Różne warianty platformy kursów online na WordPress
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Różne warianty platformy kursów online na WordPress

Różne warianty platformy kursów online na WordPress

Platforma kursów online na WordPress to dobry, czy zły wybór? Czy w ogóle warto pakować się w budowanie własnej platformy, czy może lepiej skorzystać z czegoś co już istnieje na rynku?

Dużo zależy od czasu, pieniędzy, funkcjonalności, czy skali prowadzenia kursów. Zanim zdecydowałam się pracować na tym, na czym pracuję dzisiaj sporo testowałam i eksperymentowałam. Kiedy warto korzystać z gotowej, zewnętrznej platformy, gdzie płacisz tylko abonament, a kiedy postawić platformę na własnym serwerze?

Zewnętrzna platforma jest fajnym rozwiązaniem, gdy dopiero zaczynasz i tak naprawdę nie wiesz jeszcze jakich funkcjonalności będziesz potrzebować. Nie chcesz się martwić integracją z płatnościami, fakturami, wgrywasz kurs, ustawiasz co trzeba i gotowe. Abonament miesięczny może być liczony różnie: od liczby użytkowników, od wykorzystywanej przestrzeni, w zależności od dodatkowych funkcjonalności, czy wsparcia technicznego. Schody zwykle zaczynają się w momencie, gdy do głowy przychodzą Ci nowe pomysły. Zewnętrzna platforma jest zestawem określonych funkcjonalności – niekoniecznie będzie odpowiednia dla realizacji Twoich pomysłów.

Z mojego własnego doświadczenia… Będąc w posiadaniu własnej platformy mogłam zrezygnować z integracji jednej platformy webinarowej na rzecz innej. Tak samo gdy chciałam wdrożyć zapis na listę adresową per pojedynczy kurs. Na zewnętrznej platformie niestety takie roszady nie byłyby możliwe.

Motywy z funkcjonalnościami LMS

Mam tutaj na myśli motywy, które możesz spotkać na themeforest.net. Podstawowe funkcje LMS mogą być  zaimplementowane w samym motywie, ale zwykle do motywu autor dostarcza skrojone przez siebie wtyczki. Trzeba przyznać, że motywy są dopracowane pod względem estetycznym. Mówiąc krótko – ładnie jest zorganizowana lista kursów, podział na lekcje, zapisy itd., czego często brakuje w darmowych rozwiązaniach.

Motywy LMS na themeforest.net
Motywy LMS na themeforest.net

Oczywiście nie oznacza to, że nie brakuje w nich błędów, wręcz przeciwnie… Często u klientów musiałam rozwiązywać problemy związane z kompatybilnością motywu i zainstalowanych wtyczek,  eliminacji dziwnych komunikatów, optymalizacji szybkości działania itp. Szczególnie ten ostatni problem był dość istotny przy uruchamianiu platformy kursów online.

Jeśli planujesz prowadzić kursy online i wiesz, że do platformy będzie się logować sporo użytkowników – to motyw MUSI być zoptymalizowany, a niestety motywy na Envato często napakowane są różnymi funkcjonalnościami, których niekoniecznie będziesz potrzebować na swojej platformie edukacyjnej… Odchudzanie musi być przeprowadzone przez sprawnego programistę, który wie co i gdzie wyrzucić, żeby nie rozjechać strony. Poza tym, jeśli funkcjonalności LMS są zaszyte w motywie, nie masz możliwości rozwijania w przyszłości takiej platformy o dodatkowe funkcjonalności. Generalnie wszystko zależy tutaj od fantazji autora motywu i jego wizji rozwoju oprogramowania. Też byłam w posiadaniu motywu z Envato i niestety, oprócz szeregu błędów, które wyrzucał za każdym razem, zmarnowałam sporo czasu na optymalizację serwisu pod kątem szybkości wczytywania strony. Strona przy jednym kursie wczytywała się dramatycznie długo i wszelkie zabiegi związane z kompresją, buforowaniem, łączeniem plików niewiele dawały.

Reasumując… motywy na themeforest.net są fajne, niektóre nawet bardzo fajne, ale niekoniecznie sprawdzają się przy prowadzeniu kursów online.

Darmowe wtyczki LMS

W repozytorium WordPressa możesz znaleźć kilka darmowych modułów LMS. Godne uwagi są w zasadzie dwa: LearnPress oraz CoursePress.

LearnPress

Pierwszy z nich (LearnPress) jest bardziej czytelny (użytkownik nie ma problemu z poruszaniem się po stronach kursu), ale żeby uzyskać pełną funkcjonalność trzeba wykupić dodatki – lub płatny motyw, który uwzględnia wszystkie dodatki. Przed chwilą pisałam, że motywy LMS z themeforest to nie jest idealny sposób na budowę platformy kursów online. Jednak w tym wypadku jest trochę inna sytuacja, ponieważ tutaj ten motyw jest napisany pod konkretną wtyczkę LMS, a sam LMS nie jest integralną częścią motywu. Możesz zmienić motyw na inny i LMS dalej będzie działać.

LearnPress – WordPress LMS Plugin
LearnPress – WordPress LMS Plugin

Wtyczka LearnPress oraz motywy współpracujące z tą wtyczką stworzone zostały przez zespół ThimPress. Oznacza to, że kupując płatny motyw na Envato dostajesz za darmo pakiet wszystkich dodatkówumożliwiający np. wprowadzenie polskich płatności przez sklep WooCommerce, harmonogram lekcji, certyfikaty itp. Przypominam, że WooCommerce jest to wtyczka sklepowa do WordPress, pozwalająca podpiąć polskie bramki płatności.

Oczywiście nie trzeba kupować motywu, jeśli zależy Ci wyłącznie na jednym dodatku, np. na polskich płatnościach przez WooCommerce. Wtedy instalujesz sobie dowolny motyw (darmowy lub płatny), darmową wtyczkę i pojedynczy dodatek za $39. Jeśli jednak zależy Ci na większej liczbie pluginów, wtedy zdecydowanie bardziej opłaca się wykupić motyw, z którym dostajesz wszystkie dodatki za darmo. Zobowiązany jednak jesteś do używania dodatków wyłącznie z zakupionym motywem.

Ważna rzecz…  jeśli kupujesz płatny motyw wsparcie po pewnym czasie wygasa, ale dostęp do aktualizacji masz cały czas. Dzieje się tak dlatego, że sprzedaż prowadzona jest przez serwis Envato. Zgodnie z ich licencją możesz przedłużać wparcie bądź nie, ale dostęp do aktualizacji masz tak długo, jak długo autor oprogramowania prowadzi sprzedaż swojego produktu w serwisie. Czyli tak długo jak developerzy ThimPress będą sprzedawać swoje motywy przez Envato, tak Ty będziesz mieć dostęp do aktualizacji zarówno motywu, jak i całej paczki dodatków.

CoursePress

Z kolei drugi z LMS’ów (CoursePress) jest bardziej rozbudowany i można w zasadzie uruchomić za darmo sprzedaż kursów online z polskimi płatnościami, ale ma dość skomplikowaną i mało przejrzystą nawigację. Powiedzmy sobie wprost… strony kursu na darmowym motywie są trochę zagmatwane i mało czytelne. CoursePress wymaga więc solidnego motywu, który sprawi, że strony kursu będą wyglądać ładnie i użytkownik będzie się po nich intuicyjnie poruszać. I tutaj trzeba poświęcić trochę czasu na dostosowanie motywu, bądź skorzystać z płatnego.

CoursePress Learning Management System
CoursePress Learning Management System

CoursePress występuje też w wersji Pro, który masz za darmo jeśli jesteś subskrybentem serwisu https://premium.wpmudev.org lub jeśli wykupisz ich motyw EducationPress. W przypadku zakupu motywu mamy do czynienia z taką samą polityką aktualizacji, ponieważ sprzedaż prowadzona jest przez Envato. Kupujesz raz i masz dostęp do aktualizacji tak długo, jak motyw istnieje w serwisie.

W moim odczuciu wtyczka LearnPress jest jednak bardziej przejrzysta niż CoursePress i bardziej elastyczna, ponieważ pozwala mi korzystać z tych modułów, które są mi naprawdę potrzebne. Natomiast osobom, które dopiero zaczynają i badają temat kursów online, jednocześnie nie chcą się pchać w niepotrzebne koszty – CoursePress w wersji darmowej jak najbardziej się tutaj opłaca, ponieważ ma wbudowaną integrację ze sklepem WooCommerce.

Zauważ, że tutaj motyw nie ogranicza Cię w żadnym stopniu do rozbudowy platformy. Korzystasz przecież z zewnętrznego modułu LMS, którego funkcjonalności nie są zaszyte w motywie. Co najwyżej będzie trzeba trochę dostosować pliki szablonów, w przypadku dogrywania kolejnych modułów.

Aktualizacja: z dniem 7 maja 2019 projekt CoursePress został zamknięty przez team WPMUDEV.

Płatne wtyczki LMS

Zostały nam jeszcze płatne wtyczki LMS na WordPress. Mamy tutaj do wyboru LearnDash, Sensei, LifterLMS, czy też WP Courseware.

LearnDash WordPress LMS
LearnDash WordPress LMS

Mój wybór padł na wtyczkę LearnDash z kilku względów:

  • płacę za wtyczkę, natomiast większość dodatków mam za darmo
  • mam wybór, czy chcę korzystać z WooCommerce, czy z Easy Digital Downloads przy podpinaniu polskich płatności (przypominam, że chcąc uruchomić sprzedaż kursów i podpiąć polskie bramki płatności, należy dodatkowo zainstalować darmowy sklep WooCommerce lub Easy Digital Downloads). Wcześniejsze rozwiązania, o którym mówiłam, bazują wyłącznie na WooCommerce.
  • mogę instalować na kilku platformach (mam wersję pozwalającą mi na instalację na 10 różnych domenach); mogę więc w przyszłości bez problemu ustawić każdy kurs na osobnej stronie (domenie); w przypadku płatnego motywu jesteś zobowiązany do korzystania z niego na jednej stronie,
  • widok stron kursu jest minimalistyczny, to ja decyduję jak w ostateczności ma wyglądać strona z kursami/lekcjami/testami,
  • znacznie bardziej rozbudowany moduł testów w porównaniu z innymi rozwiązaniami,
  • wtyczka jest często aktualizowana i stale dodawane są nowe funkcjonalności, sugerowane przez aktywnych użytkowników modułu
  • mam szczegółową informację odnośnie postępów użytkowników w kursach online, ile czasu użytkownik spędził na przerabianiu danej lekcji,
  • wspiera nowy standard przygotowania materiałów e-learningowych – Tin Can Api, który powoli zastępuje starsze SCORM 1.2 i SCORM 2004 (jeśli będę chciała tworzyć treści e-learningowe w Adobe Captivate, czy Articulate – to bez problemu będę je mogła umieścić na platformie)

Dlatego tą wtyczkę nabyłam z myślą o rozwijaniu w przyszłości różnych form kursów online, z uwzględnieniem różnych formatów, z możliwością dołożenia interakcji w plikach wideo.

Jak widzisz… na dzień dzisiejszy jest w czym wybierać. Nie poruszyłam w dzisiejszym artykule kwestii budowania kursów na motywie Divi, czy OptimizePress, gdyż po prostu nie mam z nimi doświadczenia 🙂 Natomiast wiem, że sporo osób z nich korzysta, więc pewnie też jest to jakaś opcja.

Niezależnie od tego jakiego wyboru dokonasz musisz się liczyć z tym, że dostosowanie platformy kursów online do własnych potrzeb to tygodnie pracy, a czasami nawet miesiące – jeśli chcesz samodzielnie podejść do tematu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top