Załączanie lub osadzanie materiałów dodatkowych na stronie kursu
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Załączanie lub osadzanie materiałów dodatkowych na stronie kursu

Załączanie lub osadzanie materiałów dodatkowych na stronie kursu

Na stronie kursu możemy osadzać materiały multimedialne (wideo/audio) i tutaj generalnie wszystko jest jasne. WordPress ma wbudowany player do obsługi zarówno treści wideo jak i audio. Jeśli chcemy osadzić plik z zewnętrznych serwisów: YouTube, Vimeo, to po prostu wklejamy kod wygenerowany wcześniej w danym serwisie.

Natomiast w przypadku materiałów w formatach, np. biurowych, sprawa nie jest już tak oczywista. Czy można osadzać dokumenty typu Word, Excel i PDF? I czy w ogóle jest to możliwe? Oczywiście tak!

Osadzanie dokumentów z wtyczką Embed Any Document

Z wtyczką Embed Any Document obsłużysz dokumenty Worda, Excela, PowerPointa, PDFy, pliki tekstowe, TIFF, SVG, a nawet Adobe Illustratora (*.ai).

Embed Any Document
Embed Any Document

Obsługa wtyczki jest banalnie prosta. Gdy przejdziesz do edycji wpisu/strony powinien pojawić Ci się dodatkowy przycisk Add Document.

Embed Any Document - przycisk dodawania nowego dokumentu
Embed Any Document – przycisk dodawania nowego dokumentu

W darmowej wersji wtyczki dodasz pliki znajdujące się w bibliotece mediów WordPressa, albo z jakiegoś zewnętrznego adresu (pliki z Google Drive, Dropboxa lub BOXa dodasz w wersji Premium).

Embed Any Document - załączanie pliku
Embed Any Document – załączanie pliku

Po wgraniu pliku na serwer pojawi się okienko z ustawieniami osadzania pliku na stronie. Proponuję zostawić szerokość i wysokość jak jest, czyli width i height na 100% – wtedy dokument będzie się ładnie dopasowywać do szerokości kontenera z treścią lekcji. Jeśli chcesz pokazać dodatkowy link umożliwiający pobranie pliku, to możesz zaznaczyć For all users (będzie widoczny dla wszystkich), albo For Logged-in users (dla zalogowanych użytkowników) – w polu obok podajesz tekstu dla linku pobierania.

W przeciwnym wypadku zostawiasz No Download. Nie oznacza to oczywiście, że użytkownik nie da sobie rady z pobraniem pliku – wystarczy że podejrzy źródło strony. Ten bezpośredni link ma po prostu ułatwić pobieranie pliku.

Pozostaje jeszcze kwestia przeglądarki dokumentów. Wtyczka bazuje na dwóch silnikach: Google Docs Viewer oraz Microsoft Office Online.

Embed Any Document - opcje osadzania dokumentu
Embed Any Document – opcje osadzania dokumentu

Zapisanie ustawień spowodowało wygenerowanie shortcode [ embeddoc ], który możesz skopiować i wklejać też w inne miejsca w swojej witrynie.

Sprawdzamy w przeglądarkach Google Drive i Microsoft Online

Dla dokumentu Worda ustawiłam przeglądarkę Google Drive… jak widać wypełnia 100% okna przeznaczonego na treść lekcji. Przycisk znajdujący się w prawym górnym rogu pozwoli przenieść czytelnika na stronę Google Drive – czyli do klasycznego widoku dokumentu jaki jest dostępny w tej usłudze.

Embed Any Documnet - przeglądarka Google Drive
Embed Any Documnet – przeglądarka Google Drive

Jeszcze jeden przykład, który pokaże jak prezentowane są dokumenty w przeglądarce Microsoft Office Online – tym razem załączę prezentację PowerPoint oraz ustawię link pobierania pliku dla zalogowanych użytkowników.

Pomimo ustawienia linku z możliwością pobierania pliku, przeglądarka ma wbudowaną funkcjonalność zapisywania kopii wczytanego dokumentu jaki i możliwości wydrukowania w formacie PDF.
Tak jak wcześniej wspominałam, ten link nie decyduje o zabezpieczeniu pliku przed zapisaniem, a jedynie ma ułatwić szybkie pobranie i zapisanie pliku na dysk.

Embed Any Document - przeglądarka Microsoft Online
Embed Any Document – przeglądarka Microsoft Online

W identyczny sposób postępujesz w przypadku osadzania dokumentów PDF, grafiki TIFF, SVG czy grafiki wektorowej od Adobe. Istnieje też druga metoda dołączania plików z materiałami dydaktycznymi do lekcji i to znacznie bezpieczniejsza, ponieważ chroni przed nieautoryzowanym pobieraniem plików.

Pobieranie plików z wtyczką Download Manager

Jak prawidłowo wstawiać na stronę kursu pliki do pobrania? I oczywiście w taki sposób, żeby osoby nieuprawnione nie miały dostępu do pliku, więc musimy dodatkowo jeszcze zadbać o bezpieczeństwo swoich danych. Pomoże nam w tym wtyczka WordPress Download Manager.

WordPress Download Manager
WordPress Download Manager

Jest to rozbudowany moduł do zarządzania plikami, z pomocą którego będziesz mieć możliwość kontroli pobierania plików oraz sprawdzania częstotliwości ich pobierania. Instalacja i aktywacja wtyczki wygląda oczywiście standardowo, jak w przypadku każdego innego modułu w WordPress.

W menu WordPressa powinien pojawić się kolejny element o nazwie Downloads. W ustawieniach wtyczki (Downloads -> Settings) należy wprowadzić parę zmian, m.in. komunikat o blokadzie dostępu dla osób niezalogowanych oraz link do strony z formularzem logowania:

WordPress Download Manager - komunikat blokady dostępu
WordPress Download Manager – komunikat blokady dostępu

Następnie katalog bazowej instalacji WordPressa – wtyczka utworzy swój podkatalog, w którym będą składowane pliki. Katalog będzie zabezpieczony specjalnymi regułami w pliku .htaccess.

WordPress Download Manager - fizyczna ścieżka do plików
WordPress Download Manager – fizyczna ścieżka do plików

Oczywiście dostęp do tego katalogu powinien mieć wyłącznie Administrator.

Kolejna opcja to zabezpieczenie przed stosowaniem niedozwolonych znaków w nazwach plików. Jeśli zaznaczysz tę opcję, każdy plik będzie sprawdzany pod kątem stosowania prawidłowych znaków.

WordPress Download Manager - sprawdzenie pod kątem niedozwolonych znaków w nazwie plików
WordPress Download Manager – sprawdzenie pod kątem niedozwolonych znaków w nazwie plików

Warto też zaznaczyć opcję wznawiania pobierania (Resumable Downloads). Czasami jeśli plik jest duży lub są jakieś problemy z połączeniem, może zaistnieć konieczność ponowienia pobierania. Wtedy zamiast pobierać plik od początku, można wznowić pobieranie od momentu, w którym zostało przerwane.

WordPress Download Manager - ponawianie pobierania
WordPress Download Manager – ponawianie pobierania

Ustawienia mamy załatwione… Czas dodać pierwszy plik!

Załączanie pliku…

Przechodzę do Downloads -> Add New i uzupełniam niektóre pola. Warto w tym miejscu wprowadzić tytuł pliku, a w sekcji Package Settings uzupełnić pola:

  • Version: wersja pliku jeżeli planujemy aktualizować swoje materiały
  • Link Label: etykieta z nazwą, np. Pobierz plik albo Pobierz materiały dodatkowe
  • File size: opcjonalnie możesz podać rozmiar pliku. Jeśli plik jest duży będzie to cenna informacja dla osób, które łączą się z urządzeń mobilnych.
  • W polu Stock limit możesz ograniczyć liczbę pobrań.
  • W polu View Count oraz Download Count będzie się znajdować informacja o wyświetleniach strony z plikiem oraz liczba pobrań. W tym miejscu możesz zresetować oba liczniki.
  • Allow access – tutaj koniecznie skasuj All Visitors i dodaj Administrator oraz Subscriber.
WordPress Download Manager - ustawienia pliku
WordPress Download Manager – ustawienia pliku

W zakładce Lock Options dodatkowo możesz określić blokady pobierania. Jeśli np. użytkownik musi najpierw zaznaczyć zgodę na warunki zawarte w regulaminie, albo podać hasło, czy też wpisać poprawny kod captcha. Ponieważ kurs nie będzie dostępny publicznie, tylko dla osób zalogowanych, zaznaczanie tych opcji nie jest konieczne.

WordPress Download Manager - opcje blokady
WordPress Download Manager – opcje blokady

Warto jeszcze ustawić ikonkę informującą o typie pliku. Załączam plik PDF, więc szukam na liście ikony, która będzie pasować do formatu pliku (można też w polu Icon URL wstawić adres do swojego pliku graficznego). Zaznaczam więc ikonę PDF:

WordPress Download Manager - ikona pliku
WordPress Download Manager – ikona pliku

Następnie mogę przystąpić do wgrania mojego pliku. W oknie Upload wybieram plik z dysku i wgrywam go na serwer.

WordPress Download Manager - wgrywanie pliku
WordPress Download Manager – wgrywanie pliku

Zapisuję wszystkie zmiany i przechodzę do zakładki Downloads -> All files. Interesuje mnie kolumna shortcode – kopiuję kod umieszczony w nawiasach kwadratowych i wklejam go do mojej lekcji.

Plik jest już gotowy do pobrania, jeżeli kliknę na link Pobierz, powinno mi się pojawić okno dialogowe pobierania pliku.

WordPress Download Manager - strona z pobieraniem pliku
WordPress Download Manager – strona z pobieraniem pliku

Sprawdzanie uprawnień

W opcjach pliku zaznaczyłam dostęp dla osób z uprawnieniami Administratora lub Subskrybenta. Tylko te osoby powinny być możliwość pobrania pliku. Tylko czy faktycznie inne osoby (np. niezalogowane) będą mieć dostęp zablokowany?
Skorzystam z Inspektora kodu – jest to funkcjonalność, w którą wyposażona jest już praktycznie każda nowoczesna przeglądarka. Klikam prawym przyciskiem myszy na linku Pobierz i wybieram Zbadaj.

WordPress Download Manager - podgląd źródła
WordPress Download Manager – podgląd źródła

Otworzy się dodatkowe okno z podglądem kodu strony, skąd mogę skopiować bezpośredni link do pliku:

WordPress Download Manager - inspektor kodu
WordPress Download Manager – inspektor kodu

Teraz wystarczy, że spróbuję wejść na podany adres jako osoba niezalogowana.Wklejam na pasek adresów skopiowany link do mojego pliku i w odpowiedzi otrzymuję plik tekstowy o braku stosownych uprawnień.

WordPress Download Manager - dostęp zabroniony
WordPress Download Manager – dostęp zabroniony

Możesz więc w ten sposób załączać różne pliki – również wideo i audio (jeśli chcesz dać możliwość zapisania pliku na dysk…). Pamiętaj tylko o uzupełnianiu pola Allow Access tak, aby pliki nie dostały się w niepowołane ręce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top