji wideo do najtańszych nie należy. Jeśli dodatkowo uwzględnimy czas, który trzeba poświęcić na nauczenie się obsługi programu oraz wykonanie projektu, to przestaje być to już opłacalne. Poza tym w serwisie jest zarejestrowana spora liczba wykonawców, którzy są zorientowani na konkretną usługę. Dzięki temu czas oczekiwania na wykonanie usługi nie jest długi, gdyż wykonawca jest zorganizowany pod kątem wykonania konkretnego projektu – odpada tutaj czas poświęcony na akceptację projektu, gdyż od początku wiemy jak całość będzie wyglądać. Zwykle w ciągu 24godzin nasze zlecenie powinno być wykonane. Jeśli zlecenie dotyczy obróbki większej ilości plików to oczywiście zostaniemy wcześniej poinformowani o maksymalnym czasie realizacji zadania.

Jak korzystać z serwisu?

Pierwszy krok to oczywiście rejestracja. Zakładamy konto klasycznie lub korzystając z danych logowania do Facebooka lub Google+. Jeśli chcemy zamawiać usługi musimy też posiadać konto PayPal, gdyż taki kanał płatności jest obsługiwany w serwisie Fiverr.com. Pamiętaj, aby po wykonaniu przez zleceniobiorcę usługi wystawić mu stosowną opinię. Jest to ważna informacja dla pozostałych użytkowników serwisu, którzy planują skorzystać z usług danego freelancera.

Z pomocą specjalistów zarejestrowanych w serwisie uzyskamy pomoc np. w instalacji bloga, pozycjonowaniu strony, jeśli potrzebujemy baneru z reklamą lub chcemy stworzyć intro wideo to taką usługę również znajdziemy w serwisie. Typowa usługa kosztuje $5, ale zleceniobiorcy proponują też dodatkowe pakiety, które mogą kosztować $10 czy $25. Bardziej pracochłonne usługi, jak np. redesign strony internetowej, mogą być dostępne za $50 – $100.

Póki co platforma dostępna jest w języku angielskim, ale z czasem jeśli zacznie bić rekordy popularności w naszym kraju to może będzie również dostępna w polskiej wersji językowej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top