Załączanie lub osadzanie materiałów dodatkowych na stronie kursu
Aktualności
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
2023-09-20 / TutorLMS

Nowości we wtyczce Tutor LMS v.2.3.0

Od wersji 2.3.0 wtyczka Tutor LMS wprowadza kolejne funkcjonalności. Pierwsza rzecz, to możliwość zabezpieczenia treści kursu przed hotlinkowaniem. Według autorów wtyczki hotlinkowanie będzie działać najlepiej w przypadku stron postawionych na serwerach Apache. Dodatkowo w instalacji WordPress muszą być uprawnienia do...
Czytaj więcej
2023-09-06 / BuddyBoss

Ograniczenia rejestracji na platformie BuddyBoss

W wersji 2.4.11 została wprowadzona opcja ograniczenia rejestracji na platformie BuddyBoos. Na czym te ograniczenia polegają? Otóż można zablokować lub pozwalać na rejestracje z adresów e-mail na poziomie domeny. Oznacza to, że możesz zablokować lub dopuszczać wszystkie rejestracje, w których...
Czytaj więcej
1 2 3 6
Załączanie lub osadzanie materiałów dodatkowych na stronie kursu

Załączanie lub osadzanie materiałów dodatkowych na stronie kursu

Na stronie kursu możemy osadzać materiały multimedialne (wideo/audio) i tutaj generalnie wszystko jest jasne. WordPress ma wbudowany player do obsługi zarówno treści wideo jak i audio. Jeśli chcemy osadzić plik z zewnętrznych serwisów: YouTube, Vimeo, to po prostu wklejamy kod wygenerowany wcześniej w danym serwisie.

Natomiast w przypadku materiałów w formatach, np. biurowych, sprawa nie jest już tak oczywista. Czy można osadzać dokumenty typu Word, Excel i PDF? I czy w ogóle jest to możliwe? Oczywiście tak!

Osadzanie dokumentów z wtyczką Embed Any Document

Z wtyczką Embed Any Document obsłużysz dokumenty Worda, Excela, PowerPointa, PDFy, pliki tekstowe, TIFF, SVG, a nawet Adobe Illustratora (*.ai).

Embed Any Document
Embed Any Document

Obsługa wtyczki jest banalnie prosta. Gdy przejdziesz do edycji wpisu/strony powinien pojawić Ci się dodatkowy przycisk Add Document.

Embed Any Document - przycisk dodawania nowego dokumentu
Embed Any Document – przycisk dodawania nowego dokumentu

W darmowej wersji wtyczki dodasz pliki znajdujące się w bibliotece mediów WordPressa, albo z jakiegoś zewnętrznego adresu (pliki z Google Drive, Dropboxa lub BOXa dodasz w wersji Premium).

Embed Any Document - załączanie pliku
Embed Any Document – załączanie pliku

Po wgraniu pliku na serwer pojawi się okienko z ustawieniami osadzania pliku na stronie. Proponuję zostawić szerokość i wysokość jak jest, czyli width i height na 100% – wtedy dokument będzie się ładnie dopasowywać do szerokości kontenera z treścią lekcji. Jeśli chcesz pokazać dodatkowy link umożliwiający pobranie pliku, to możesz zaznaczyć For all users (będzie widoczny dla wszystkich), albo For Logged-in users (dla zalogowanych użytkowników) – w polu obok podajesz tekstu dla linku pobierania.

W przeciwnym wypadku zostawiasz No Download. Nie oznacza to oczywiście, że użytkownik nie da sobie rady z pobraniem pliku – wystarczy że podejrzy źródło strony. Ten bezpośredni link ma po prostu ułatwić pobieranie pliku.

Pozostaje jeszcze kwestia przeglądarki dokumentów. Wtyczka bazuje na dwóch silnikach: Google Docs Viewer oraz Microsoft Office Online.

Embed Any Document - opcje osadzania dokumentu
Embed Any Document – opcje osadzania dokumentu

Zapisanie ustawień spowodowało wygenerowanie shortcode [ embeddoc ], który możesz skopiować i wklejać też w inne miejsca w swojej witrynie.

Sprawdzamy w przeglądarkach Google Drive i Microsoft Online

Dla dokumentu Worda ustawiłam przeglądarkę Google Drive… jak widać wypełnia 100% okna przeznaczonego na treść lekcji. Przycisk znajdujący się w prawym górnym rogu pozwoli przenieść czytelnika na stronę Google Drive – czyli do klasycznego widoku dokumentu jaki jest dostępny w tej usłudze.

Embed Any Documnet - przeglądarka Google Drive
Embed Any Documnet – przeglądarka Google Drive

Jeszcze jeden przykład, który pokaże jak prezentowane są dokumenty w przeglądarce Microsoft Office Online – tym razem załączę prezentację PowerPoint oraz ustawię link pobierania pliku dla zalogowanych użytkowników.

Pomimo ustawienia linku z możliwością pobierania pliku, przeglądarka ma wbudowaną funkcjonalność zapisywania kopii wczytanego dokumentu jaki i możliwości wydrukowania w formacie PDF.
Tak jak wcześniej wspominałam, ten link nie decyduje o zabezpieczeniu pliku przed zapisaniem, a jedynie ma ułatwić szybkie pobranie i zapisanie pliku na dysk.

Embed Any Document - przeglądarka Microsoft Online
Embed Any Document – przeglądarka Microsoft Online

W identyczny sposób postępujesz w przypadku osadzania dokumentów PDF, grafiki TIFF, SVG czy grafiki wektorowej od Adobe. Istnieje też druga metoda dołączania plików z materiałami dydaktycznymi do lekcji i to znacznie bezpieczniejsza, ponieważ chroni przed nieautoryzowanym pobieraniem plików.

Pobieranie plików z wtyczką Download Manager

Jak prawidłowo wstawiać na stronę kursu pliki do pobrania? I oczywiście w taki sposób, żeby osoby nieuprawnione nie miały dostępu do pliku, więc musimy dodatkowo jeszcze zadbać o bezpieczeństwo swoich danych. Pomoże nam w tym wtyczka WordPress Download Manager.

WordPress Download Manager
WordPress Download Manager

Jest to rozbudowany moduł do zarządzania plikami, z pomocą którego będziesz mieć możliwość kontroli pobierania plików oraz sprawdzania częstotliwości ich pobierania. Instalacja i aktywacja wtyczki wygląda oczywiście standardowo, jak w przypadku każdego innego modułu w WordPress.

W menu WordPressa powinien pojawić się kolejny element o nazwie Downloads. W ustawieniach wtyczki (Downloads -> Settings) należy wprowadzić parę zmian, m.in. komunikat o blokadzie dostępu dla osób niezalogowanych oraz link do strony z formularzem logowania:

WordPress Download Manager - komunikat blokady dostępu
WordPress Download Manager – komunikat blokady dostępu

Następnie katalog bazowej instalacji WordPressa – wtyczka utworzy swój podkatalog, w którym będą składowane pliki. Katalog będzie zabezpieczony specjalnymi regułami w pliku .htaccess.

WordPress Download Manager - fizyczna ścieżka do plików
WordPress Download Manager – fizyczna ścieżka do plików

Oczywiście dostęp do tego katalogu powinien mieć wyłącznie Administrator.

Kolejna opcja to zabezpieczenie przed stosowaniem niedozwolonych znaków w nazwach plików. Jeśli zaznaczysz tę opcję, każdy plik będzie sprawdzany pod kątem stosowania prawidłowych znaków.

WordPress Download Manager - sprawdzenie pod kątem niedozwolonych znaków w nazwie plików
WordPress Download Manager – sprawdzenie pod kątem niedozwolonych znaków w nazwie plików

Warto też zaznaczyć opcję wznawiania pobierania (Resumable Downloads). Czasami jeśli plik jest duży lub są jakieś problemy z połączeniem, może zaistnieć konieczność ponowienia pobierania. Wtedy zamiast pobierać plik od początku, można wznowić pobieranie od momentu, w którym zostało przerwane.

WordPress Download Manager - ponawianie pobierania
WordPress Download Manager – ponawianie pobierania

Ustawienia mamy załatwione… Czas dodać pierwszy plik!

Załączanie pliku…

Przechodzę do Downloads -> Add New i uzupełniam niektóre pola. Warto w tym miejscu wprowadzić tytuł pliku, a w sekcji Package Settings uzupełnić pola:

  • Version: wersja pliku jeżeli planujemy aktualizować swoje materiały
  • Link Label: etykieta z nazwą, np. Pobierz plik albo Pobierz materiały dodatkowe
  • File size: opcjonalnie możesz podać rozmiar pliku. Jeśli plik jest duży będzie to cenna informacja dla osób, które łączą się z urządzeń mobilnych.
  • W polu Stock limit możesz ograniczyć liczbę pobrań.
  • W polu View Count oraz Download Count będzie się znajdować informacja o wyświetleniach strony z plikiem oraz liczba pobrań. W tym miejscu możesz zresetować oba liczniki.
  • Allow access – tutaj koniecznie skasuj All Visitors i dodaj Administrator oraz Subscriber.
WordPress Download Manager - ustawienia pliku
WordPress Download Manager – ustawienia pliku

W zakładce Lock Options dodatkowo możesz określić blokady pobierania. Jeśli np. użytkownik musi najpierw zaznaczyć zgodę na warunki zawarte w regulaminie, albo podać hasło, czy też wpisać poprawny kod captcha. Ponieważ kurs nie będzie dostępny publicznie, tylko dla osób zalogowanych, zaznaczanie tych opcji nie jest konieczne.

WordPress Download Manager - opcje blokady
WordPress Download Manager – opcje blokady

Warto jeszcze ustawić ikonkę informującą o typie pliku. Załączam plik PDF, więc szukam na liście ikony, która będzie pasować do formatu pliku (można też w polu Icon URL wstawić adres do swojego pliku graficznego). Zaznaczam więc ikonę PDF:

WordPress Download Manager - ikona pliku
WordPress Download Manager – ikona pliku

Następnie mogę przystąpić do wgrania mojego pliku. W oknie Upload wybieram plik z dysku i wgrywam go na serwer.

WordPress Download Manager - wgrywanie pliku
WordPress Download Manager – wgrywanie pliku

Zapisuję wszystkie zmiany i przechodzę do zakładki Downloads -> All files. Interesuje mnie kolumna shortcode – kopiuję kod umieszczony w nawiasach kwadratowych i wklejam go do mojej lekcji.

Plik jest już gotowy do pobrania, jeżeli kliknę na link Pobierz, powinno mi się pojawić okno dialogowe pobierania pliku.

WordPress Download Manager - strona z pobieraniem pliku
WordPress Download Manager – strona z pobieraniem pliku

Sprawdzanie uprawnień

W opcjach pliku zaznaczyłam dostęp dla osób z uprawnieniami Administratora lub Subskrybenta. Tylko te osoby powinny być możliwość pobrania pliku. Tylko czy faktycznie inne osoby (np. niezalogowane) będą mieć dostęp zablokowany?
Skorzystam z Inspektora kodu – jest to funkcjonalność, w którą wyposażona jest już praktycznie każda nowoczesna przeglądarka. Klikam prawym przyciskiem myszy na linku Pobierz i wybieram Zbadaj.

WordPress Download Manager - podgląd źródła
WordPress Download Manager – podgląd źródła

Otworzy się dodatkowe okno z podglądem kodu strony, skąd mogę skopiować bezpośredni link do pliku:

WordPress Download Manager - inspektor kodu
WordPress Download Manager – inspektor kodu

Teraz wystarczy, że spróbuję wejść na podany adres jako osoba niezalogowana.Wklejam na pasek adresów skopiowany link do mojego pliku i w odpowiedzi otrzymuję plik tekstowy o braku stosownych uprawnień.

WordPress Download Manager - dostęp zabroniony
WordPress Download Manager – dostęp zabroniony

Możesz więc w ten sposób załączać różne pliki – również wideo i audio (jeśli chcesz dać możliwość zapisania pliku na dysk…). Pamiętaj tylko o uzupełnianiu pola Allow Access tak, aby pliki nie dostały się w niepowołane ręce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top