[Szkoła WordPress] Optymalizacja bazy danych WordPress
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
[Szkoła WordPress] Optymalizacja bazy danych WordPress

[Szkoła WordPress] Optymalizacja bazy danych WordPress

Będąc w posiadaniu własnej platformy kursów online musisz się liczyć z tym, że przychodzi czas na trochę nudniejsze czynności. Jeśli masz kogoś, kto jest w stanie zająć się witryną od strony technicznej – masz problem z głowy. W przeciwnym wypadku musisz nauczyć się rutynowych czynności, które zapewnią bezpieczeństwo i właściwe działanie witryny.

Dlatego dzisiejszy wpis będzie bardziej techniczny, ale nie jakoś szczególnie skomplikowany. Dawno już nie publikowałam niczego w ramach Szkoły WordPress. W sumie to dwa lata odkąd ukazał się ostatni artykuł o tworzeniu motywów WordPress. Od dłuższego czasu już nie zajmuję się tworzeniem motywów, ale głównie rozbudową i optymalizacją platform edukacyjnych.

Po co optymalizować?

Bez względu na to jaką stronę posiadasz, musisz ją stale aktualizować i optymalizować.

Częste publikowanie treści na stronie oraz dokładanie kolejnych wtyczek sprawia, że baza stale rośnie. Nawet jeśli usuniesz niektóre moduły nie oznacza to, że w bazie nic nie zostało.  Idea jest prosta: im chudsza baza danych, im mniej zapytań jest do niej kierowanych – tym szybsze ładowanie strony. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz być  specjalistą od baz danych, żeby to ogarnąć. Wystarczy wgrać odpowiednie narzędzia i prawidłowo je skonfigurować.

Z pomocą przyjdzie nam tu wtyczka WP-Sweep. Jeśli ktoś nie ufa tego typu wtyczkom, może też ręcznie z pomocą phpMyAdmina usunąć niektóre dane. Trzeba jednak mieć trochę doświadczenia w pracy z MySQL, aby nie rozjechać sobie bazy danych.

Bierzemy się za porządki!

W codziennej pracy z WordPressem nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile niepotrzebnych danych może trafiać do jego bazy danych. Niepotrzebnych, czyli takich których raczej już nigdzie nie wykorzystamy. Przykład: testujemy kilka, bądź kilkanaście wtyczek, a następnie je usuwamy. Pliki fizycznie z dysku znikną, ale co z jej opcjami w bazie danych? Nie każda jest tak inteligentnie skonstruowana, żeby po sobie „posprzątać” po deinstalacji. Kolejna kwestia – stare wersje wpisu. Wielokrotnie edytując jeden wpis można wygenerować kilka czy kilkanaście jego wersji, które po publikacji nie znikną z bazy.

Dlatego porządki należy przeprowadzać po wgrywaniu/usuwaniu wtyczek lub motywów, no i naturalnie raz na jakiś czas gdy dość często publikujemy.

Wtyczkę pobrałeś, zainstalowałeś i aktywowałeś. Czas więc przejść do naszego „sweepowania”. Zanim jednak wykonasz jakąkolwiek operację, musisz zrobić kopię zapasową bazy danych – w razie gdyby coś poszło nie tak…. Zmiany są nieodwracalne, więc ważne żeby taką kopię posiadać i móc w razie czego ją przywrócić. Osobiście nie korzystam z żadnych wtyczek do tworzenia kopii zapasowych. Kopie wykonuje  z poziomu konta hostingowego specjalnym skryptem, a następnie rozsyłam na zdalne serwery.

Natomiast, żeby nie komplikować sprawy (nie każdy jest specjalistą IT…) kopię swojej bazy stworzysz bardzo szybko z pomocą wtyczki WP-DBManager.

Sweep’ujemy…

Opcje wtyczki znajdziemy w zakładce Narzędzia -> Sweep. Czyszczenie bazy dotyczy sześciu obszarów: Post Sweep, Comment Sweep, User Sweep, Term Sweep, Option Sweep oraz Database Sweep. W kolumnie Count mamy liczbę obiektów do usunięcia, natomiast % Of mówi nam o tym, ile procent wszystkich danych zajmują te obiekty. Przyciskiem Sweep wykasujemy z bazy określone dane, natomiast Details pokaże listę elementów do usunięcia.

WP Sweep - Optymalizacja bazy danych WordPress
WP Sweep – optymalizacja bazy danych WordPress

Post Sweep

W sekcji Post Sweep usuniemy dane związane z wpisami:

  • Revisions – wersje robocze wpisów.
  • Auto Drafts – szkice automatycznie zapisywane w bazie.
  • Deleted Posts – wpisy znajdujące się w koszu.
  • Orphaned Post Meta – metadane, które zostały „osierocone” .(niepotrzebne dane, które powiązane są np. z nieistniejącymi wpisami).
  • Duplicated Post Meta – duplikaty metadanych wpisów.
  • oEmbed Caches In Post Meta – często we wpisach osadzamy różnego rodzaju multimedia, np. filmy z YouTube lub Vimeo. WordPress wykorzystuje mechanizm eEmbed, aby zachować kod osadzania pliku w metadanych wpisu. Czasami jednak ten kod może być uszkodzony, więc trzeba wyczyścić cache, aby WordPress mógł go pobrać ponownie.

Pamiętaj, że większość wtyczek do prowadzenia kursów online bazuje na tej samej tabeli w bazie danych, gdzie lądują zwykłe wpisy. Dlatego opcja Post Sweep usunie również wersje robocze, szkice i metadane kursów.

Comment Sweep

W sekcji Comment Sweep usuniemy dane związane z komentarzami:

  • Unapproved Comments – komentarze, które nie zostały zatwierdzone.
  • Spammed Comments – komentarze zakwalifikowane jako spam.
  • Deleted Comments – komentarze przeniesione do kosza.
  • Orphaned Comment Meta – metadane, które zostały „osierocone” (niepotrzebne dane, które powiązane są np. z nieistniejącymi komentarzami).
  • Duplicated Comment Meta – duplikaty metadanych komentarzy.

User Sweep

W sekcji User Sweep usuniemy dane związane z użytkownikami:

  • Orphaned User Meta – metadane, które zostały „osierocone” (niepotrzebne dane, które powiązane są np. z nieistniejącymi użytkownikami).
  • Duplicated User Meta – duplikaty metadanych użytkowników.

Term Sweep

W sekcji Term Sweep usuniemy dane związane z taksonomiami, czyli kategorie, tagi, własne taksonomie:

  • Orphaned Term Meta – metadane, które zostały „osierocone” (niepotrzebne dane, które powiązane są np. z nieistniejącymi taksonomiami).
  • Duplicated Term Meta – duplikaty metadanych taksonomii.
  • Orphaned Term Relationship – powiązania taksnomii, które zostały „osierocone” (niepotrzebne dane, które powiązane są np. z nieistniejącymi kategoriami, tagami).
  • Unused Terms – taksonomie, które nie zostały nigdzie wykorzystane, nie zostały przypisane do żadnego wpisu (UWAGA: taksonomie mogą być przypisane do wersji roboczych wpisów, dlatego upewnij się, że możesz wyczyścić te dane).

Pewne opcje należy używać z rozwagą, np. unused terms. Niektórzy potraktowali tą funkcję jako nieużywane tagi i jednocześnie skasowali też wszystkie kategorie, do których nie był przypisany żaden wpis.

Option Sweep

Transient Options to taki bazowy system buforowania danych, z którego korzysta WordPress. Tymczasowe opcje są regularnie przebudowywane po upływie określonego czasu. Usunięcie tych opcji przed utworzeniem backupu pozwoli zmniejszyć rozmiar plików kopii zapasowej.

Database Sweep

W sekcji Database Sweep uruchomimy proces optymalizacji tabel w bazie danych.
Jest jeszcze przycisk Sweep All, dzięki któremu możemy uruchomić wszystkie powyższe mechanizmy czyszczenia bazy danych.

Ile zyskamy?

Operacje czyszczenia bazy danych nie zwiększą nam jakoś szczególnie szybkości wczytywania strony, jednak jak to się mówi… ziarnko do ziarnka. Oczywiście nie odczujesz różnicy jeśli Twoja strona dopiero raczkuje i jest mało danych w bazie. Dopiero po paru miesiącach, latach, jak już się nazbiera sporo treści – wtedy takie czyszczenie przyniesie znaczną ulgę Twojej bazie.

WP Sweep jest wtyczką wyłącznie do sprzątania w bazie danych. Podobne funkcjonalności można uzyskać również z wtyczką Clean Up Optimizer, ale nie jest ona przeznaczona wyłącznie do optymalizacji bazy danych. Z pomocą Clean Up Optimizer można automatycznie blokować logowanie z adresów IP, z których zostały zarejestrowane nieudane próby logowania. Możesz sprawdzać zapis ostatnich logowań oraz logi wizyt, śledzić ruch na żywo, sprawdzać dziennik błędów WordPressa – jest to dobra wtyczka dla administratora, który wie jak sobie przez przypadek nie zablokować dostępu 🙂

Nie czekaj ze sprzątaniem do soboty i weź się do roboty już dziś 🙂

1 komentarz o “[Szkoła WordPress] Optymalizacja bazy danych WordPress”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top