Jakie narzędzia pomagają w tworzeniu e-booka?
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Jakie narzędzia pomagają w tworzeniu e-booka?

Jakie narzędzia pomagają w tworzeniu e-booka?

Od jakiej formy przekazywania treści najlepiej jest zacząć? Najłatwiej od napisania e-booka. Jeśli nie masz doświadczenia w nagrywaniu wideo, nie czujesz się jeszcze na tym początkowym etapie na siłach żeby stanąć przed kamerą – polecam żeby najpierw zabrać się za pisanie. Jeśli będziesz mieć gotowego e-booka to na jego podstawie możesz też później stworzyć kurs wideo, audiokurs oraz inne formy produktów. E-book można stworzyć stosunkowo szybko, możesz stworzyć 2 wersje – darmową i premium. Darmowa wersja przyda Ci się do budowania bazy klientów, natomiast wersję premium możesz w późniejszym czasie dołączać w formie bonusu do innych, znacznie droższych produktów.

Podstawowy szkielet e-booka możesz wykonać już w programie Microsoft Word, Openoffice Writter czy Google Docs i generalnie te aplikacje w większości przypadków w zupełności wystarczają. Pamiętaj jednak, że tworzenie e-booka to nie tylko obsługa programu, w którym przelewasz swoje myśli na cyfrową kartkę papieru. Tworzenie książki to też zbieranie i porządkowanie materiałów, obróbka zdjęć i fotografii, organizowanie treści, zaprojektowanie okładki cyfrowej książki. W zależności od tego jaką tematyką się zajmujesz możesz potrzebować wykonać schematy, wykresy bądź skomplikowane tabele w zewnętrznych programach.

Dzisiaj podzielę się z Tobą narzędziami, które mogą Ci się przydać w trakcie pracy nad tworzeniem e-booka. Oto pomocne programy do tworzenia ebooków:

1. Evernote

Evernote - program do gromadzenia notatek, zdjęć, multimediów i wiele więcej.
Evernote – program do gromadzenia notatek, zdjęć, multimediów i wiele więcej.

Przyznam szczerze, że od niedawna korzystam z tej aplikacji, ale już na tym etapie muszę stwierdzić, że dzięki niej posprzątałam bałagan w mojej cyfrowej szafie. Na etapie gromadzenia informacji do książki aplikacja Evernote bardzo dobrze się sprawdza. W Evernote możesz zapisać wszystko co przyjdzie Ci w danym momencie do głowy: myśl przewodnią, notatki, linki do ciekawych stron, zdjęcia, dokumenty PDF. Wszystko masz w jednym miejscu, a jeśli materiałów jest już tak dużo to możesz je. Jeśli zależy Ci na pracy offline możesz przejść do opcji Premium ($5 / m-c). Jeśli jestem offline (rzadko!) to w sumie nie potrzebuję korzystać z aplikacji, więc póki co funkcjonalność wersji bezpłatnej w zupełności mi wystarcza.

Lubię też w aplikacji mobilnej Evernote możliwość automatycznego umieszczenia zrobionego zdjęcia w notatniku aplikacji. Wystarczy, że przejdę do edycji notatki, kliknę ikonę aparatu, która przenosi mnie do trybu robienia zdjęć i fotka automatycznie dopisuje mi się do notatki Evernote. Często zapisuję różne pomysły na kartce papieru, więc zrobienie kopii brudnopisu telefonem i wysłanie jej bezpośrednio do Evernote jest dla mnie po prostu wygodne.

2. FreeMind

Freemind - darmowy program do tworzenia map myśli
Freemind – darmowy program do tworzenia map myśli

Z programu FreeMind korzystałam przy okazji realizacji różnego rodzaju projektów nie związanych bezpośrednio z tworzeniem e-booków. Jest to narzędzie do tworzenia rozbudowanych mapy myśli czyli takiego dość szczególnego sposobu notowania, w postaci struktury drzewa, na którego gałęziach “siedzą” nasze pomysły 🙂 Taka metoda zapisu pomysłów podobno pomaga zwiększyć efektywność pracy.

Program instaluje się na własnym komputerze, jest darmowy, posiada polski interfejs i jest stosunkowo prosty w obsłudze.

Jak można wykorzystać funkcjonalności programu w procesie tworzenia cyfrowej książki? Wyobraź sobie, że podstawa (korzeń drzewa) jest tytułem naszej książki, gałęzie odchodzące od drzewka to poszczególne rozdziały, a gałęzie wychodzące z rozdziałów to sekcje występujące w ramach danego rozdziału. W ten sposób masz pełny obraz swojej książki i nie umknie Ci żaden rozdział, bo wszystko masz na jednej stronie.

Oprócz rysowania schematu organizacji książki możesz również w podobny sposób stworzyć listę zadań do zrobienia – w poszczególnych gałęziach oznaczyć co, kiedy i w jakiej kolejności będziesz realizować zadania.

3. PagePlus

PagePlus - program do tworzenia e-booków
PagePlus – program do tworzenia e-booków

Jeśli pisanie ebooków wejdzie Ci w krew i będziesz potrzebować narzędzia, które znacznie przyśpieszy pracę nad książką możesz wypróbować program PagePlus. Można powiedzieć że, to taki mniejszy brat Adobe InDesign, który co prawda nie jest tak rozbudowany jak Adobe, ale ma sporo funkcjonalności, z pomocą których można praktycznie złożyć całą książkę. Jeśli chcesz wypróbować program wybierz wersję Starter – poznasz możliwości programu i sprawdzisz czy odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli będzie Ci odpowiadać możesz zdecydować się na wersję pełną. W Starterze możesz między innymi tworzyć wektorowe ilustracje lub zbudować ciekawe graficznie tytuły poszczególnych rozdziałów. Dzięki czemu możesz uzyskać naprawdę profesjonalny układ graficzny książki.  Szczegóły na stronie https://affinity.serif.com/.

Więcej informacji o tworzeniu ebooków oraz materiałów edukacyjnych znajdziesz w Akademii Uczymy Online.

A Ty z jakich narzędzi korzystasz przy tworzeniu e-book’a?

1 komentarz o “Jakie narzędzia pomagają w tworzeniu e-booka?”

  1. GingerGin

    Cześć, piszę z zapytaniem czy znacz jakiś program do tworzenia e-bookow gdzie mogę wstawić filmiki, najlepiej bezpłatny 🙂 jest to dla mnie bardzo ważny temat z uwagi moją pracę licencjacką, którą chce stworzyć w wersji e-booka.
    Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top