Zaprojektuj swój e-book w Canva
Aktualności
2024-02-15 / LearnDash

LearnDash w wersji 4.11.0

Świeżutka paczka z LMS LearnDash jest już od wczoraj dostępna i można "zaktualizować się" do wersji 4.11.0. W nowym wydaniu mamy dodaną opcję ustawienia strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany po ukończeniu kursu. W skrócie: jest to pewnego rodzaju strona...
Czytaj więcej
2024-01-25 / TutorLMS

Co oferuje nam TutorLMS w wersji 2.6.0?

Oprócz standardowych poprawek i aktualizacji silnika wtyczki (m.in. wsparcie PHP w wersji 8.1 i 8.2 oraz ostatniej wersji bazy danych WooCommerce), Tutor LMS w wersji 2.6.0 przynosi nam jeszcze kilka nowości: dodano wsparcie dla zarządzania kursami po REST API (Pro),...
Czytaj więcej
2023-11-16 / BuddyBoss, LearnDash

Nowości w BuddyBoss i LearnDash

Z ostatnią aktualizacją do BuddyBoss (2.4.70) otrzymujemy kolejną funkcjonalność, a mianowicie przekierowanie po zalogowaniu i wylogowaniu ze strony. Oznacza to, że możesz ustawić osobne strony, na które będzie trafiał użytkownik w zależności od wykonanej czynności: zalogowania i wylogowania. Co więcej,...
Czytaj więcej
1 2 3 7
Zaprojektuj swój e-book w Canva

Zaprojektuj swój e-book w Canva

Jeśli ktoś zaczyna tworzyć materiały edukacyjne do publikacji lub sprzedaży w sieci, zwykle zaczyna od e-booka.  Jest to najprostsze i chyba najtańsze rozwiązanie dla osób dzielących się wiedzą w Internecie. Jeśli chodzi o mnie, materiały edukacyjne do druku, najlepiej mi się tworzy Wordzie. Szczególnie jeśli dokument ma 200-300 stron – wtedy jest to po prostu wygodne. Natomiast nie jest to najlepsze narzędzie, gdy chcemy trochę poszaleć graficznie. Nie jest to niewykonalne, ale trochę karkołomne 🙂 A przecież nie chodzi o to, żeby męczyć się z czymś, co można zrobić szybko z pomocą innych narzędzi.

I tutaj można skorzystać z platformy Canva, aplikacji online, która pozwala zarejestrowanym użytkownikom tworzyć różnego rodzaju materiały graficzne. W Canvie zaprojektujesz logo, reklamę na FB, plakaty, broszury, ulotki i znacznie, znacznie więcej. Ogólnie jest ok. 70 gotowych projektów do wykorzystania. W Canvie możesz więc zaprojektować e-booka – maksymalnie do 30 stron. Chodzi oczywiście o pojedynczy projekt. Jeśli masz materiału na jakieś 100 stron, możesz podzielić go na 3 części, zapisać do formatu PDF, a następnie za pomocą aplikacji do łączenia plików PDF, scalić w jeden dokument. Wydaje mi się jednak, że najlepiej jest wykorzystywać Canvę do tworzenia krótkich e-booków, w których grafika jest elementem dominującym. Materiał składający się z 200-300 stron czystego tekstu, lepiej jest złożyć chociażby w Wordzie.

E-book w Canva

Canva jest to platforma online, więc należy założyć sobie konto w serwisie. Do Canvy zalogujesz się poprzez FB lub G+, możesz też założyć konto w sposób klasyczny. Wszystkie projekty masz podzielone wg określonych typów: grafiki reklamowe, grafiki do umieszczenia na portalach społecznościowych lub blogu, projekty dokumentów i prezentacji, zaproszenia. Jeśli przejrzysz sobie galerię projektów, zauważysz, że część zasobów jest darmowa, a część płatna – $1. Na koncie darmowym możesz porządkować swoje projekty maksymalnie w dwóch katalogach, masz 1GB przestrzeni dyskowej i możesz wgrywać własne grafiki. Dla przeciętnej osoby, prowadzącej działalność w Internecie, w zupełności wystarcza.

E-book w Canva
E-book w Canva

Projekty e-booków znajdziesz w dziale Blogowanie i e-booki. W Canvie, szablony okładek do e-booków mają ustalony wymiar, którego nie możesz zmienić w planie darmowym.  Jeśli chcesz zmieniać wymiary projektu, musisz przejść na wyższy plan ($12.95/m-c). Myśląc o klasycznym druku na papierze A4, wygodniej byłoby skorzystać z szablonu dokumentu A4. Musisz jednak zaprojektować niektóre strony od podstaw, np. strona ze spisem treści, pojedynczym rozdziałem, planszą tytułową. W przypadku szablonów do e-booka znajdziesz tzw. bundle, złożone z kilku stron. Projekty te, oznaczone są zagiętym rogiem kartki.

Wielostronicowy projekt e-booka w Canva
Wielostronicowy projekt e-booka w Canva

Wybór układu i okładki

Najważniejsza rzecz to projekt okładki e-booka. Możesz wybrać z galerii określoną grafikę okładki, a pozostałe strony wybrać z innego projektu. A jeśli grafika nie przypadnie Ci do gustu, możesz wgrać własną. Przy wczytaniu projektu i wpisaniu własnego tekstu możesz mieć problem z uzyskaniem polskich znaków. Musisz wtedy spróbować zmienić krój fontu na inny. Najlepiej jest wcześniej przygotować sobie cały tekst, a następnie wklejać go po kawałku. Warto też zauważyć, że przy niektórych fontach nie ma możliwości pogrubienia tekstu, dlatego warto przetestować dany font, przed jego zastosowaniem w całym projekcie. Wybierając np. font Lato, nie trzeba się martwić ani o polskie litery, ani o formatowanie.

Wybór fontu w Canva
Wybór fontu w Canva

Możesz też zastosować własne kolory. W planie płatnym istnieje możliwość zdefiniowania palety kolorów firmowych, dzięki czemu nie trzeba ich za każdym razem wprowadzać na nowo. Tak samo fonty – możesz wgrać własne. W darmowym planie, do każdego tworzonego projektu, musisz niestety na nowo wprowadzać wszystkie kolory.

Zmiana koloru obiektu w Canva
Zmiana koloru obiektu w Canva

Tworzenie spisu treści

Kolejną stronę dodasz przyciskiem Dodaj nową stronę. Tutaj możesz przejść do galerii i wybrać szablon spisu treści z innego projektu, np. September. Numeracja stron nie jest w tym momencie istotna, zmienisz ją na końcu. Niestety trzeba wszystko uzupełniać ręcznie, nie ma mechanizmu automatycznego generowania spisu jak Wordzie – każda strona to po prostu osobny projekt graficzny. W projektach najlepiej jest stosować maksymalnie 2 rodzaje fontów: jeden dla tytułów, drugi dla pozostałego tekstu. W przykładowym projekcie używam Monserrat i Lato.

Szablon spisu treści
Szablon spisu treści

Budowanie plansz tytułowych i stron z treścią

Kolejna strona z projektu September to szablon dla tytułu rozdziału. Możesz podmienić istniejące zdjęcie lub usunąć je całkowicie. Jeśli chcesz przesłać nową grafikę, przechodzisz do zakładki Przesłane pliki i wybierasz Prześlij własne obrazy.

Canva - przesyłanie plików
Canva – przesyłanie plików

Treść umieszczasz na stronie jako pole tekstowe. Dzięki temu możesz chwycić blok tekstu i umieścić go w dowolnym miejscu strony. W zakładce teksty masz też gotowe szablony tytułów, które możesz wykorzystać w swoim projekcie. Jeśli chodzi o formatowanie tekstu, nie ma tu tak dużo możliwości jak np. w Wordzie. Nie ma też opcji wyrównania obustronnego (justowania), a jedynie do lewego lub prawego marginesu.

Formatowanie tekstu w Canva
Formatowanie tekstu w Canva

Jeśli chcesz zachować podobny układ w kolejnych stronach – możesz je duplikować. Później tylko podmieniasz tekst, ew. grafiki i numer strony.

Dodatkowe elementy graficzne

W gotowym szablonie możesz umieszczać różne formy graficzne. W bibliotece elementów znajdziesz sporo gotowych obiektów do wykorzystania. Spora część tej biblioteki jest zupełnie za darmo!

Wykorzystanie kształtów w Canva
Wykorzystanie kształtów w Canva

Bardzo fajne są np. Siatki. Jeśli chcesz ułożyć zdjęcia na stronie w jakimś konkretnym układzie, nie musisz się bawić w rozciąganie i dopasowywanie wymiaru każdej grafiki. Wybierasz układ, a następnie w określone miejsca wstawiasz grafikę, która zostanie odpowiednio dopasowana/przycięta do wybranego obszaru.

Jest też sporo kształtów, linii, ikon oraz ilustracji do wykorzystania. Możesz zmienić ich rozmiar oraz kolorystykę. W przypadku kolorów masz do dyspozycji kolory jednolite – nie ma wypełnień gradientowych.

Canva - gotowe elementy do wykorzystania
Canva – gotowe elementy do wykorzystania

Bardzo ciekawe i jednocześnie proste w modyfikacji są wykresy. Słupkowe, liniowe, kołowe – do wyboru, do koloru. Jeśli przy danym wykresie znajduje się opcja Edytuj, to znaczy, że oprócz kolorów można też zmodyfikować dane wejściowe. Zmieniasz etykiety, odpowiadające im wartości, możesz też zwiększyć  liczbę elementów wykresu.

Wykresy w Canva
Wykresy w Canva

Jest to świetne narzędzie dla tworzenia graficznych raportów i zestawień. Pamiętaj tylko, że im więcej grafik i zdjęć w takim dokumencie, tym będzie on grubszy. Będzie też wolno się wczytywać w programach do czytania PDFów.

Podsumowanie

Pomimo, że czasami trafiają się różne błędy techniczne (np. wgrywasz zdjęcie i się nie załaduje do końca), to jednak jest to aplikacja godna uwagi. Tym bardziej, że za darmo można tworzyć naprawdę świetne projekty. Nie musisz sobie zawracać głowy wymiarami projektu. Jeśli potrzebujesz cover photo na facebooka, wybierasz określony szablon z biblioteki i zmieniasz pod siebie. Chcesz stworzyć szybko prezentację na poniedziałkowe spotkanie? Nie ma sprawy – wybierasz tylko format prezentacji, np. 16:9 i modyfikujesz gotowe slajdy.

Ktoś, kto ma zmysł graficzny, może tworzyć w Canvie prawdziwe cuda…

3 komentarze o “Zaprojektuj swój e-book w Canva”

  1. Witam . Pani Marzeno czy jest możliwość zabezpieczenia ebooka praw autorskich – takiego z canvy do 30st, ? jeżeli jest to czy może Pani podpowiedzieć jak to zrobić.? jestem w trakcie tworzenia …
    z góry Dziękuje.

    1. Jeśli chodzi o prawa autorskie to tutaj niestety się nie wypowiem – nie mam kompetencji w kwestiach prawnych. Bardziej mogę coś podpowiedzieć w kwestiach technicznych jak: zabezpieczenie przed kopiowaniem treści, plik na hasło itp. Tylko nie wiem, czy pytanie dotyczy również takich tematów 🙂

  2. Jeśli bym mogła prosić to właśnie chciała bym wiedzieć jak zabezpieczyć mojego ebooka stworzonego ( wersja odpłatna pro) przed udostępnianiem go innym poza zakupem w moim sklepie czy kopiowaniem zawartości

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top