Platforma kursów online 3.0, czyli co nowego w LearnDash?
Czekałam, czekałam i czekałam. W końcu się doczekałam. Wtyczka LMS, której używam od 2016 roku doczekała się nowej odsłony. Dla niewtajemniczonych: LearnDash jest to wtyczka, która pozwala przekształcić stronę WordPress w platformę LMS, czyli w platformę kursów online. Data wydania nowej wersji do końca nie była znana, dlatego sporo osób związanych z LearnDash nie wiedziało jak planować rozwój swojej platformy. Ja również do końca nie wiedziałam czy ruszać z aktualizacją kursu, czy odświeżać motyw, czy może zaczekać na wersję 3.0. Dobrze że nie ruszyłam, ponieważ za chwilę musiałabym wszystko zaczynać od nowa.
Nowy szablon w wersji 3.0
W skrócie:
- nowe layouty na froncie: nowy układ dla strony kursu, lekcji, tematu i testu,
- nowy wygląd widżetów LearnDash,
- tryb focus mode + opcja wgrania logo,
- konfiguracja własnej kolorystyki z poziomu ustawień wtyczki,
- wbudowany formularz logowania i rejestracji.
Pierwsza rzecz, która widoczna jest na pierwszy rzut oka, to nowy wygląd stron kursowych. W tym aspekcie LearnDash trochę kulał w porównaniu z innymi LMSami. Osoby bez umiejętności developerskich musiały do tej pory posiłkować się płatnymi dodatkami, z którymi dało się trochę „oszlifować” surowy wygląd stron z kursami. Natomiast developera trochę wkurzał fakt braku dziedziczenia stylów CSS z aktywnego motywu. Ale od wersji 3.0 nie ma to już większego znaczenia 🙂 Można aktywować dowolny motyw, ponieważ strony z kursami wpasują się w schemat typografii użytej w aktualnym motywie. Oczywiście nie testowałam na wszystkich motywach, a raptem na dwóch 🙂
Kolejny plusem jest możliwość ustawienia kolorystyki używanej we własnej marce. Nie musisz niczego modyfikować w CSS. Wystarczy zmienić w konfiguracji LearnDash 3 opcje: kolor wiodący, kolor paska postępów oraz kolor pasków z powiadomieniami i ostrzeżeniami.
A co jeśli już włożyłeś sporo pracy w dostosowanie wyglądu stron kursów LearnDash? Czy po aktualizacji wtyczki tracisz swoje ustawienia? Absolutnie nie. W konfiguracji LearnDash możesz ustawić tzw. szablon legacy i w ten sposób po aktualizacji wtyczki działasz dalej na własnych ustawieniach. Myślę jednak, że warto przełączyć się szablon 3.0, ponieważ mamy dostęp do trybu focus mode (możesz także spotkać się z określeniem distraction-free). Na czym polega praca w trybie focus mode? Otóż polega to na tym, że po przejściu na dowolną stronę lekcji/quizu znikają wszelkie elementy strony nie powiązane z treścią kursu, które niepotrzebnie mogą rozpraszać kursanta. Chodzi tutaj o takie elementy strony jak: nagłówek, stopka oraz panele boczne z widżetami. Zostaje tylko panel nawigacyjny, umożliwiający poruszanie się po lekcjach oraz okno główne z treścią kursu.
W szablonie 3.0 jest również opcja na wgranie logo. W trybie focus mode znika nam nagłówek, więc razem z nim zniknie nam też logo, dlatego w konfiguracji można ustawić z powrotem grafikę z logiem. Co jeszcze? Formularz logowania i rejestracji. Do tej pory jedyną opcją logowania od strony frontendu był formularz zewnętrznych wtyczek, np. WooCommerce, Easy Digital Downloads lub Uncanny LearnDash Toolkit. Teraz ta opcja jest już wbudowana.
Przebudowanie edytora kursu, lekcji, tematów i testów
Zmiany widoczne są nie tylko na froncie, ale trochę podziało się również na zapleczu. Część ustawień, które do tej pory były skumulowane na pojedynczej stronie zostały przeniesione do osobnych zakładek. W kursie na osobnych podstronach znajduje się edytor WP (dla wprowadzenia treści kursu), konstruktor (dla układania programu kursu), ustawienia i grupy. Podobne zmiany na stronie z testami. Tutaj również konstruktor testu i ustawienia są umiejscowione w osobnych zakładkach. Dodatkowo, w obrębie konstruktora testu można również modyfikować ustawienia pytań.
Nowy silnik konstruktora kursu (course builder) i testów (test builder) oraz nowość od wersji 3.0 – dodane sekcje. Jeśli do kursu podpiętych było kilkadziesiąt lekcji trudno było je ułożyć w tematyczne bloki. Teraz można lekcje pogrupować w sekcje/moduły i w ten sposób program kursu staje się bardziej czytelny dla użytkownika.
Osoby korzystające z pola tekstowego na materiały dodatkowe kursu zauważą zmianę również w tym obszarze. Po pierwsze: możliwość włączenia i wyłączenia wyświetlania zawartości tego pola na stronach kursu. Po drugie: zmianę edytora tekstowego na edytor wizualny. Od tej pory można już sobie ładnie sformatować tekst, bez konieczności znajomości znaczników HTML. Menu admina LearnDash zostało również pogrupowane w 3 sekcje, zmieniła się też ikona programu 🙂 Dodano stronę z kokpitem, gdzie zawarte są najważniejsze linki i materiały edukacyjne dla osób, zaczynających przygodę z LMS. W kokpicie znajdziesz LearnDash Bootcamp z tutorialami wideo, linki do dokumentacji oraz linki do artykułów z opisem ciekawych pomysłów wykorzystania wtyczki LearnDash.
Aktualizacja tu, aktualizacja tam…
To, co mnie czeka w najbliższym czasie, to nie tylko testy LMSa, ale także przebudowa kursu eduLearnDash pod kątem wsparcia nowej wersji wtyczki. Kurs dla LearnDash w wersji 2.x musiałam doposażyć w dodatkowe integracje i funkcjonalności, które wizualnie poprawiały wygląd stron z kursami. Teraz to się zmieni, bo już nie trzeba wspierać LearnDasha w tej materii 🙂 Patrząc na to jak twórcy LD rozwijają oprogramowanie, jak wygląda roadmapa i jakie poruszenie nastąpiło w grupie 'learndashowców’ po wydaniu nowej wersji, zaryzykuję stwierdzenie, że będzie to kluczowy gracz na rynku kursów online jeszcze przez długie lata.
Od września rusza nowa edycja kursu eduLearnDash. Wiem, że to jeszcze wcześnie na takie zapowiedzi, ale jeśli chcesz w najbliższym czasie ruszyć ze swoim biznesem kursowym i nie bawić się w jakieś pół-LMSy, które ciężko posklejać ze sprzedażą, zaglądaj od czasu do czasu na stronę facebooka lub zapisz się po prostu do newslettera. Jak kurs będzie gotowy otrzymasz stosowne powiadomienie. Na chwilę obecną jest to jedyny taki kurs na polskim rynku, który od A do Z przeprowadza przez proces tworzenia platformy kursów online z LearnDash. W planach mam nie tylko aktualizację istniejących lekcji pod kątem zgodności z wersją 3.0, ale także inne ciekawe funkcjonalności:
- możliwość umawiania konsultacji online i spięcie z platformą do przeprowadzania sesji na żywo,
- wsparcie grywalizacji i sposobów motywowania uczestników kursu,
- konfigurowanie systemu powiadomień i funkcji przypominania o kolejnych etapach kursu,
- podpięcie płatności kartami kredytowymi ze Stripe (o ile oficjalnie już zaczną działać w Polsce…).
W wakacje mam zamiar oczywiście odpoczywać, więc nie będę wyłącznie siedzieć nad kursami i akademią. Jednak dwa miesiące względnego luzu z pewnością zaowocują najlepszą edycją kursu eduLearnDash, jaką do tej pory przeprowadzałam 🙂