Hosting wideo dla kursów online #AMAZON S3
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Hosting wideo dla kursów online #AMAZON S3

Hosting wideo dla kursów online #AMAZON S3

Miało być ogólne zestawienie, ale jednak nie… Za dużo informacji na jeden raz, dlatego każdemu rozwiązaniu poświęcę osobny artykuł. Dzisiaj padło na Amazona. Amazon s3 w połączeniu z CDN, WordPressem i odpowiednią wtyczką może być alternatywą dla usług typu Vimeo Pro czy Wistia (o których będzie mowa w kolejnych artykułach).

Zacznijmy od tego czym jest Amazon S3? Otóż jest to usługa online, która umożliwia przechowywanie danych (w szczególności multimediów) w chmurze Amazon Web Services. Najlepsze efekty udostępniania plików multimedialnych można uzyskać w połączeniu z usługą dystrybucji treści Amazon Cloudfront (CDN).

Ręczne ustawianie odtwarzacza, wprowadzanie zabezpieczeń (dynamiczne linki) oraz integracja całości z WordPressem może być dość trudna dla osób bez doświadczenia w programowaniu. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych… Aby ułatwić osadzanie wideo z Amazona w witrynie WordPress warto więc skorzystać z jednej z wtyczek:

S3 Flowshield

S3Flowshield
S3Flowshield

Wtyczka pod WordPressa za $97. W porównaniu z innymi rozwiązaniami jest to chyba najtańsze rozwiązanie gdyż mamy tutaj jednorazową opłatę, natomiast wtyczki możemy używać na tylu domenach ile nam się spodoba. Ale… Razem z wtyczką dostarczana jest komercyjna wersja playera flowplayer dla jednej domeny. Jeśli więc będziesz instalować wtyczkę na różnych domenach to na jednej możesz wykorzystywać komercyjną wersję flowplayera, natomiast na pozostałych już tylko wersję darmową. Z poziomu panelu administracyjnego WordPressa dostosujesz wygląd playera, automatyczne odtwarzanie, poziom głośności, planszę tytułową, format obrazu itd.

Co jeszcze? Wtyczka zapewnia określony poziom kontroli dostępu do pliku – pozwala generować w locie zaszyfrowane klucze dostępu do płatnych materiałów. Oznacza to, że nikt nie będzie miał możliwości ponownego użycia tego samego linku. W panelu administracyjnym WordPressa możesz ustawić czas wygasania takiego linku. Autor wtyczki daje 30-dniową gwarancję satysfakcji – jeśli wtyczka nie spełni Twoich oczekiwań możesz zwrócić się z prośbą o zwrot pieniędzy.

Żeby jednak nie było za słodko… jeśli zależy Ci na przełączaniu jakości musisz stworzyć pliki wideo w kilku rozdzielczościach i wgrać je na serwery Amazona. Mało tego… musisz jeszcze zaimplementować w playerze selektor jakości. Gdy wgrywasz plik na serwer Vimeo nie musisz się tym martwić, gdyż potrzebne rozdzielczości zostaną wygenerowane za Ciebie, natomiast player Vimeo automatycznie włączy obsługę tych rozdzielczości.

O ile konieczności wgrywania pliku w kilku rozdzielczościach nie da się uniknąć, o tyle automatyczne dostosowanie playera do wyboru jakości – już tak. Omawiam tą kwestię szerzej w Akademii Uczymy Online.

S3 Bubble

S3Bubble
S3Bubble

S3 Bubble to usługa pozwalająca na strumieniowanie wideo oraz audio z serwerów Amazona. Również posiada własną wtyczkę pod WordPressa, ale system rozliczenia jest inny niż w przypadku S3 Flowshield. Do niedawna producenci S3 Bubble umożliwiali 30 dniowy okres testowy, ale w tym roku usługa podrożała, a okres testów został skrócony do 10 dni. Usługę można zakupić dla jednej domeny ($19.99) lub dla pięciu ($99) – oczywiście jest to cena, którą trzeba uiszczać co miesiąc… Jeżeli doliczymy do tego koszt utrzymania plików na serwerach Amazon, to te koszty będą jeszcze większe.

Z drugiej strony nie ma się też co dziwić… S3 Bubble poza obsługą klasycznych formatów pozwala też strumieniować wideo w technologii HLS + szyfrowanie AES. Jeśli kiedykolwiek oglądałeś jakiś film z Internetu np. z Netflix, albo jakiegokolwiek innego serwisu, mogłeś zaobserwować spadek jakości obrazu, po czym obraz po chwili wracał do jakości HD (przy czym transmisja nie była zrywana, przez cały czas mogłeś obejrzeć film, ale w różnej jakości). Ciągłość tego strumienia mogła być zachowana dzięki technologii strumieniowania adaptacyjnego – tym właśnie jest streaming HLS. W tej technologii jeśli pogorszą się warunki sieci przesyłany jest strumień z niższym bitrate’em, natomiast gdy jest więcej pasma – strumień z wysokim bitrate’em.

Jest to na pewno duży komfort oglądania wideo dla osób, które korzystają z różnych urządzeń mobilnych.

Kolejna rzecz to wideo 360 stopni. Może nie do końca pasuje do kursów online, ale kto wie? Może ktoś ma pomysł na wirtualną wycieczkę w jakiejś przestrzeni i jest w stanie przełożyć to na kurs… Mi ta technologia pasuje np. do kursów medycznych. W każdym bądź razie z playerem S3 Bubble jest to możliwe.

Co jeszcze? Live streaming, obsługa napisów, wplatanie reklam i wiele więcej. Usługa jest stale rozwijana i podejrzewam, że ceny z pewnością też pójdą w górą.

S3 Media Maestro

S3 Media Maestro
S3 Media Maestro

Na koniec wtyczka pod WordPressa funkcjonalnością zbliżona do S3Flowshield. W kwestii bezpieczeństwa również bazuje na generowaniu tymczasowych linków, co ma zabezpieczyć przed udostępnianiem linków w sieci. Plusem może tutaj pewna uniwersalność wtyczki, gdyż można dodać pliki wideo/audio z różnych źródeł, a więc nie tylko z S3. Należy tylko pamiętać o tym, że pliki dodane np. z katalogu uploads WordPressa nie będą w żaden sposób zabezpieczone.

Wtyczka obsługuje nie tylko wideo i audio, ale też pozwala pobierać zwykłe pliki umieszczone na serwerze Amazona.  Player osobiście mnie nie zachwyca, niezależnie od użytej skórki, ale to może kwestia gustu. Ma za to parę fajnych funkcjonalności, które można dodać już na poziomie shortcode:

  • plansza tytułowa przed odtworzeniem filmu
  • ustawienie poziomu głośności (%)
  • automatyczne odtwarzanie po załadowaniu strony oraz możliwość odtwarzania w pętli
  • dostosowanie do urządzeń mobilnych
  • obsługa playlisty (można podać kilka plików na raz)

Co do ceny: za $67 mamy 2 licencje do wykorzystania, za $87 – 10 licencji, z kolei za 25 licencji zapłacimy $127. Jest to opłata roczna, więc nie są to comiesięczne wydatki z tytułu użytkowania wtyczki. Wersję demonstracyjną można sobie obejrzeć tutaj.

No i w końcu Amazon S3

Amazon udostępnia na swoim stronach specjalny kalkulator, który powinien nam ułatwić oszacowanie kosztów związanych z hostowaniem plików. Opłaty pobierane są w zależności od:

  • ilości zajmowanego miejsca (Storage) – całkowita liczba danych liczona w GB
  • zużytego transferu w GB (Data Transfer Out)
  • liczby zapytań (Requests) typu PUT, POST, LIST czy GET

Dokładny cennik znajduje się na stronie Amazon S3. W kalkulatorze otrzymasz trzy magazyny: Standard, Standard – Infrequent Access oraz Reduced Redundancy. Analitycy Amazona zorientowali się, że klienci AWS przechowują w chmurze pliki, które bardzo rzadko, bądź prawie wcale nie są odczytywane. Stąd dodatkowy magazyn w postaci Infrequent Access.

Jeśli np. mamy 50GB danych, w danym miesiącu liczba zapytań różnego rodzaju wyniesie ok. 50tys, do tego zużyjemy 50GB transferu – zapłacimy zgodnie z kalkulatorem $9.82.

Kalkulator Amazon S3
Kalkulator Amazon S3

Rocznie daje nam to ok. $120 przy założeniu, że co miesiąc mamy takie samo obciążenie. Model, w którym płacisz tylko za to co wykorzystasz może być odpowiedni dla osób, które okresowo wypuszczają swoje kursy do sprzedaży, a nie są dostępne przez cały rok. Wtedy faktycznie płacą więcej w tych miesiącach, w których jest aktywność związana ze sprzedażą kursów. Natomiast w pozostałych miesiącach płacą tylko za wykorzystanie miejsca na serwerze.

Jeśli korzystasz z jakiegoś hostingu plików wideo, podziel się tą informacją w komentarzu. Co chwilę pojawia się coś nowego, więc warto mieć porównanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top