Platformy kursów online – Q&A #3
Mamy ostatni dzień miesiąca, a więc czas na kolejny artykuł z cyklu Q&A. Oczywiście w temacie kursów online i budowania platform edukacyjnych. W dzisiejszym artykule będzie mowa m.in. o tym, z jakich narzędzi można skorzystać do podkręcenia wyglądu stron kursowych w LearnDash, czy da się osadzić multimedia w pliku PDF i z jakimi problemami musimy się zmierzyć, wybierając własną lub zewnętrzną platformę kursów online.
Czy w plikach PDF można osadzać multimedia?
Tak, można. Służą do tego płatne programy: Adobe Acrobat Pro lub Adobe InDesign. W programach tych można osadzać pliki wideo, audio, animacje SWF. Możesz w nich ustawić różne opcje wyświetlania i odtwarzania klipu wideo. Masz możliwość wybrania planszy tytułowej, bazując na klatkach filmu albo wgrać własną grafikę. Decydujesz o sposobie odtwarzania film po otwarciu pliku pdf: film może być automatycznie odtwarzany lub po kliknięciu przez użytkownika. Możesz ukryć lub wyświetlić pasek sterowania klipu wideo. Pamiętaj tylko, że wraz z dodaniem do pliku PDF lokalnego pliku wideo (lub audio), wzrośnie znacząco rozmiar takiego pliku. Taki plik może mieć kilkadziesiąt lub kilkaset MB – musisz to wziąć pod uwagę, gdy zamierzasz przesyłać interaktywne pdf’y mailem.
Własna, czy zewnętrzna platforma kursów online?
Temat rzeka. Niestety, muszę tutaj użyć słowa osobiście przeze mnie nielubianego – to zależy. Cóż.., czynników wpływających na wybór platformy jest dość sporo. Zwykle o podjęciu ostatecznej decyzji decyduje czynnik finansowy. Tutaj nie ma większego znaczenia – zarówno posiadanie kursów na własnej platforma kursów online, jak i na zewnętrznej, wiąże się z ponoszeniem określonych wydatków. W przypadku zewnętrznej platformy są to stałe, comiesięczne koszty abonamentu lub prowizja od sprzedaży. Z kolei własna platforma kursów online wiąże się m.in. z ponoszeniem kosztów odnawiania licencji na wtyczki oraz większymi kosztami na start. Warto na tym etapie odpowiedzieć sobie na szereg pytań m.in. jaka jest i jaka będzie skala Twojego projektu edukacyjnego, jak dużo kursantów będziesz obsługiwać, w jaki sposób będziesz się z nimi komunikować, jakie są Twoje umiejętności techniczne… itd. To tylko niektóre kwestie, które ważne są z punktu widzenia wyboru platformy.
Zalety umieszczania kursu na zewnętrznej platformie
- wszelkie funkcjonalności, których potrzebujesz, masz od razu jednym miejscu
- nie zawracasz sobie głowy aktualizacjami, tworzeniem kopii zapasowych i generalnie utrzymywaniem platformy
- nie musisz ponosić dużych kosztów z tytułu prowadzenia działań marketingowych, jeśli administrator platformy prowadzi politykę promowania kursów (np. udemy)
- nie tracisz czasu na czynności związane z obsługą użytkowników (zwykle takie czynności jak fakturowanie, czy przyznawanie dostępów do kursów, odbywa się automatycznie)
Wady umieszczania kursu na zewnętrznej platformie
- jeśli chcesz utrzymywać kursy na zewnętrznej platformie musisz się godzić na warunki i sposób prowadzenia tejże platformy przez administratora
- w zależności od modelu biznesowego platformy ponosisz stałe, comiesięczne koszty w postaci abonamentu lub dzielisz się zyskami ze sprzedaży
- możesz korzystać wyłącznie z funkcjonalności dostępnych na platformie, nie możesz jej rozwijać we własnym zakresie
- musisz się liczyć ze zmianą zasad obowiązujących na platformie
Jeśli wady posiadania zewnętrznej platformy przewyższają zalety, możesz zdecydować się na zbudowanie własnej platformy kursów online. W tym wypadku trzeba się wykazać pewnymi umiejętnościami technicznymi, przynajmniej w podstawowym zakresie. Z czym przyjdzie Ci się zmierzyć? Musisz mieć na uwadze dbanie o bezpieczeństwo platformy, zarządzanie aktualizacjami, wykonywanie kopii zapasowych. Wszystkie te czynności należy wykonywać regularnie, jeśli zależy Ci na zapewnieniu ciągłości usługi. Nie oznacza to, że musisz je koniecznie wykonywać samodzielnie, możesz je przecież delegować.
Zalety posiadania własnej platformy
- nie płacisz miesięcznego abonamentu, ponosisz jeden większy koszt na start, a później stałe opłaty roczne wynikające z utrzymania hostingu, domeny i różnych licencji
- nie musisz się z nikim dzielić zyskami ze sprzedaży
- nikt nie ogranicza Cię w ilości użytkowników na platformie
- jeśli przyjdzie Ci do głowy nowy pomysł na rozwój platformy, nie pytasz nikogo o zdanie – po prostu wdrażasz
- i naturalnie tylko Ty ustalasz warunki panujące na Twojej platformie
Wady posiadania własnej platformy
- musisz we własnym zakresie integrować różne funkcjonalności na swojej platformie
- kwestie aktualizacji, kopii zapasowych i zabezpieczeń rozwiązujesz we własnym zakresie
- promocję i marketing swoich kursów realizujesz we własnym zakresie
- na własnej platformie musisz indywidualnie obsługiwać każdego użytkownika
Jak zmienić wygląd stron kursu w LearnDash bez konieczności kodowania?
Buduję platformę z LearnDash, ale bez względu na zastosowany motyw wszystkie strony kursowe wyglądają tak samo. Jak można to zmienić bez wnikania w kod wtyczki?
Rzeczywiście, LearnDash w wersji 2.x ma dość archaiczny interfejs graficzny, z wbudowanymi stylami CSS, co utrudnia dopasowanie stron kursowych do reszty serwisu. Od wersji 3.0 mają być wprowadzone generalne zmiany, więc w tym aspekcie będą poczynione wyraźne postępy. Zanim jednak wyjdzie oficjalna wersja (póki co nie wiadomo kiedy to nastąpi…), można wykorzystać parę istniejących narzędzi, wspierających LMS LearnDash
- motyw Astra – motyw, który posiada wsparcie dla LearnDash. Darmowa wersja może być na początek wystarczająca. Możesz zmienić kolorystykę elementów szkieletu stron LearnDash (w szczególności tabelę z programem kursu), grafiki zastąpić ikonami, ustawić numerowanie i kolorowanie wierszy w tabeli. W wersji Pro można dodatkowo zaimplementować układ tzw. Distraction Free Learning (znika nagłówek, stopka, panel boczny – zostaje tylko treść związana z kursem), wyświetlić awatara studenta, czy też bardziej zmodyfikować wygląd i typografię tabel LearnDash. Cena motywu w wersji Pro wynosi $59.
- motyw eLumine – jest to motyw zaprojektowany głównie pod kątem wtyczki LearnDash. Wyposażony jest w niestandardowe układy dla stron kursów, testów oraz stron z listą kursów. eLumine wspiera dodatkowo sklep WooCommerce oraz wtyczki społecznościowe BuddyPress i bbPress. Cena motywu wynosi $99.
- Płatny motyw Social Learner – jest to również motyw zaprojektowany z myślą o LearnDash. Główny nacisk kładzie na funkcje społecznościowe, wspiera sklep WooCommerce, funkcje członkowskie z Paid Memberships Pro, funkcje społecznościowe z BuddyPress. Jest to dość rozbudowany motyw, jego cena jest również dość wysoka i wynosi $179.
- Płatny moduł LearnDash Visual Customizer – jest to wtyczka, która ma kilka szablonów zmieniających wygląd klasycznych stron kursu, pozwala też lepiej opisać strony kursów, lekcji i tematów. Posiada też własne widżety zmieniające styl i wygląd dotychczasowych widżetów LearnDash. Wtyczka, jak już wspomniałam, jest płatną wtyczką. Licencja na użytkowanie wtyczki na jednej witrynie wynosi $29.
Czy to wszystkie propozycje dla LearnDash? Oczywiście nie. Motywy ze wsparciem tej wtyczki można znaleźć w serwisie themeforest.net. Jednak powyższe rozwiązania w dość znacznym stopniu wpływają na wygląd platformy zbudowanej w oparciu o wtyczkę LearnDash. Myślę jednak, że zanim zdecydujemy się na większe koszty związane z motywem, warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wersję 3.0. Pierwsze screeny udostępnione przez twórców wtyczki wyglądają obiecująco 🙂