Najczęstsze błędy w trakcie korzystania z CMS WordPress
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Najczęstsze błędy, z którymi możesz się zetknąć w trakcie korzystania z platformy WordPress

Najczęstsze błędy, z którymi możesz się zetknąć w trakcie korzystania z platformy WordPress

WordPress – jak każdy CMS – potrafi robić niespodzianki i to w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Jeśli jesteś początkującym jego użytkownikiem możesz sobie nie zdawać sprawy z tego, że pewne czynności konfiguracyjne, bądź brak odpowiednich ustawień po stronie serwera spowodują, że zamiast swojej strony zobaczysz “white screen” lub mało zrozumiałe błędy ze strony PHP.

Nie taki jednak diabeł straszny jak go malują 🙂 WordPressa można ujarzmić tylko trzeba wiedzieć, z której strony go podejść. A pomóc Ci w tym może lista najczęstszych problemów z którymi możesz się zetknąć w trakcie użytkowania tego systemu.

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by

Otwierasz swoją stronę w przeglądarce i otrzymujesz następujący błąd: “Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /twoja_sciezka_do_pliku/plik:numer_linijki_kodu)“. Zwykle pojawia się ten błąd wskutek jakiegoś błędu programistycznego – po wysłaniu określonych danych do przeglądarki skrypt wysyła jeszcze jakieś dodatkowe nagłówki.

Najczęściej jest on jednak spowodowany niewłaściwą edycją pliku – najlepiej jest korzystać z takiego który obsłuży kodowanie UTF-8 bez BOM np. notepad++.  W wielu przypadkach wystarczy po prostu usunąć zbędne znaki, entery, spacje na początku pliku (przed <?php) lub na końcu pliku (po ?>) i problem zostaje rozwiązany.

Zapomniałem hasła, a opcja odzyskania via e-mail nie działa

Może się zdarzyć, że najnormalniej w świecie zapomniałeś swojego hasła. Nie korzystasz z banku haseł (dlaczego???), a w Panelu Administracyjnym ustawiłeś fikcyjny adres e-mail swojego profilu, więc próba odzyskania hasła na adres e-mail uleciała w kosmos. Sytuacja nie jest jednak tak beznadziejna jak się wydaje i masz do tego następujące rozwiązania:

Panel zarządzania bazą: phpMyAdmin

Jeśli nie pamiętasz danych logowania do własnej bazy to masz je wszystkie w pliku wp-config . php. Problem tylko czy znasz adres URL do Panelu Administracyjnego bazy: phpMyAdmin? Jeśli stronę trzymasz na jakimś płatnym hostingu, to w Panelu Zarządzania masz na pewno linka do swojej bazy, a dane logowania wyciągasz ze wspomnianego wcześniej pliku wp-config . php. W Panelu Administracyjnym phpMyAdmina musisz wybrać właściwą bazę danych oraz tabelę wp_users. Jeżeli ustawiłeś w wp_config . php inny prefiks dla tabel WordPressa wybierz tabelę [prefix]_users z właściwym prefiksem.

Zmiana hasła w tabeli wp_users WordPress
Zmiana hasła w tabeli wp_users WordPress

Edytujesz wiersz właściwego użytkownika, a następnie w polu user_pass wpisujesz swoje nowe hasło. Pamiętaj, żeby wybrać funkcję MD5 dla tego pola. Zapisujesz i gotowe.

Plik aktywnego motywu: functions . php

Kolejny sposób to zmiana hasła z pomocą pliku functions.php aktywnego motywu. Motyw będzie się znajdował w katalogu ./wp-content/themes/[twoj-motyw]. Ściągnij plik functions.php na dysk swojego komputera i wpisz do niego na początku pliku linijkę:

<?php wp_set_password('nowehaslo',1);?>

Oczywiście zamiast nowehaslo wpisz własne hasło, a zamiast 1 podaj ID użytkownika, które znajdziesz w tabeli wp_users. ID 1 zwykle jest identyfikatorem administratora. Zmodyfikowany plik zapisz i prześlij z powrotem na serwer. Jeśli będziesz już mieć możliwość zalogowania się do systemu, wyedytuj ponownie plik functions.php i usuń wspomnianą wyżej linię. Nie zapomnij tylko ponownie wgrać plik na serwer.

Pusta strona WordPress

Problem pustej strony może się przytrafić w trakcie aktualizacji systemu WordPress bądź aktywacji jakiegoś nowego motywu lub wtyczki. Problem polega na tym, że nie tylko nie widzisz swojej strony po stronie frontendu, ale też nie możesz zalogować się do Panelu Administracyjnego.

Jeśli ostatnio aktywowałeś jakąś wtyczkę lub motyw najprościej będzie po prostu zmienić nazwę katalogu, w którym się ona znajduje, np.

/wp-content/plugins/akismet na /wp-config/plugins/akismet-new

Podobnie postępujesz w przypadku motywu. Motywy znajdziesz w katalogu /wp-content/themes/. Zmiana nazwy motywu spowoduje, że zastosowany zostanie domyślny motyw, czyli taki, który jest aktywowany w typowej instalacji WordPressa. Natomiast zmiana nazwy wtyczki spowoduje, że wtyczka zostanie automatycznie wyłączona.

Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted

Może się zdarzyć, że w trakcie wgrywania dużego pliku pojawi się błąd “Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted” co oznacza, że PHP ma za mało pamięci, aby wykonać to zadanie i należy podjąć właściwe kroki zmierzające do jej zwiększenia. Wartość pamięci można ustawić na różne sposoby, np.:

.htaccess

W pliku htaccess musisz umieścić następującą linię:

php_value memory_limit 64M

Plik konfiguracyjny wp-config

W pliku konfiguracyjnym WordPressa wp-config wpisujesz następującą linię:

define('WP_MEMORY_LIMIT', '64M');

Plik konfiguracyjny dla PHP – php.ini

Zadziała pod warunkiem, że masz dostęp do tego pliku – zwykle administrator serwera, który ma dostęp do konfiguracji www i baz danych będzie miał możliwość edycji pliku php.ini.

memory_limit = 64M;

Plik php.ini dla katalogu wp-admin

Jeśli nie masz dostępu do systemowego pliku php.ini, możesz stworzyć plik o takiej samej nazwie, do którego wpisujesz wspomnianą wyżej linijkę kodu:

memory_limit = 64M;

Następnie umieszczasz swój plik php.ini w katalogu wp-admin i gotowe.

You don’t have permission to access … (błąd 403)

Kolejny problem to tzw. błąd 403 – “You don’t have permission to access… (błąd 403)” . Chcesz się zalogować do kokpitu, a tutaj wyskakuje błąd 403 – czyli brak dostępu do określonego zasobu:

Błąd 403
Błąd 403
Jeśli WordPress jest postawiony w systemie Windows problemem może być uruchomione oprogramowanie zapory osobistej bądź też inne zabezpieczenie. Może też pomóc nadanie prawidłowych uprawnień (755 dla katalogów i 644 dla plików).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top