Darmowy LMS WordPress dla totalnie początkujących
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Darmowy LMS WordPress dla totalnie początkujących

Darmowy LMS WordPress dla totalnie początkujących

Wszędzie, gdzie piszę o wtyczkach LMS pod WordPressa, czyli wtyczkach ułatwiających prowadzenie kursów online, rekomenduję korzystanie z płatnych rozwiązań. Dlaczego?  Dlatego, że w końcowym rozrachunku wychodzi znacznie taniej niż rozbudowywanie darmowego LMSa. Natomiast doskonale rozumiem osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kursami online i nie mogą sobie pozwolić na utopienie pieniędzy w czymś, co może im po prostu nie wypalić.

Gdybym miała wybierać spośród darmowych rozwiązań, to co bym wybrała?” – takie pytanie otrzymałam od jednego z czytelników poradnika Moja platforma kursów online na WordPress.

Darmowy LMS WordPress

Gdybym musiała wybierać – wybrałabym wtyczkę LearnPress. Kiedyś na niej pracowałam i całkiem nieźle się spisywała. Autorzy porównują ją nawet do LMS Moodle, ale to jest już chyba lekka przesada 🙂 Obecnie nie wyobrażam sobie przesiadki z LearnDash na LearnPress, gdyż zbyt wiele funkcjonalności brakuje darmowej wtyczce. Natomiast dla osoby początkującej, która chciałaby się oswoić z prowadzeniem kursów online, w zupełności wystarczy.

LearnPress - Darmowy LMS WordPress
LearnPress – Darmowy LMS WordPress

Ustawienia wtyczki

Konfiguracja wtyczki nie jest jakoś szczególnie skomplikowana. W opcjach zmieniasz ustawienia walutowe (jeśli planujesz płatne kursy) – ustawiasz polską walutę, separator tysięcy, dziesiętnych, liczbę po przecinku. Możesz też włączyć opcję dla rejestracji nowych nauczycieli. Konto użytkownika musi być wcześniej założone (jest to zwykłe konto WP), a następnie zalogowany użytkownik może wypełnić formularz, który trafia do admina. Administrator decyduje o tym, czy zaakceptować prośbę użytkownika, czy też nie.

LearnPress - zostań nauczycielem
LearnPress – formularz prośby o rolę nauczyciela

Powyższy formularz jest dostępny na stronie, która została wygenerowana w trakcie instalacji wtyczki (LP Become a Teacher). Pełną listę stron znajdziesz  w zakładce Strony.

W przypadku akceptacji przez administratora, domyślna rola użytkownika (Subskrybent, Autor, Redaktor itp.) zmienia się na rolę Opiekuna. Od tej pory użytkownik ma dostęp do zakładki LearnPress i może dodawać swoje własne kursy. Kursy przed opublikowaniem są również zatwierdzane przez administratora (o ile jest włączona opcja Review course before publish w ustawieniach wtyczki).

LearnPress - kurs do zatwierdzenia przez administratora
LearnPress – kurs do zatwierdzenia przez administratora

Co jeszcze?

Sposób wyświetlania kursów, a mianowicie: przypisanie strony wyświetlającej kursy, określenie liczby kursów pojawiających się na pojedynczej stronie, czy pokazywać miniaturę czy też nie, a jeśli pokazujemy, to jakie mają być wymiary tej grafiki.

Ustalamy format bezpośrednich odnośników, nazewnictwo w linkach prowadzących do lekcji/testu. Możesz zastosować polskie nazwy i zamiast http://takasobiestrona.pl/moj-kurs/lessons/moja-lekcja masz http://takasobiestrona.pl/moj-kurs/lekcje/moja-lekcja

LearnPress - ustawienia kursu w opcjach wtyczki
LearnPress – ustawienia kursu w opcjach wtyczki

Darmowe kursy na darmowej wtyczce

LearnPress w wersji darmowej idealnie sprawdzi się w bezpłatnych kursach online. Co prawda posiada integrację z PayPal, jednak dla uruchomieniu płatnych kursów, będziesz potrzebować dodatkowo integracji polskich systemów płatności. A tu już niestety pierwsze wydatki… wtyczka do WooCommerce add-on for LearnPress kosztuje $39. Oczywiście moduł sklepowy WooCommerce masz za darmo. LearnPress jest tłumaczony na kilka języków m.in. na polski, ale tłumaczenie jest zrealizowane na poziomie 20% (dane na dzień pisania posta…), więc sporo fraz trzeba sobie samodzielnie potłumaczyć. Nie jest to jakiś wielki problem – wtyczka Loco Translate i jazda!

Materiał dydaktyczny podzielisz na sekcje, natomiast w każdej sekcji założysz dowolną liczbę lekcji i testów. W pojedynczej lekcji możesz sobie umieścić to co chcesz – podobnie jak w przypadku dodawania nowego wpisu. Możesz więc wprowadzić tekst, umieścić grafiki, osadzić pliki audio/wideo. Do każdej sekcji przypiszesz test, służy do tego przełącznik Lekcja/Test LearnPress - przełącznik Lekcja/Test.  Lekcje i testy edytujesz na osobnej stronie.

Strona kursu LearnPress
Strona kursu LearnPress

Wraz z instalacją wtyczki zostaną wygenerowane dodatkowe strony z profilem studenta, listą kursów, z zamówieniem, koszykiem i formularzem “Zostań nauczycielem”. Oczywiście wszystkie te strony mają nazwy angielskie, więc należy je samodzielnie zmienić.

Ustawienia kursu

W opcjach kursu ustawisz długość jego trwania, np. 10 dni, albo 2 tygodnie. Nie ma natomiast możliwości ustawienia harmonogramu pojawiania się poszczególnych lekcji. Wszystkie lekcje są dostępne od razu po zalogowaniu. Gdybyśmy chcieli taki harmonogram wdrożyć, musielibyśmy wykupić dodatek Content Drip add-on for LearnPress, który kosztuje $39.

W opcjach kursu ustawisz jeszcze maksymalną liczbę studentów, którzy mogą wziąć udział w kursie oraz liczbę podejść do kursu. Jeśli nic nie ustawisz, użytkownik będzie mógł podchodzić do kursu nieograniczoną liczbę razy.

Ze strony kursu LearnPress można też automatycznie przekierować użytkownika do strony znajdującej się pod innym adresem (lub inną domeną).  Jeśli więc chcesz, aby użytkownik trafił na stronę z płatnością (w PayU, Dotpay, Przelewy24 czy tpay.com można tworzyć odnośniki płatności), najpierw generujesz link do płatności na swoim koncie dostawcy usług, a następnie wklejasz link do ustawień kursu. W ustawieniach kursu jest specjalne pole, w którym wklejasz wcześniej wygenerowany link do płatności (lub link do dowolnej strony). Użytkownik po kliknięciu na przycisk Buy this course zostanie automatycznie przekierowany pod adres wskazany w ustawieniach.

Wadą takiego rozwiązania – mam na myśli przekierowanie do systemu płatności – jest to, że musisz ręcznie założyć konto studenta i wysłać mu wszystkie dane dostępowe. W tym wypadku znacznie lepiej sprawdzi się WooCommerce (0zł) + WooCommerce add-on for LearnPress ($39) oraz wtyczka do integracji dostawcy płatności z WooCommerce (na stronach dostawców są dostępne za darmo).

Wyniki kursu

Wyniki ukończenia kursu przez studenta mogą być obliczane na różne sposoby:

  • na podstawie liczby zaliczonych lekcji (np. 8 na 10),
  • na podstawie wyniku końcowego testu,
  • na podstawie punktów uzyskanych ze wszystkich testów,
  • na podstawie punków uzyskanych z zaliczonych testów (względem całkowitej liczby punktów możliwych do uzyskania we wszystkich testach)
  • na podstawie liczby zaliczonych testów (np. 7 na 10)

Możesz też ustawić warunek ukończenia kursu na podstawie liczby zaliczonych lekcji lub wyników testu.

LearnPress - warunek ukończenia kursu
LearnPress – warunek ukończenia kursu

Pozostałe ustawienia

To, czy kurs ma być darmowy czy płatny, oraz czy ma być dostępny dla osób zalogowanych czy dostępny publicznie, ustawiasz w zakładce Payment Settings. Jak już wcześniej wspominałam, domyślnie dostępna jest bramka PayPal, natomiast konfigurację płatności zmieniasz w zakładce Ustawienia -> Płatności.

Fajną sprawą jest możliwości zmiany treści wszystkich maili, wychodzących zarówno do admina, instruktorów, jak i studentów zapisanych na kursy. W jednym miejscu ustawiasz szablon wiadomości, czyli imię i nazwisko nadawcy, jego e-mail, grafikę nagłówka oraz informacje w stopce, które będą dołączane do każdej wiadomości. Następnie możesz po kolei zmieniać treść każdej wiadomości, czyli innymi słowy – po prostu je spolszczyć.

LearnPress - ustawienia wiadomości e-mail
LearnPress – ustawienia wiadomości e-mail

Ważna uwaga: jeśli chcesz, aby student został automatycznie zapisany na kurs po dokonaniu zakupu, musisz włączyć opcję Auto enroll.

LearnPress - automatyczny zapis na kurs
LearnPress – automatyczny zapis na kurs

Testy

Testy to chyba najsłabsza strona wtyczki LearnPress. W zasadzie masz do wyboru tylko 3 opcje odpowiedzi: prawda/fałsz, wybór jednej odpowiedzi i wybór kilku wariantów odpowiedzi. Nie ma dopasowywania fraz czy też uzupełniania tekstu. Za to możesz ustawić czas wypełniania testu (w minutach) oraz minimalny próg zaliczenia testu (w procentach). Jeśli użytkownik nie wyrobi się w czasie i nie przekroczy zdefiniowanego progu, test nie zostanie zaliczony. W ustawieniach możesz określić liczbę prób podejścia do testu, domyślnie jest 0, czyli użytkownik może podejść do testu tylko raz.

LearnPress - widok testu od strony studenta
LearnPress – widok testu od strony studenta

Wydaje mi się, że dla prowadzenia np. testów językowych czy matematycznych to jednak trochę za słabe narzędzie.

Widok kursu

Widok kursu od strony frontendu jest całkiem przyjemny 🙂 Zaznaczam, że  testowa instalacja bazuje na domyślnym szablonie twentysixteen.

LearnPress - widok kursu od strony studenta
LearnPress – widok kursu od strony studenta

Nawigacja jest przejrzysta, po kliknięciu na dowolną lekcję wszystkie pozostałe elementy strony zostają schowane. Tak więc nic Ciebie nie rozprasza, widać postęp kursu, ile lekcji jest przed nami, ile jest za nami. Każdą lekcję możesz oznaczyć jako ukończoną, możesz przechodzić między nimi do przodu, do tyłu, włączyć tryb pełnoekranowy i wtedy tylko zawartość lekcji jest widoczna na ekranie.

Oczywiście szablon wymaga pewnego dopracowania i dostosowania do współpracy z wtyczką LearnPress. No i oczywiście należy też wykonać tłumaczenie we własnym zakresie.

Podsumowanie

Pomimo braku niektórych funkcjonalności, wtyczka jest całkiem dobrym rozwiązaniem na start. Przecież nie jest powiedziane, że od razu musisz mieć wypasionego LMSa z harmonogramem lekcji, abonamentowym dostępem do treści, generowaniem certyfikatów i masą innych funkcjonalności, które pozwalają śledzić poczynania studentów. Może nawet nie potrzebujesz tego żeby śledzić postępy swoich uczniów…

Musisz się liczyć z tym, że każda próba rozbudowywania darmowego LMSa wiąże się już z pewnymi kosztami, więc to co masz za darmo w płatnych rozwiązaniach, będzie dostępne w postaci osobnych modułów. Oczywiście płatnych. A kupowanie kilku pojedynczych modułów zawsze wyjdzie drożej …

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top