Hosting wideo dla kursów online #VIMEO
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Hosting wideo dla kursów online #VIMEO

Hosting wideo dla kursów online #VIMEO

Jeśli planujesz wypuścić swój kurs wideo, prędzej czy później trzeba będzie się zmierzyć z problemem wyboru właściwego hostingu wideo. We wcześniejszym artykule poruszyłam kwestie hostingu wideo z Amazon S3 – jako, że osobiście z niego korzystam. To nie był wybór stricte ze względu na kursy online. Z Amazonem rozpoczęłam przygodę już wiele lat temu i do tej pory wykorzystuję serwery CDN w różnych swoich projektach. A utrzymywanie plików wideo to po prostu wygoda i brak konieczności integracji kolejnego dostawcy.

Dlaczego nie warto trzymać wszystkiego na swoim serwerze? O tym pisałam w artykule 12 powodów dla których warto korzystać z hostingu wideo. Natomiast to, jaki hosting wybrać będzie w głównej mierze zależeć od grubości portfela oraz liczby kursów. W dzisiejszym artykule przybliżę Ci rozwiązanie najchętniej wybierane przez autorów zarówno płatnych, jaki i darmowych treści wideo, a mianowicie – Vimeo. Najpopularniejszy chyba w tym temacie dostawca hostingu wideo. I prawdopodobnie jeden z najlepszych. Dostępne są 4 plany: Vimeo Basic, Vimeo Plus, Vimeo PRO oraz Vimeo Business.

Vimeo Basic

Jeśli planujesz udostępniać kursy wideo i chcesz przetestować usługę pod kątem wydajności i jakości odtwarzanego materiału – zarejestruj się w usłudze Vimeo Basic. Plan darmowy jest co prawda mocno ograniczony, ale za to zaznajomisz się z playerem i sprawdzisz czy odpowiada Ci jakość video. Ten plan z oczywistych względów nie nadaje się do prowadzenia płatnych kursów. Natomiast, który plan należy wybrać pod kątem udostępniania płatnych treści wideo – o tym będzie mowa w dalszej części tego artykułu.

W planie darmowym możesz wgrać pliki, które łącznie nie przekraczają 500MB. Co siedem dni następuje reset quoty (quota jest to wydzielona ilość miejsca na dysku) i możesz wgrać kolejne 500MB. Dlatego w każdym planie jest informacja o tym, ile MB/GB możesz wgrać w ciągu jednego tygodnia. Jeśli np. w wersji Vimeo Pro można wgrać 20GB w ciągu jednego tygodnia, a masz 100GB do wgrania, musisz to rozłożyć na 5 tygodni. Musisz też pamiętać o tym, że  Vimeo tworzy kilka wersji tego samego pliku w różnych rozdzielczościach (co jest oczywiście jak najbardziej wskazane…), natomiast po tygodniu oryginalne pliki zostają kasowane, zostają tylko wersje transkodowane. W płatnych planach zachowywane są zarówno wersje transkodowane jaki i pliki źródłowe.

W planie darmowym musisz też zaakceptować pojawianie się reklam. W planach płatnych jest pod tym względem spokój 🙂

Masz też ograniczone możliwości dostosowania wyglądu playera (np. nie wgrasz własnego logo…) i nie możesz korzystać z większości funkcjonalności dostępnych w płatnych planach: statystyki,  zabezpieczenia w postaci ograniczenia per domena, “hasłowanie”, prywatne linki itd.

Vimeo Plus

Vimeo Plus jest to stosunkowo tani sposób na udostępnianie swoich filmów wideo w sieci – zarówno bezpłatnych jak i komercyjnych. Mowa tutaj oczywiście o materałach niekomercyjnych, w przypadku płatnych treści należy się przesiąść na wersję Vimeo Pro lub Vimeo Business. Wyraźnie jest to zaznaczone na stronie Pomocy Vimeo. Dotyczy to też wszelkich demówek i materiałów przeznaczonych do promocji swojego biznesu. Więc jeśli myślisz o płatnych kursach online z Vimeo – to tylko od wersji Pro. Niektórzy wykorzystują wersję Plus do celów komercyjnych, co nie jest zgodne z polityką Vimeo. Na przełomie roku 2019/2020 Vimeo zmieniło politykę udostępniania treści komercyjnych w swoich planach subskrypcyjnych. Oznacza to, że treści komercyjne można udostępniać już od wersji Plus.

W Plusie możesz wgrać znacznie więcej MB/GB niż w wersji Basic. Na serwery Vimeo wyślesz maksymalnie 5GB na tydzień. Dodatkowo pliki te mają wyższy priorytet nad plikami planu Basic i ich wersje źródłowe nie są kasowane (tak jak to się dzieje w planie darmowym). Pliki są ustawiane wyżej w kolejce do konwersji, więc czas oczekiwania na produkcję filmu w różnych rozdzielczościach jest po prostu krótszy.

Vimeo Plus daje też znacznie większe możliwości dostosowania wyglądu odtwarzacza. Możesz zmienić kolory tekstu i paska odtwarzania, decydować, które elementy mają się pojawiać na filmie – przyciski udostępniania, lajkowania, trybu pełnoekranowego, kontroli głośności itd. Możesz też ustawić tzw. end screeny, czyli po zakończeniu odtwarzania filmu pojawia się dodatkowa plansza z jakąś informacją lub akcją do wykonania. W wersji Business oraz Pro możesz dodatkowo wstawić własne logo.

Opcje wyglądu odtwarzacza Vimeo
Opcje wyglądu odtwarzacza Vimeo

Jeśli chodzi o kwestie zabezpieczeń… możesz udostępniać prywatne linki. Wybierasz osoby, którym chcesz udostępnić wideo i wysyłasz im link, pod którym zostanie im odtworzony Twój materiał. Jeśli więc nie chcesz, aby Twój film był widoczny na vimeo.com, możesz go ukryć. Istnieje też dodatkowe zabezpieczenie na poziomie domenowym – określasz na na jakich stronach może być osadzone Twoje video. Dzięki temu nikt nie będzie miał możliwości osadzeniu kodu z Twoim filmem na swojej stronie.

Co jeszcze?

Możesz tworzyć tyle albumów, kanałów i grup ile Ci się podoba. Nie będą się też wyświetlać reklamy ani przed odtworzeniem materiału, ani po. Mogą się wyświetlać na niektórych stronach vimeo.com, natomiast dla zalogowanych użytkowników Plus nie będą widoczne.

Ile to kosztuje? Otóż cena za rok z góry wynosi 276 zł, przy miesięcznym zobowiązaniu płacisz 35 zł. Jak widać – opcja roczna jest dużo bardziej opłacalna.

Co się dzieje z plikami, jeśli zdecydujesz się nie przedłużać subskrypcji? Oprócz dostępu do wszystkich plików wgranych z pomocą konta Basic, będziesz mieć też dostęp do 10GB ostatnio wgranych plików w trakcie trwania subskrypcji Plus. Pozostałe pliki, nie mieszczące się w limicie 10GB, zostaną przeniesione na serwery archiwalne. Tak więc wszystkie pliki, które wgrywałeś jako subskrybent Plus, a które nie załapały się do paczki 10GB, będą sobie leżały przez rok w archiwum.  Jeśli w tym czasie zdecydujesz się przedłużyć subskrypcję, z powrotem uzyskasz do nich dostęp.

Vimeo Pro

Wersja Pro ma to samo co wersja Plus i wiele więcej. Co tydzień możesz wgrywać do 20GB danych. Jeśli planujesz uruchomić kursy online i masz dużo treści multimedialnych, których nie obejmiesz planem Plus, to właśnie w planie Pro możesz to zrealizować. Dotyczy to wszelkich treści o charakterze komercyjnym, czyli:

 • filmy promujące Twoją działalność,
 • filmy zawierające jakąkolwiek formę reklamy,
 • filmy wgrywane na serwery Vimeo i osadzane na stronie firmowej,
 • wszelkie “demówki” produktowe oraz filmy instruktażowe.

Po prostu włączasz tryb prywatny i filmy nie będą się pojawiały w serwisie vimeo.com. Oczywiście istnieją pewne wyjątki.  Jeśli jesteś np. autorem, artystą, reprezentantem jakiejś organizacji non-profit, możesz działać w dowolnym planie i promować swoją twórczość/działalność.

Jeśli chodzi o wyświetlanie reklam… W planie Plus, Pro i Business nie zobaczysz ich na żadnej stronie vimeo.com, nie będą też widoczne na Twoim profilu. Więc jak już wcześniej wspomniałam – masz z tym spokój.

Co jeszcze? W planie Pro wgrasz własne logo, a jeśli nie podoba Ci się player Vimeo, możesz skorzystać z innego. Możesz budować własne strony z portfolio pod własną domeną, pracować w zespole 3-osobowym, masz też dostęp do zaawansowanych statystyk popularności wideo. Sprawdzasz skąd pochodzi Twoja publiczność, jakie jest ich zaangażowanie w oglądanie materiału, np. która część wideo im najbardziej się podoba, a które fragmenty filmu pomijają, w którym momencie przestają oglądać itp.

Statystyki ogladalności
Statystyki oglądalności

W planie Pro nie ma opłaty miesięcznej, płacisz za cały rok z góry 768zł. Jeśli denerwują Cię limity tygodniowe, możesz przejść na plan Vimeo Pro Unlimited. Dostajesz 3TB do własnej dyspozycji, ale płacisz wtedy 1.560zł na rok.

Vimeo Business

W planie Business nie ma żadnych limitów tygodniowych. Masz do dyspozycji 5TB przestrzeni dyskowej i używasz jej jak chcesz – oczywiście w ramach regulaminu Vimeo 🙂 W porównaniu z wersją Pro w planie Business możesz pracować w zespole ponad trzykrotnie większym (10 osób) i korzystać z narzędzi marketingowych. Narzędzia marketingowe pozwalają na zbieranie adresów e-mail. Gdy film zostanie odtworzony wyświetla się na końcu plansza z prośbą o zostawienie adresu e-mail. Pozyskane adresy e-mail pobierzesz ze swojego konta w postaci arkusza CSV. Jeśli dodatkowo korzystasz z usług e-mail od MailChimp, Campaign Monitor, Constant Contact czy Infusionsoft, e-maile mogą być automatycznie wpisane na listę adresową wybranego dostawcy.

Narzędzia marketingowe Vimeo
Narzędzia marketingowe Vimeo

W planie Business możesz też zintegrować się z usługą Google Analytics. Oczywiście jeśli korzystasz ze statystyk GA…  Wystarczy, że w odpowiednim miejscu konfiguracji konta Vimeo wkleisz kod śledzenia GA. Kod musi być też wklejony na wszystkich Twoich stronach, gdzie jest osadzony film. Od tej pory możesz śledzić zdarzenia odnośnie liczby wyświetleń, odtworzeń filmu, pozostawienia adresu e-mail lub postępu odtwarzania filmu (25%, 50%, 75%, 100%).

W planie Business płaci się za cały rok z góry 2.940 zł. Jeśli w ciągu pierwszego miesiąca użytkowania uznasz, że to nie jest plan dla Ciebie, anulujesz subskrypcję i otrzymujesz zwrot całej wpłaconej kwoty.

Który plan najlepszy dla kursów online?

Oczywiście wersja Plus lub Pro – w zależności od tego jak dużo treści wideo będziesz uploadować na serwer. W Planie Plus możesz wgrywać na serwerr 5GB tygodniowo, w planie Pro 20GB na tydzień – to całkiem sporo danych, jakość wideo oraz player 4K Ultra HD jest tutaj na pewno sporym atutem. Aczkolwiek trzeba się liczyć z tym, że Vimeo tworzy kilka wersji tego samego pliku w różnych rozdzielczościach (dla odtwarzania na różnych urządzeniach). Dlatego przy większej ilości plików możemy szybko te limity osiągnąć. Czasami może się też zdarzyć, że Vimeo stworzy plik w większym rozmiarze w porównaniu z oryginałem (np. gdy wgrywamy plik, gdzie bitrate wideo jest niższy niż zalecany).

Jeśli nie przedłużysz abonamentu w Plus, Pro lub Business, Twoje konto zostaje automatycznie zdegradowane do wersji Basic. Pamiętaj więc o limitach przestrzeni dyskowej i o tym, że po pewnym czasie pliki wgrywane z pomocą płatnego konta, mogą być skasowane.

Natomiast jak wygląda kwestia transferu danych? Czy są jakieś ograniczenia, tak jak w niektórych klasycznych hostingach, czy też nie? Otóż Vimeo nie narzuca żadnych limitów odtwarzania filmu. Jeśli więc Twoje nagrania będą biły rekordy popularności, płacisz tylko za korzystanie z danego planu, a nie dodatkowo za transfer.

Korzystasz już z jakiegoś hostingu dla nagrań wideo? Jeśli tak, podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

8 komentarzy o “Hosting wideo dla kursów online #VIMEO”

 1. co to znaczy że po pewnym czasie pliki wgrywane z pomocą płatnego konta, mogą być skasowane?? płacę za usługę, wykupiony pro, i chcesz powiedziec że od tak filmy moga zostać usunięte?? !!

 2. Marek Aleszczyk

  Dzień dobry! Bardzo pomocny artykuł. Czy w Vimeo jest możliwość generowania wygasających linków ?

  1. Witam. Mam problem z wyborem gdzie umiejscowic moje kursu online. Czy Vimeo umozliwia podzoal na kursy, moduły i lekcje ?

   1. Vimeo jest platformą do przechowywania plików wideo. To nie jest LMS, więc nie można zbudować struktury z podziałem na moduły i lekcje (tak jak na platformach kursów online).

 3. Witam, bardzo dziękuję za ten artykuł. Chciałbym na takim vimeo pro umieścić kurs, który będzie dostępny do oglądania na mojej stronie w profilu użytkownika po uiszczeniu opłaty. Czy nie ma ryzyka, że taki użytkownik skopiuje link prywatny filmu i go rozpowszechni?

  1. Dodam tylko, że Vimeo zmieniło swój regulamin i można treści komercyjne udostępniać już od wersji Plus (wcześniej dozwolone było tylko od wersji Pro). Jeśli w ustawieniach Vimeo ograniczysz osadzanie materiału wideo do swojej domeny, to skopiowanie linku i udostępnienie go w sieci będzie zwracać błąd 404 (nie znaleziono). Film nie będzie mógł być odtworzony w żadnym innym miejscu, poza Twoją stroną. W takim wypadku posiadanie linku przez użytkownika nie ma większego znaczenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top