Evernote, czyli jak szybko zorganizować sobie pracę
Dobra organizacja czasu pracy to podstawa. Jeśli czujesz się przytłoczony ilością informacji i rzeczy do zrobienia czas na Evernote! Większość ludzi nie wyobraża sobie nawet pracy bez narzędzi, które w prosty sposób pomagają zorganizować codzienne zadania. A jeśli jeszcze nie korzystasz z żadnego wspomagania może warto wypróbować takie, które oferuje praktycznie wszystko!
Ale do rzeczy…
Możesz nie mieć przy sobie długopisa, ołówka czy kartki papieru, ale chyba każdy (prawie) ma przy sobie telefon – i to taki w wersji 'smart’ 🙂 Oczywiście przed erą smartfonów również dało się robić notatki na starych telefonach – znam osobę, która swego czasu wpisywała notatki w sms-ie roboczym… Widać więc jak duża już była potrzeba szybkiego zapisywania notatek bez względu na to gdzie się znajdowaliśmy.
Do czego zmierzam…
Everonote jest jednym (nie jedynym) oprogramowaniem, które pozwoli nam gromadzić różnego rodzaju informacje i jednocześnie mieć dostęp do tych informacji z różnych urządzeń, gdyż wszystko co tam ładujemy znajduje się w chmurze. Na dzień dzisiejszy dostępne są wersje na urządzenia z s.o. Windows, Android, iOs, a dla sympatyków Linuxa można skorzystać z klona Evernote – Nevernote.
Jak zacząć?
Pierwszy krok to założenie konta w serwisie Evernote. Na początek, aby zapoznać się z możliwościami aplikacji wystarczy wybrać darmowe konto w wersji Basic. Oczywiście płatne wersje to m.in. dostęp do notatek w trybie offline, przekształcanie notatek w prezentacje, zabezpieczenie kodem dostępu w aplikacjach mobilnych, zapisywanie e-maili w aplikacji, przeszukiwanie dokumentów pakietu Office i załączników, a także wiele innych funkcjonalności.
Po podaniu niezbędnych danych w formularzu rejestracji i potwierdzeniu konta otrzymasz dostęp do swojego nowo utworzonego konta Evernote przez przeglądarkę internetową. Możesz też ściągnąć aplikację dedykowaną pod systemy Mac lub Windows i dzięki temu pracować lokalnie i tworzyć notatki bez potrzeby dostępu do Internetu. W momencie przejścia w stan online wszystko jest zsynchronizowane i możesz dalej pracować przez przeglądarkę. Potem tylko wszystkie notatki synchronizujesz z mieć Często przydaje mi się w sytuacji gdy znajdę interesujące treści w internecie i chcę je gdzieś na szybko wkleić.
Pierwszą notatkę dodasz klikając w ikonę z plusem – do notatki dołączysz też zdjęcie, plik wideo lub audio oraz dowolne pliki PDF. Osobiście często wykorzystuję aplikację w trakcie przeglądania czasopisma, gazety lub książki. Jeśli jakiś fragment mnie zainteresuje, robię zdjęcie wbudowanym w Evernote aparatem i podpinam pod notatkę. Wszystko odbywa się błyskawicznie!
Bardzo ciekawą opcją usprawniającą organizację notatek jest możliwość zapisywania całości lub wycinków z artykułów znalezionych w sieci. Możesz zapisać wycinek strony, cały artykuł, artykuł w wersji uproszczonej lub zrobić zrzut ekranu. Nie musisz już nigdy więcej tworzyć zakładek, chociaż taka opcja również istnieje w programie. W przeglądarce Firefox, Chrome lub Internet Explorer instalujesz tylko określony dodatek i gotowe.
Praca w Evernote
No dobrze. Jeśli tych notatek będziemy tworzyć naprawdę dużo to możemy się wśród nich pogubić. Na szczęście w Evernote nie ma takiej możliwości 🙂 Do dyspozycji masz notatnik oraz znacznik. Notatkę przypiszesz do określonego notatnika – coś jak plik do katalogu. Jednocześnie tej samej notatce możesz przypisać wiele znaczników. Tak samo jak pisząc artykuł na blogu nadajesz mu różne tagi, również i tutaj w podobny sposób możesz opisać notatkę. Klikając w określony znacznik (tag) otrzymasz wyłącznie te notatki, z którymi jest on powiązany.
Pomimo przejrzystej struktury organizacji notatek ważne jest opcja wyszukiwania. Oprócz możliwości wyszukiwania wg znaczników możesz również filtrować wg atrybutów notatki: skąd pochodzi (utworzona w telefonie czy w komputerze), data utworzenia notatki, czas modyfikacji, zawartość (np. notatki z grafiką, plikami wideo, audio itp.) . Naturalnie jest jeszcze opcja klasycznego wyszukiwania. Wpisując określoną frazę program będzie wyszukiwał w treści notatki, jej znacznikach, a w wersji Premium może nawet rozpoznać treść ze skanów!
Ciekawą i niemniej ważną opcją jest możliwość szyfrowania notatki. Jest to przydatne gdy musisz gdzieś na szybko zapisać dane logowania lub inne prywatne informacje do których dostęp powinien być jak najbardziej ograniczony. Funkcjonalność ta jest dostępna w wersji premium.
I to już koniec
Tak naprawdę to nie koniec, bo jeśli chcesz skończyć z bałaganem w pracy i raz na zawsze uporać się ze wszystkimi zadaniami, które czekają w kolejce powinieneś w tym właśnie momencie zapoznać się z Evernote. A jeśli nie chcesz tracić czasu na odnajdywanie się w programie i zacząc jak najszybciej organizować czas pracy możesz skorzystać z kursu [intlink id=”262″ type=”page”]eWarsztat Pracy eduEksperta[/intlink], w którym m.in. szczegółowo pokazuję jak korzystać z Evernote, aby przyśpieszyć swoją pracę. Mi osobiście pozwala zaoszczędzić co najmniej 2 godziny w ciągu dnia, które mogę spożytkować na inne projekty.