Sprzedaż kursów Moodle przez WooCommerce w WordPress
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Sprzedaż kursów Moodle przez WooCommerce w WordPress

Sprzedaż kursów Moodle przez WooCommerce w WordPress

Zanim LMSy dla WordPress zaczęły rosnąć jak grzyby po deszczu, dość długo w tej przestrzeni było pusto. W zasadzie oprócz Moodle nic konkretnego (i darmowego) w tym obszarze nie istniało. Pierwsze moje kroki z oprogramowaniem do e-learningu stawiałam właśnie na platformie Moodle w wersji bodajże 1.9. Muszę przyznać, że Moodle nie był liderem w klasie intuicyjnych i łatwych w obsłudze LMS’ów – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Do tego design skórek pozostawiał wiele do życzenia… dla “ocieplenia” wizerunku platformy zwykle należało zakodować własny motyw. Pod domeną iszkola24.pl jeszcze do niedawna stała platforma z Moodle (pewnie jeszcze można znaleźć jakieś snapshot’y na archive.org), natomiast od 2016 króluje już WP.

Moodle jest przede wszystkim platformą e-learningową, która nie została zaprojektowana pod kątem sprzedaży.  Natomiast mając na uwadze boom na kursy online coraz więcej osób tworzących kursy w Moodle zastanawia się nad możliwością ich udostępnienia za opłatą. Migrowanie z dużą biblioteką kursów na inną platformę może być uciążliwe i pracochłonne, a zatrudnienie programisty do zaprojektowania obsługi płatności może być dość kosztowne. Co można więc zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli masz kursy w Moodle i szukasz możliwości ich sprzedaży bez konieczności przenoszenia się na inną platformę – to jest na to całkiem sprytne rozwiązanie. Możesz zintegrować platformę z kursami na Moodle ze sklepem WooCommerce na WordPress. Oczywiście wiąże się to z postawieniem dodatkowej platformy, ale całość możesz zsynchronizować i co najważniejsze – zautomatyzować mechanizm zakupu i zapisu na kurs. Jak wiadomo dla Moodle nie ma tyle opcji e-commerce co dla WooCommerce w WordPress. Wtyczki z płatnościami online, czy automatycznym fakturowaniem można zdobyć praktycznie od ręki i wcale nie są to jakieś kosmiczne kwoty… oczywiście mam tutaj na myśli wtyczki pod WordPressa. W przypadku Moodle musisz się liczyć z kosztami zaprojektowania dodatkowych rozszerzeń, jeśli chciałbyś uzyskać taką samą funkcjonalność jak dla WP.

Integracja Moodle z WordPress

Załóżmy, że masz następującą sytuację: pod adresem kursy.jakastamplatformakursow.pl znajduje się Twoja platforma kursów online na Moodle. Pod adresem jakastamplatformakursow.pl lub dodatkową subdomeną instalujesz WordPressa z wtyczką WooCommerce. Teraz tylko trzeba znaleźć sposób na “dogadanie” się platformy Moodle z platformą WordPress. Sam mechanizm integracji Moodle z WordPress jest dostępny za darmo w repozytorium WordPress. Chodzi tutaj o wtyczkę MooWoodle. Jest to dodatkowe rozszerzenie do WooCommerce, które pełni rolę mostu pomiędzy platformą WordPress ze sklepem Woo a platformą Moodle.

MooWoodle - Integracja Moodle z WooCommerce w WordPress
MooWoodle – Integracja Moodle z WooCommerce w WordPress

Jak to działa? Otóż poprzez specjalny mechanizm synchronizacji z platformą Moodle kursy są “zasysane” do WordPressa i na podstawie uzyskanych danych automatycznie tworzone są strony produktowe na platformie WooCommerce. Jeśli ktoś zakupi kurs na stronie sklepu WooCommerce zostaje automatycznie zarejestrowany i zapisany na dany kurs na platformie Moodle. Żadnego ręcznego zakładania kont, czy zapisywania klienta na kurs.

Synchronizacja Moodle z WordPress

Do synchronizacji WordPress z Moodle będziesz potrzebować adresu URL, pod którym znajduje się Twoja platforma Moodle oraz token Webservices.  Dlatego musisz wcześniej na platformie Moodle skonfigurować tzw. usługi Webservices. Sprowadza się to najpierw do włączenia usługi Webservices oraz protokołu REST w ustawieniach Moodle, a następnie skonfigurowania nowej usługi i wygenerowania tokenu, który wpisuje się w ustawieniach wtyczki MooWoodle.  W trakcie przeprowadzania synchronizacji strony produktowe mogą być automatycznie tworzone na podstawie danych z platformy Moodle.  Wtedy należy włączyć odpowiednią opcję w konfiguracji wtyczki. Przy wyłączonej opcji automatycznego tworzenia stron produktowych zostaną utworzone wpisy w WP i na ich podstawie możesz później samodzielnie stworzyć strony produktów WooCommerce.

Ustawienia wtyczki MooWoodle
Ustawienia wtyczki MooWoodle

Konto użytkownika w Moodle zostanie automatycznie utworzone jeśli zamówienie w WooCommerce będzie miało status Zakończone.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Otóż na platformie Moodle masz wyłącznie kursy i konta użytkowników. Możesz praktycznie “zamknąć” platformę zostawiając jedynie formularz logowania. Natomiast całą sprzedaż, marketing i social media “zepchnąć” na barki WordPressa. Dzięki rozłożeniu obciążenia na 2 niezależne serwisy zwiększasz zarówno bezpieczeństwo obu serwisów, jak i szybkość ładowania stron. Poza tym nie musisz pozycjonować i optymalizować platformy Moodle pod SEO, ponieważ wszystko przechodzi przez platformę sprzedaży na WP. Nawet jeśli ktoś się włamie na jedną z platform nie tracisz wszystkiego, ponieważ są to osobne bazy i osobne instalacje.

Jakie są koszty?

Skoro masz platformę z kursami na Moodle to na pewno masz wykupioną domenę i hosting. WordPressa instalujesz na osobnej subdomenie lub podkatalogu domeny głównej (jeśli na głównej masz już instalację Moodle). Tutaj nie ponosisz żadnych kosztów, ponieważ tworzenie kolejnych subdomen nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami i działasz cały czas na własnym hostingu. Sklep na WooCommerce jest również darmowy, bezpłatne wtyczki do obsługi płatności online PayU, tpay można znaleźć w repozytorium WordPressa, natomiast wtyczek do obsługi Przelewy 24 oraz Dotpay należy szukać na stronach dostawców. Do tego momentu nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli jednak zależy Ci na automatycznym wystawianiu faktur możesz skorzystać z płatnych modułów do obsługi księgowości na stronie wpdesk.pl. Koszt takiego modułu dla pojedynczej strony wynosi 199zł netto. Na stronie wpdesk.pl znajdziesz też płatne moduły do obsługi płatności online. Jest to wystarczająca konfiguracja pozwalająca na uruchomienie sprzedaży kursów Moodle przez WooCommerce w WP.

Kompletna instrukcja dotycząca integracji Moodle z WordPress i WooCommerce będzie dostępna na platformie wiedzy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top