Chcę w końcu stworzyć swój własny kurs online!
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Chcę w końcu stworzyć swój własny kurs online!

Chcę w końcu stworzyć swój własny kurs online!

Być może jesteś teraz w tym słynnym punkcie 0… Czyli wiesz, że chcesz tworzyć kursy online, ale przerasta Cię ogrom narzędzi i pracy związanej z budowaniem kursu i platformy. A jeśli nikt nie zainteresuje się moim kursem i cały mój czas (oby tylko czas!) pójdzie na marne? A jeśli ktoś kupi kurs i go skrytykuje? A może całe przedsięwzięcie okaże się totalną porażką? Jeśli myślisz wyłącznie o tym, co może się nie udać (BA! Nie udać? Przecież na pewno się nie uda!) nie dając sobie szansy na to, żeby w ogóle wystartować ze swoim pomysłem – to gratuluję. Jesteś na najlepszej drodze do tego, żeby potulnie schować głowę w piasek i przez kolejne 10 lat żyć marzeniami o swoich kursach.

Ale praca nad kursami online wcale nie jest łatwa…

Przyjdzie taki moment, że totalnie nie będzie Ci się chciało nic przy nim robić. Wyobraź sobie, że jesteś w połowie kursu, masz jeszcze drugą połowę przed sobą, a już czujesz zmęczenie i ogarnia Cię zwątpienie. W dodatku wewnętrzny głos perfekcjonisty stale podpowiada Ci, że to co już jest zrobione, nie jest wystarczająco dobre, że warto coś zmienić, coś dołożyć, zmontować na nowo. To jest moment, w którym tworzenie kursu zaczyna się ciągnąć w nieskończoność. Wspominałam o tym ostatnio w artykule Gdy tworzenie kursu online trwa w nieskończoność . Rada na to jest bardzo prosta: zacznij od malutkiego kursu, najlepiej darmowego. Raz – nie tracisz mnóstwa czasu na jego przygotowanie, dwa – masz szansę sprawdzić, czy Twój pomysł jest wart zachodu, trzy – jeśli ładnie poprosisz, kursanci powiedzą Ci co należy poprawić, dodać, wyrzucić.

Kurs e-mail na początek

Wiele razy pisałam o tym, że najlepiej jest zacząć od kursu e-mail. Od razu budujesz sobie bazę subskrybentów i możesz się łatwiej komunikować ze swoimi kursantami. Ja również korzystam z tej formy uczenia online (kiedy zaczynałam działać w branży online zaczęłam od prowadzenia płatnych kursów e-mail, a później przerzuciłam się na multimedialne kursy online). Wszystko dzieje się w sposób automatyczny – obsługa płatności, zapis na kurs, wysyłka wiadomości. Od razu zaznaczam, że warto zadbać o pełną automatyzację zapisu użytkownika na kurs. Później czeka Cię jeszcze sporo pracy nad rozwijaniem kursów, dlatego warto już na początku zadbać o to, żeby pewne mechanizmy automatyzacji były już wdrożone. No a jak zrobić kurs e-mail? Jest o tym sporo materiałów w Internecie. Głównie anglojęzycznych. O tym jak i w czym zaplanować strukturę kursu oraz jak zbudować prosty kurs e-mail, mówię w Akademii Uczymy Online.

[KURS E-MAIL] eduEKSPERTOnline, czyli jak uczyć online?
[KURS E-MAIL] eduEKSPERTOnline, czyli jak uczyć online?

Gdy już  zrobisz swój pierwszy kurs e-mail, daj sobie czas na to, żeby świat o nim usłyszał. Masz do dyspozycji różne narzędzia. Możesz pisać o swoim kursie na blogu, wysyłać informacje w newsletterze do swojej bazy subskrybentów (o ile ją masz…), promować na facebooku. Możesz też skorzystać z opcji płatnej reklamy na facebooku, jeśli zależy Ci na dotarciu do określonych osób.

A gdy już przyzwyczaisz czytelników do siebie i do swojej formy prowadzenia kursów, możesz zaoferować im coś więcej. Możesz również stworzyć kurs e-mail – tym razem płatny. Oczywiście w oparciu o sugestie kursantów, którzy skorzystali  z darmowego kursu. Można wykorzystać w tym celu różne narzędzia na platformę WordPress. O sposobach prowadzenia kursów e-mail mówię w artykule sprawdzona metoda na prowadzenie kursów e-mail.

A może jakiś LMS?

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Pierwszy, darmowy kurs o grafice, jaki stworzyłam parę lat temu, przyciągnął przeszło 1200 czytelników. Gdyby nie fakt, że w owym czasie miałam inne obowiązki, z kursami online wystartowałabym dużo wcześniej. Dzisiaj nie brakuje już narzędzi do budowy platform edukacyjnych. Co więcej – jest sporo darmowych rozwiązań, które możesz wykorzystać, jeśli nie chcesz ponosić kosztów, bo nie jesteś pewien, czy Twój pomysł wypali.

Pierwszy moduł do budowy platformy z funkcjonalnością LMS opisałam w artykule  darmowy LMS WordPress dla totalnie początkujących. Na start w zupełności wystarczy, jeśli planujesz udostępnianie darmowych kursów bądź płatnych kursów z płatnościami PayPal. Schody zaczynają się w momencie wdrożenia płatnych kursów z obsługą polskich płatności. LearnPress ma wbudowany mechanizm obsługi płatności PayPal, a to trochę za mało w kontekście prowadzenia płatnych kursów online. Jeśli chcesz zintegrować bramki płatności tpay.com, PayU, Dotpay czy Przelewy24 potrzebujesz jeszcze WooCommerce (jest za darmo) oraz most łączący WooCommerce z LearnPress (który nie jest za darmo – $39). Nie jest to duży koszt w kontekście uruchomienia prostej platformy kursów online, ale w ostateczności jest jeszcze całkiem darmowe rozwiązanie.

CoursePress od WPMU DEV

CoursePress Learning Management System
CoursePress Learning Management System

Aktualizacja: z dniem 7 maja 2019 projekt CoursePress został zamknięty przez team WPMUDEV.

Wtyczka CoursePress jest bardziej rozbudowana od wspomnianej wcześniej wtyczki LearnPress. Posiada też wbudowany mechanizm integracji ze sklepem WooCoomerce. Oznacza to, że możesz przejść przez dowolne płatności obsługiwane przez WooCommerce. Wtyczka nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń – możesz tworzyć tyle kursów i lekcji ile Ci się podoba. Możesz tworzyć raporty, testy, zakładać fora dyskusyjne, śledzić postępy studentów, generować certyfikaty ukończenia kursu. Cała masa różnych funkcjonalności. Jest dosyć skomplikowana na pierwszy rzut oka (w porównaniu z podobnymi rozwiązaniami) i potrzebuje gruntownego tłumaczenia na język polski. Jest gotowa do pracy w środowisku multi-instruktorów, możesz więc stworzyć takie swoje miejsce w stylu udemy.com lub lynda.com.

To, co jest ciekawe w tej wtyczce, to separacja różnych treści. Masz osobne bloki na treści wideo, osobne na załączniki, osobne na zdjęcia czy zwykły tekst. Jest tutaj duże pole do popisu dla osób tworzących motywy WP. Jeśli chodzi o motywy do CoursePress to z tym jest tutaj kiepsko. Nie ma zbyt dużego wyboru, a szkoda, bo jest na czym pracować.

Moduły lekcji CoursePress
Moduły lekcji CoursePress

Aktualizacja: z dniem 7 maja 2019 projekt CoursePress został zamknięty przez team WPMUDEV.

A jeśli nie wiesz czy własna platforma kursów online jest dla Ciebie, możesz skorzystać z wiedzy zawartej w poradniku Moja platforma kursów online na WordPress.

Wakacje, to odpowiedni czas nie tylko na odpoczynek, ale też na naukę nowych rzeczy, które przybliżą Cię do miejsca, w którym chcesz się znaleźć jak najszybciej. W zeszłym roku postanowiłam ostro wziąć się do pracy nad budową własnej platformy edukacyjnej i dzięki temu dzisiaj mogę się skupić wyłącznie na tworzeniu kursów online.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top