Narzędzia, które mogą Ci się przydać w trakcie tworzenia kursów
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Narzędzia, które mogą Ci się przydać w trakcie tworzenia kursów

Narzędzia, które mogą Ci się przydać w trakcie tworzenia kursów

Przygotowanie kursu w formie multimedialnej lub tekstowej to proces złożony i wymagający sporo pracy. Co prawda formę tekstową przygotujesz szybciej, to jednak mimo wszystko, zebranie i zredagowanie całego materiału nie jest rzeczą prostą.

Mówiąc kurs, mam na myśli cały pakiet: film (najczęściej screencast), prezentacja, materiały dodatkowe w postaci plików (pdf, xls, doc itp.), grafiki, wykresy, testy. Jeśli nie masz wprawy i przystępujesz do budowania kursu po raz pierwszy – musisz sobie zarezerwować sporo czasu, bo nie obejdzie się bez poprawek.

Edycja 5-10 minutowego materiału może pochłonąć spokojnie kilka godzin, jeśli do swojego nagrania będziesz dodawać plansze tytułowe, zbliżenia fragmentów klipu wideo, chmurki z informacjami, napisy itd. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze problemy z dźwiękiem… Jeśli nie masz dobrego mikrofonu i komputer do którego jest wpięty mikrofon, podłączony jest do gniazda bez uziemienia (buczenie gwarantowane…).

Lista przydatnych narzędzi

Poniższy zestaw oprogramowania (poza nielicznymi wyjątkami) można stosować na dowolnej platformie – Windows, OS X, Linux. Na liście znajdują się też aplikacje online, z których najczęściej korzystam.

Audacity (Windows, OS X, Linux)

Audacity
Audacity

Świetny, darmowy program do edycji dźwięku, dostępny też w polskiej wersji językowej. Możesz nagrać swój głos bezpośrednio w programie lub zaimportować dźwięk nagrany w innej aplikacji (pod warunkiem, że plik zostanie wcześniej zapisany w jednym z popularnych formatów, np. mp3, flac, wav, ogg). Jeśli jakość dźwięku nagrana Twoim mikrofonem nie jest najlepsza, w Audacity możesz go trochę poprawić.

Po pierwsze: redukcja szumu. W niektórych programach do obróbki wideo/audio są też filtry umożliwiające “oczyszczanie” dźwięku, czasami jednak nie ma możliwości manipulacji parametrami tego filtru. W Audacity można tak ustawić poziom redukcji szumu, aby uniknąć słyszalnych zniekształceń głosu. Dzięki temu, że istnieje możliwość odsłuchania efektu redukcji szumu na żywo, mogę ustawić odpowiednią czułość tego filtru.

Po drugie: korekcja graficzna. Często korzystam z tego efektu – pozwala wydobyć bardziej cieplejszą barwę głosu. Po trzecie: normalizacja lub wzmocnienie dźwięku. Szczególnie jeśli nagranie zostało wykonane mikrofonem należącym do grupy tych bardziej ‘cichych’.  Nawet maksymalne podkręcenie mikrofonu może być niewystarczające.

Jeśli zależy nam na tym, aby zapisać nagranie do formatu MP3 trzeba dodatkowo doinstalować LAME MP3 encoder.

Camtasia (Windows, OS X)

Camtasia Studio
Camtasia Studio

Bardzo dobry i niedrogi (jak na to co oferuje…), program do przechwytywania ekranu (screencastu) – czyli do rejestracji każdej czynności wykonywanej na komputerze. Możesz zaznaczyć cały ekran lub tylko jego fragment (jeśli nie chcesz w nagraniu pokazywać całego pulpitu), możesz też zablokować obszar nagrywania do konkretnej aplikacji. To co w mojej opinii wyróżnia ten program – to dobra kompresja plików wynikowych mp4. Innymi słowy – dobra jakość obrazu przy mniejszym rozmiarze pliku. Przy długich nagraniach ma to kolosalne znaczenie.

Oczywiście nie bez znaczenia są też możliwości edycyjne programu. Jeśli nagrywasz obraz i dźwięk osobno mogą się pojawiać problemy z synchronizacją tych dwóch ścieżek. Dlatego w Camtasia możesz wyciąć niektóre klatki, a niektóre możesz rozciągnąć tak, aby to o czym mówisz, zgadzało się z tym co jest pokazywane w filmie.

Kolejna sprawa to tzw. dymki i okienka z informacjami, które można nałożyć na klip wideo. Przydatne szczególnie w takich sytuacjach, gdy podajesz np. jakieś linki, albo informacje, które są szczególnie istotne w danym klipie. Następnie tzw. efekt Zoom-n-Pan. Jeśli nagrywasz cały ekran, niektóre jego fragmenty mogą być słabo widoczne. Wspomniany efekt pozwoli płynnie przybliżyć dany obszar ekranu, a następnie w taki sam płynny sposób wrócić do pierwotnego widoku w dowolnym momencie.

Poza tym ciekawe efekty przejścia pomiędzy sąsiadującymi klipami, możliwość dodania napisów, bogata biblioteka multimediów do dowolnego wykorzystania, efekty podświetlenia kursora – wszystko to razem daje naprawdę solidny warsztat edycji wideo.

Microsoft PowerPoint (Windows)

Microsoft PowerPoint
Microsoft PowerPoint

Trochę mało już doceniany w kontekście tworzenia kursów wideo, a jednak mi osobiście bardzo się przydaje. Posiada wewnętrzną funkcję rejestracji pokazu slajdów, wraz z dźwiękiem i możliwością rysowania na ekranie w trakcie prowadzenia prezentacji.  A jeśli mamy zainstalowane w systemie wspomniane wcześniej oprogramowanie Camtasia Studio, to w PowerPoint znajdziemy specjalny dodatek, który również umożliwia nagrywanie prezentacji bezpośrednio z programu. Takie nagranie trafia bezpośrednio do edytora Camtasia i można je ‘zmiksować’ razem z pozostałymi klipami. Jest to po prostu najszybszy sposób na to, aby wmieszać prezentację pomiędzy klipy ze screencastem.

Wyobraź sobie sytuację w której pokazujesz coś na ekranie, a następnie chcesz jakieś zagadnienie omówić bardziej teoretycznie na przykładzie jakiegoś schematu. W programie do edycji wideo byłoby trudno takie plansze przygotować, natomiast w PowerPoint zrobisz taką prezentację bardzo szybko.

Google Docs (Online)

Google Docs
Google Docs

Google Docs to taki sieciowy pakiet biurowy, z którego możesz oczywiście korzystać za darmo. Możesz tworzyć i modyfikować dokumenty on-line również we współpracy z innymi osobami. W pakiecie Google Docs znajdziesz edytor tekstu, w którym przygotujesz treść materiałów dodatkowych do kursu. W edytorze możesz też spisać sobie scenariusz lub transkrypt z nagrania wideo.

Pliki stworzone w edytorze tekstu zapiszesz w formacie doc, rtf, pdf, a nawet w formacie .epub. Możesz więc stworzyć prostego ebooka i wyeksportować go do popularnego formatu w świecie e-książek.

PDFsam Basic (Windows, OS X, Linux)

PDFsam Basic
PDFsam Basic

Darmowe narzędzie do łączenia oraz dzielenia plików PDF. Zadziała pod dowolnym systemem operacyjnym. Co prawda istnieją narzędzia online, które również podzielą plik PDF lub połączą kilka dokumentów PDF w jeden, jednak czasami może się zdarzyć, że musimy popracować offline. Albo też plik PDF jest na tyle duży, że obróbka w chmurze nie będzie możliwa. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi PDFsam Basic, który może np. połączyć dwa dokumenty, układając strony po kolei lub w odwrotnej kolejności. Jeśli chcemy wydzielić niektóre strony z dokumentu PDF to taka opcja również istnieje. Można też podzielić dokument PDF wg zakładek lub numerów stron. Jest to przydatne wtedy, gdy chcemy podzielić jeden duży kurs na kilka lekcji PDF.

Prezi (Online)

Prezi
Prezi

Prezi może bardzo urozmaicić i uatrakcyjnić nasz kurs wideo. Prezi to aplikacja w chmurze, pozwalająca budować dynamiczne prezentacje, więc jeśli chcesz z niej korzystać to musisz założyć sobie konto – na początek darmowe w zupełności wystarczy. Prezentację w Prezi możesz po prostu zgrać programem do przechwytywania ekranu (np. Camtasia Studio), a następnie wykorzystać w swoim kursie.

Oczywiście pracując na koncie darmowym musisz się liczyć z pewnymi ograniczeniami, np. to, że Twoja prezentacja nie może przekroczyć 100MB. Jeśli dodasz dużo grafik w wysokiej rozdzielczości to taka prezentacja może szybko spuchnąć. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być stopniowe nagrywanie prezentacji. Gdy nagrasz jakiś jej fragment, kasujesz wcześniejsze elementy multimedialne i dodajesz kolejne do następnych ekranów. Później dogrywasz kolejny fragment prezentacji, kasujesz to co było itd. Nie jest to może sytuacja komfortowa, ale dla kogoś kto bardzo sporadycznie korzysta z Prezi, może być wystarczająca.

H5P (Online)

H5P
H5P

Aplikacja online, która pozwala tworzyć interaktywne materiały e-learningowe: wideo, quizy, gry, prezentacje. Istnieje wtyczka do WordPress, z pomocą której można wszystkie materiały stworzone w H5P udostępniać na własnej stronie. Aplikacja powstała dość niedawno, ma ogromny potencjał i na pewno będzie się cieszyć dużą popularnością wśród osób związanych z edukacją.

Można np. ułożyć quiz matematyczny, który ma być rozwiązywany na czas albo quizy graficzne rozwiązywane metodą drag & drop. Pełna lista przykładów dostępna jest na stronie projektu.

Nie są to może wszystkie narzędzia jakie wykorzystuję na co dzień, są to jednak te, z których korzystam najczęściej. Dokładne wykorzystanie tych narzędzi omawiam również w ramach programu szkoleniowego Akademii Uczymy Online

Ok, a Ty po jakie narzędzia sięgasz najczęściej przy tworzeniu swoich kursów?

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top